Renowacja domu dziecka

Na budowie Domu Dziecka nr 2 w Białymstoku trwają intensywne prace budowlane zmierzające do zakończenia I etapu nadbudowy. VELUX Polska inicjator akcji oraz sponsorzy do tej pory przeznaczyli na dofinansowanie nadbudowy materiały budowlane oraz środki finansowe o łącznej wartości ok. 205 tys. złotych.


budynek przed renowacjąbudynek w trakcie renowacji

Dzięki uzyskanym funduszom udało się do tej pory wybudować imponującą więźbę dachową. Producent materiałów izolacyjnych Dörken przekazał około 1.550 m² folii do pokrycia dachu. Od zewnątrz został on pokryty tzw. folią wstępnego krycia, a od wewnątrz folią paroizolacyjną. Kolejnym etapem budowy była instalacja okien do poddaszy Velux. Serwis techniczny firmy zamontował w połaci dachu w sumie 43 okna.

nowa więźba dachowaW inwestycji wykorzystano okna obrotowe GZL, GGL oraz okna uchylno-obrotowe o podwójnym systemie otwierania GPL. Zostały one zainstalowane na zalecanej przez producenta wysokości ok. 100 cm od podłogi, część okien zainstalowano w zestawach. W tym samym czasie ekipa dekarzy z Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy, ogólnopolskiej organizacji skupiającej tą grupę zawodową, układała na dachu blachę stalową korytkową Emka, przekazaną na rzecz Domu Dziecka przez firmę Plannja - producenta stalowych systemów dachowych. Pokrycie dachu zostało wykonane z blachy Plannja Emka pokrytej powłoką nowej generacji Hard Coat, w technice "na rąbek stojący". Blacha została dostarczona na plac budowy w arkuszach, było to około 600 m², a następnie przy pomocy specjalnej maszyny była docinana i zaginana. Ta sama firma dostarczyła również kompletny system stalowego orynnowania Siba. Na placu budowy czeka na wykorzystanie jeszcze około 100 m³ materiałów izolacyjnych przekazanych przez producenta izolacji firmę Saint-Gobain Isover Polska. Trzy rodzaje mat wykonanych z wełny mineralnej zostaną wykorzystanie na etapie wykończania poddasza. Pracownia architektoniczna MTM Styl z Białegostoku, która jest autorem projektu adaptacji, przygotowała już pierwsze aranżacje i wizualizację pomieszczeń na poddaszu.

"W czasach, gdy wiele firm radzi sobie od tzw. "pierwszego do pierwszego" wcale niełatwo pozyskać środki na dofinansowanie celów społecznych. Natomiast własny, z reguły zbyt skromny budżet, w praktyce oznacza albo wydłużenie inwestycji w czasie, albo szukanie "oszczędności" wszędzie gdzie to tylko możliwe ze szkodą dla uzyskanej jakości. Mam nadzieję, przykład naszego Domu Dziecka, zachęci inne firmy z branży budowlanej do angażowanie się w akcje sponsoringowe, a w inne podmioty działające społecznie tchnie iskierkę nadziei na lepsze jutro." - mówi Barbara Czarnecka, Dyr. Domu Dziecka.

akcja renowacji domu dziecka"Moim zdaniem, inicjatywa firm zaangażowanych w akcję JUTRO W PEŁNYM ŚWIETLE, pokazuje, że razem można zrobić znacznie więcej. W zeszłym roku, gdy poszukiwaliśmy sponsorów akcji w większości przypadków nasze propozycje współpracy były przyjmowane bardzo dobrze. Obecnie również kolejne firmy mogą dołączyć do akcji, jest jeszcze wiele do zrobienia, choćby kompletne wykończenie i wyposażenie nowo powstających mieszkań. Chcemy, aby nasza firma była postrzegana jako odpowiedzialna społecznie, dlatego w ramach środków, którymi dysponujemy staramy się wspierać i inicjować tego typu działania. Nie jest to nasz pierwszy projekt, dwa lata temu fundacja Velux wsparła budowę otwartej we wrześniu poznańskiej szkoły Fundacji Barka  im. H. Ch. Kofoeda - ośrodka dla osób bezdomnych i długotrwale bezrobotnych. Nowoczesny i funkcjonalny budynek jest pierwszym spośród pięciu, w których działać będzie Centrum Integracji Społecznej. Mamy nadzieję, że w przyszłości będziemy mogli kontynuować akcję JUTRO W PEŁNYM ŚWIETLE również na innych obiektach oraz przy współpracy z innymi firmami z branży budowlanej." - mówi Jakub Bogacz, Dyrektor Marketingu VELUX Polska.

Wychowankowie i Dyrekcja Domu Dziecka, Władze Miasta, Sponsorzy oraz Media z niecierpliwością oczekują na zakończenie inwestycji i otwarcie placówki. Mamy nadzieję, że już niedługo będziemy mogli poinformować o zakończeniu etapu stanu surowego zamkniętego oraz rozpoczęciu prac wykończeniowych.

Budynek białostockiego Domu Dziecka nr 2 pełni istotną rolę przechodniego domu w procesie adopcyjnym. W specjalnie przygotowanych na terenie placówki pokojach dzieci po raz pierwszy spotykają swoich przyszłych rodziców. Jest to miejsce, w którym dzieci poznają bliżej nowe rodziny zanim na stałe z nimi zamieszkają.

Dla celów adopcyjnych na terenie placówki jest udostępnionych kilkanaście pokoi. W trakcie prac remontowych związanych z budową poddasza mieszkalnego użytkowane są zaledwie dwa pokoje dla rodzin adopcyjnych i znajdująca się na niższych kondygnacjach pralnia. W okresie najbardziej intensywnych prac budowlanych wszystkie pomieszczenia mieszkalne będą zamknięte. Aby zminimalizować utrudnienia w normalnym funkcjonowaniu ośrodka i kontynuować realizację jego programu pedagogicznego białostocki Dom Dziecka korzysta z pomocy okolicznych placówek opiekuńczo-wychowawczych.

Realizacja programu adopcyjnego przynosi od kilku lat znakomite efekty. Ponad dwieście dzieci znalazło swoje nowe rodziny, w tym blisko sto siedemdziesięcioro zostało adoptowanych przez nowych rodziców. Nadbudowa obecnego Domu Dziecka o jasne i przestronne poddasze z przytulnymi mieszkaniami pozwoli najstarszej młodzieży dorastać w przyjaznych domowych warunkach i uczyć się samodzielnego funkcjonowania w dorosłym życiu.Osoby i firmy które chcą pomóc mogą jeszcze dołączyć do akcji. Jest jeszcze wiele do zrobienia!

Darowizny można wpłacać na konto Domu Dziecka Nr 2 w Białymstoku,
ul. 11 Listopada 6, 15-320 Białystok; 31 1500 1344 1213 4006 5266 0000

Firmy, które zechcą pomóc w budowie Domu Dziecka przez objęcie funkcji sponsora tego zaszczytnego przedsięwzięcia, proszone są o kontakt z inicjatorem tej akcji - firmą Velux Polska.

 

Oceń artykuł
4,33 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Ewa Kulesza

Źródło: Velux Polska

Polecamy Ci również

Zobacz także