Ściany zewnętrzne, wewnętrzne i podziemne

Odrębną grupą ścian, wymykającą się powyższej klasyfikacji, są ściany szkieletowe. Ich część nośna to konstrukcja z drewnianych lub stalowych słupów i belek. Między nimi umieszcza się ocieplenie. Konstrukcję obudowuje się od zewnątrz i od środka. Obudowę tworzą przeważnie różnego rodzaju płyty mineralne lub drewnopochodne, albo deski. Elewację takich ścian może tworzyć również ściana klinkierowa. Ostatnio coraz częściej ściany szkieletowe już w trakcie budowy ociepla się metodą lekką mokrą, przyklejając od zewnątrz materiał termoizolacyjny i robiąc na nim elewację z tynku cienkowarstwowego.
W dużych budynkach mieszkalnych spotkamy się też ze ścianami zewnętrznymi, tworzącymi jedynie wypełnienie żelbetowej konstrukcji nośnej. Nie muszą one przenosić dużych obciążeń. Za to odpowiedzialny jest szkielet budynku, na przykład rama H.

Wewnętrzne ściany nośne
Nie tylko zewnętrzne ściany budynków muszą przenosić obciążenia. Konieczna jest im pomoc ze strony ścian wewnętrznych. One też dzielą dom na poszczególne pomieszczenia. Od ścian takich, oprócz odpowiedniej nośności, wymaga się dobrych właściwości akustycznych. Ich izolacyjność termiczna nie ma właściwie znaczenia. Dobrze jednak, żeby potrafiły akumulować ciepło. Ściany takie mogą być murowane, zbudowane z bali lub mieć konstrukcję szkieletową.

Ściany fundamentowe i piwniczne
Muszą one być bardzo solidne, bo przenoszą ciężar całego budynku na ławy fundamentowe. Są w całości lub częściowo zagłębione w gruncie, dlatego powinny być zbudowane z materiałów odpornych na wilgoć i wodę, a jeśli tak nie jest, trzeba je odpowiednio zaizolować, by nie ulegały zawilgoceniu. Ściany fundamentowe nie zawsze wymagają dodatkowego ocieplenia. Ściany piwniczne, jeśli piwnica ma być ogrzewana, muszą być zaizolowane termicznie od dołu do góry. Ocieplenie, podobnie jak w ścianach zewnętrznych mocuje się od strony zewnętrznej.

Ściany działowe
Ich rola ogranicza się do wydzielania odrębnych przestrzeni w budynkach. Nie przenoszą dużych obciążeń konstrukcyjnych. Ważne jedynie, aby zdołały utrzymać wiszące meble lub inne elementy wyposażenia. Istotna jest natomiast ich izolacyjność akustyczna. Wraz z wewnętrznymi ścianami nośnymi muszą powstrzymywać przenikanie dźwięków pomiędzy pomieszczeniami. Jeśli oddzielają łazienkę lub ubikację od pozostałych pomieszczeń, ich izolacyjność akustyczna powinna wynosić minimum 38 dB. Między innymi pomieszczeniami powinny mieć izolacyjność nie mniejszą niż 30 dB.

Oceń artykuł
3,33 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Ewa Kulesza

Zdjęcia: Lipińscy Domy, Redakcja, Robert Morka, Solbet

Polecamy Ci również

Zobacz także