Ściany z keramzytu

Keramzyt jest niepalny, obojętny chemicznie, odporny na wodę i mróz, działanie pleśni, grzybów i gryzoni. Nic więc dziwnego, że domy z tego materiału mają bardzo wielu zwolenników.

keramzytKeramzyt to lekkie kruszywo budowlane. Powstaje z wysoko pęczniejących glin ilastych, formowanych do postaci granulek, które są wypalane w piecach obrotowych w temperaturze około 1200ºC. Proces ten powoduje, że granulat czterokrotnie zwiększa swoją objętość, zyskuje twarde, spieczone skorupki, porowate wnętrze i doskonałe właściwości termoizolacyjne i akustyczne.

Dzięki swoim właściwościom keramzyt stosowany jest do ocieplania fundamentów i dachów, do izolacji podłóg i stropów, wypełniania nierówności, a także używany jest jako materiał drenarski. 

Keramzyt w postaci najróżniejszych bloczków lub gotowych modułów wykorzystywany jest do budowy ścian zewnętrznych i wewnętrznych, ścian konstrukcyjnych i działowych, a także nadproży i stropów.

Ściany z bloczków
Pustaki szczelinowe oraz bloczki z wkładką termoizolacyjną przeznaczone są do wznoszenia ścian jednowarstwowych, zaś bloczki pełne wymagające ocieplenia - ścian dwu- i trójwarstwowych.
Pustaki zaleca się murować na zaprawę ciepłochronną z dodatkiem keramzytu. Można je murować na spoiny pionowe i poziome lub tylko na spoiny poziome, ponieważ pustaki na ściany zewnętrzne mają boczną powierzchnię wyprofilowaną na „pióro i „wpust”. Nadproża wykonuje się z kształtek „U” lub zbrojonych belek. Powierzchnie detali keramzytowych są chropowate, dzięki czemu mają dobrą przyczepność dla tynków. „Zdobną” fakturę ściany można również zachować; nie tynkować, a jedynie pomalować farbą elewacyjną.

bloczek fundamentowy bloczek z keramzytupustak z keramzytubloczek keramzytowypustak keramzytowy

W bloczkach ocieplanych styropianem powierzchnie boczne są profilowane na zamek. Podczas murowania dokładnie wypełnia się je zaprawą ciepłochronną, aby później nie uciekało przez nie ciepło. Wykończenie ściany keramzytowej można wykonać w dowolny sposób, np. okrywając ją tynkiem cementowo-wapiennym.
W bloczkach z wkładką styropianową warstwy ocieplające są tak ukształtowane, by nie powstawały „mostki” termiczne. Dwie warstwy styropianu dochodzą do krawędzi bloczka, dzięki czemu nie ma przerw w izolacji na stykach sąsiadujących elementów. Ściany takie muruje się na cienkościennej zaprawie ciepłochronnej.

ściany z keramzytu

Ściany z gotowych modułów
Nowoczesna technologia prefabrykacji nie ma ograniczeń modułowych. Ściana wyprodukowana jest pod konkretny projekt – możliwe są do wykonania łuki, skosy, otwory i bruzdy, a nawet elementy wypukłe lub zaokrąglone. Typowa ściana składa się w ok. 75% z keramzytu, w 15% z piasku i w 10% z cementu, który służy głównie jako spoiwo.

Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także