Samozagęszczalny beton na fundamenty

Samozagęszczalny beton na fundamenty

Samozagęszczalny beton Agilia Fundamenty firmy Lafarge Beton pozwala sprostać wyzwaniom, jakie niesie ze sobą budowa najważniejszej części każdego budynku – fundamentów.

samozagęszczalny beton na fundamentyAgilia™ Fundamenty to produkt znacznie łatwiejszy w użyciu niż beton tradycyjny. Jego zastosowanie skraca czas i koszty wykonania fundamentów m.in. dlatego, że nie wymaga wibrowania.

Innowacyjność najnowszego produktu Lafarge Beton wynika z kilku czynników. Właściwości betonu Agilia Fundamenty gwarantują szczelne wypełnienie nawet trudno dostępnych miejsc. Produkt jest dostarczany na budowę w betonomieszarce, wylanie może odbyć się bez użycia pompy, bezpośrednio do ław fundamentowych. Mieszanka łatwo wypełnia ławy fundamentowe, a zasięg jej swobodnego płynięcia wynosi do 7 m w każdą stronę, czyli szybko i swobodnie możemy wypełnić fundament o długości aż 14 m.

Do rozładunku mieszanki z betonomieszarki wystarczy jedna osoba, podczas gdy w przypadku tradycyjnego betonu konieczne są trzy.

mieszanka betonowa

Agilia Fundamenty zachowuje właściwości przez dwie godziny od momentu produkcji, ma też – w porównaniu do tradycyjnego betonu – lepszą przyczepność do zbrojenia, dzięki czemu konstrukcja budynku jest mocniejsza. Nie ma również konieczności wyrównywania powierzchni betonu listwami, co jest uciążliwe i czasochłonne dla ekip wykonawczych.

Nowość – nie trzeba wibrować

Mieszanka betonowa Agilia Fundamenty uzyskuje właściwe parametry bez konieczności wibrowania, jak ma to miejsce przy klasycznych betonach. Uniknięcie etapu wibrowania pozwala na znaczne zwiększenie efektywności pracy ekip budowlanych, co wpływa na skrócenie czasu i obniżenie kosztów realizacji inwestycji. Ponadto, świetnie nadaje się do prac wykonawczych w pobliżu budynków mieszkalnych czy realizacji dużych inwestycji, gdzie prace prowadzone są także w nocy.

Samozagęszczalny beton sprawdza się nie tylko na dużych budowach, ale również przy budowie domków jednorodzinnych.

Płynna konsystencja bez dodawania wody

Dzięki zastosowaniu domieszek polimerowych nowej generacji samozagęszczalny beton Lafarge Agilia Fundamenty uzyskuje właściwą płynność przy minimalnej zawartości wody. Ma to szczególne znaczenie, gdyż jednym z popełnianych błędów na budowach jest dodawanie wody, by mieszanka była bardziej płynna podczas wylewania, a to w konsekwencji doprowadza do zmniejszenia wytrzymałości betonu.

Różnice pomiędzy betonem klasycznym a produktem Lafarge Agilia™ Fundamenty

parametr Agilia™ Fundamenty tradycyjny beton fundamentowy
wytrzymałość C25/30 lub C30/37*
B30 lub B37**
C16/20*
B20**
samozagęszczalność tak nie
zagęszczenie (wibrowanie) nie wymaga wibrowania wymaga wibrowania
zasięg swobodnego rozlewu w szalunkach 7 m 1 m
mrozoodporność mrozoodporny (XF1) brak
wodoszczelność W8 (wodoszczelny) W4 (brak wodoszczelności)
gwarancja jakości fundamentów tak nie
Oceń artykuł
3,63 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Joanna Szot

Źródło: Lafarge

Polecamy Ci również

Zobacz także