Remont – na co zwrócić uwagę

Wszechstronnie uzdolniony majsterkowicz przydaje się podczas każdego remontu. Co jednak zrobić, gdy samemu nie jest się „złotą rączką”? Trzeba poprosić o pomoc ekipę remontową, a wiadomo, że niełatwo o profesjonalnych fachowców.

suchy tynkPrzydatna będzie wiedza, aby móc kontrolować wykonawców. Unikając błędów przez nich popełnianych, możemy być spokojni o efekt końcowy.

Suche tynki
W jaki sposób wykończyć powierzchnie ścian czy sufitu to jedno z podstawowych pytań, na które należy sobie odpowiedzieć. Istnieje wiele możliwości: glazury, tapety, farby strukturalne. Niezależnie od wyboru potrzebne są równe i gładkie powierzchnie, a najszybszym i najprostszym sposobem na ich uzyskanie są suche tynki. Łatwość ich zastosowania nie może jednak uśpić naszej czujności – należy przestrzegać zasad ich prawidłowego montażu.
„Odpowiednie przygotowanie podłoża poprzez oczyszczenie i zagruntowanie jest czynnością podstawową, od której należy zawsze rozpoczynać pracę. Po wcześniejszym wymieszaniu kleju w sposób zgodny z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu, można rozpocząć jego nakładanie, pamiętając, by odległości pomiędzy plackami kleju nie były nazbyt duże, a grubość placków nie mniejsza niż 1,5 cm. Należy zwrócić także uwagę na temperaturę, która w przypadku wykonywania suchych tynków nie może być zbyt niska (poniżej 5ºC). Korygować ustawienie już przyklejonych płyt można tylko przez 10 minut, później będzie to niemożliwe” – mówi inż. Marcin Wieteska, Kierownik Działu Technicznego firmy Knauf Sp. z o.o.

Sztuka szpachlowania
odnowiona ścianaPo dokonaniu już wyboru co do sposobu wykończenia powierzchni, trzeba się skupić na tym, aby na ścianach gips-kartonowych nie pojawiły się rysy i pęknięcia. W przypadku glazury wystarczy szpachlowanie tylko połączeń płyt. Jeżeli zaś zdecydujemy się na użycie farby strukturalnej, to dla wysoko estetycznego efektu koniecznie jest szpachlowanie całych powierzchni.
 „Szczególną uwagę należy zwrócić na odpylenie krawędzi płyt, odpowiedni dobór gipsu szpachlowego oraz taśmy zbrojącej krawędzie i równomierne rozprowadzanie dobrze wymieszanej masy szpachlowej” – mówi Marcin Wieteska. Czynnikiem, który znacznie rzutuje na efekt końcowy jest temperatura - jej wahania mogą wpływać na zmiany wymiarów płyt. Ponadto należy zwrócić uwagę na to, by remontowane pomieszczenie nie było ogrzewane bezpośrednio po szpachlowaniu oraz aby temperatura powietrza i płyt nie była niższa niż 5ºC przez 2 dni przed i po nim.

tynk gipsowySztuka tynkowania
Tynki gipsowe są w budownictwie stosowane coraz częściej. Podobnie do płyt gipsowych są materiałem silnie higroskopijnym, co oznacza, że pochłaniają wilgoć, magazynują ją i w razie konieczności oddają do otoczenia, tworząc we wnętrzach komfortowy dla człowieka klimat. Na co zwracać uwagę, aby efekt był zgodny z oczekiwaniami?
Priorytetem jest odpowiednie przygotowanie podłoża, bowiem ma ono bezpośredni wpływ na przyczepność tynku oraz jakość jego powierzchni. Środkiem gruntującym, odpowiednim dla podłoża o dużej oraz zróżnicowanej chłonności jak beton komórkowy, silikat czy mur mieszany jest Knauf Grundiermittel. W przypadku podłoża szczelnego jak beton lub styropian odpowiednim środkiem będzie Knauf Betokontakt. Aby zapobiec powstawaniu rys na styku dwóch różnych materiałów budowlanych występujących na jednej płaszczyźnie, należy zastosować siatkę podtynkową Knauf Gitex. „Tynki gipsowe są jednowarstwowe i należy pamiętać, by nie nakładać ich dwuwarstwowo oraz na zawilgocone powierzchnie. Niewskazane są również prace przy temperaturach poniżej 5ºC”. – twierdzi Marcin Wieteska.
Nawet najlepszy produkt nie da pożądanego efektu, jeśli podczas prac montażowych, szpachlowania czy tynkowania będą popełniane błędy wykonawcze. Dzięki znajomości podstawowych zasad zdecydowanie łatwiej nam będzie zweryfikować umiejętności oraz profesjonalizm ekipy budowlanej.

 

Oceń artykuł
4,75 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: Knauf

Polecamy Ci również

Zobacz także