Remont balkonu

Balkony nade wszystko muszą być bezpieczne. Ich wygląd też nie jest bez znaczenia, jeśli chcemy spędzać na nich wolne chwile. Warto zatem – zazwyczaj po kilku zimach – doprowadzić nasz balkon do porządku.

balkonNajważniejsze bezpieczeństwo
Na początku prac remontowych konieczna jest przede wszystkim ocena pewności mocowania balustrad do ścian budynku i płyty balkonowej. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, a zwłaszcza, gdy balustrada rusza się w strefie połączenia, należy ją porządnie zamocować. Po rozkuciu miejsc zakotwienia balustrady, odpyleniu i zwilżeniu wodą, mocowanie można odtworzyć szybkowiążącą zaprawą montażową Atlas Monter, oczywiście pod warunkiem, że balustrada nie jest w tych miejscach skorodowana. Gniazda połączeniowe należy wypełniać zaprawą w miarę szybko, gdyż w optymalnych warunkach wiąże ona w ciągu ok.15 minut. Już po kilkunastu godzinach, bez strachu będzie można oprzeć się o balustradę.

Bez wykwitów i nacieków – wilgoć precz
Przy prawidłowej konserwacji budynku uszkodzenia powinny być wyłapywane i naprawiane na bieżąco. Najpóźniej wówczas, gdy na spodzie i krawędziach balkonów zaczynają pojawiać się białe nacieki i wykwity. Remont nie jest łatwy, ale można poprowadzić go na dwa sposoby, w zależności od położenia progu drzwi balkonowych względem powierzchni płyty.
Gdy ów próg znajduje się na równi z płytą, należy skuć wierzchnią warstwę, wykonać na płycie izolację przeciwwilgociową, na przykład z papy termozgrzewalnej, zamontować obróbki blacharskie i odtworzyć płytę dociskową,  chociażby z gotowej Posadzki Cementowej Atlas. Mankamentem tego rozwiązania jest konieczność podkuwania betonu. Problem ten nie wystąpi, gdy pomiędzy progiem a powierzchnią płyty jest kilka centymetrów różnicy. Wówczas izolację ułożyć należy na istniejącej warstwie i wylać na niej płytę dociskową.

warstwy balkonuInnym, znacznie nowocześniejszym sposobem uszczelnienia balkonu, jest wykonanie izolacji z bezspoinowej folii w płynie Atlas Woder E i przyklejenie na niej okładziny ceramicznej, najlepiej z płytek gresowych lub wykonanie innej warstwy ochronnej. Atlas Woder E jest gotową i łatwą w użyciu pastą, którą nakłada się warstwami na powierzchnię betonu. Po wyschnięciu niezawodnie izoluje ona przed wodą wszystko, co znajduje się pod spodem. Rozwiązanie to zalecane jest zwłaszcza, gdy konstrukcja balkonu nie przewidywała żadnych izolacji przeciwwodnych. Izolację tego typu należy wspomóc taśmami uszczelniającymi, które wraz ze wspomnianą folią tworzą system uszczelnień AtlasWoder E. Taśmy te wtapia się w folię nad krawędzią, łącząc ścianę z płytą oraz w miejscu przebiegu wszelkich dylatacji.

Układ warstw na krawędzi balkonu: 1). płyta balkonowa, 2). Posadzka Cementowa Atlas, 3). Atlas Woder E, 4). Taśma Uszczelniająca Atlas zatopiona w Atlas Woder E, 5). zaprawa klejąca, np. Atlas Cal N lub Atlas Plus, 6). Zaprawa do fugowania Atlas, 7). płytki, 8). obróbka blacharska, 9). rynna

Gdy widać zbrojenie
Często bywa tak, że płyta żelbetowa balkonu jest zniszczona poważnie – jej krawędzie praktycznie nie istnieją, widoczne jest mocno skorodowane zbrojenie, beton pomiędzy nim można praktycznie wyjąć rękami. Wówczas technika odtworzenia pierwotnych kształtów płyty jest bardziej złożona.

Gdy uszkodzenia betonu dotyczą krawędzi płyty na głębokości 10 czy 15 cm, a pręty zbrojenia mają co najmniej 80% swojej pierwotnej średnicy, można ją odtworzyć zaprawą do napraw i rekonstrukcji betonu, np. Atlas TEN 10. Po skuciu płyty do ”zdrowego” betonu, należy  oczyścić wystające zbrojenie z rdzy. Wskazane jest zabezpieczenie prętów przed dalszą korozją farbą przeciwrdzewną, na przykład chromianową. Bezwzględnie konieczne jest wykonanie warstwy kontaktowej z zaprawy Atlas TEN 10, wzbogaconej dodatkowo Emulsją Elastyczną Atlas, którą pokrywamy zarówno pręty zbrojenia, jak i oczyszczony beton. Dla szybkiego wyrobienia nowych krawędzi można wykonać mini szalunek z listew tynkarskich. Jeszcze przed zaschnięciem wspomnianej warstwy kontaktowej wypełniamy szalunek zaprawą TEN 10 .

Przez kilka kolejnych dni należy pielęgnować i chronić wykonane reperacje przed działaniem słońca, wiatru i deszczu. Najlepiej szczelnie owinąć uprzednio zwilżone ”pole operacyjne” ciemną folią  lub obłożyć je płytami styropianu. Po kilku dniach można zdjąć ”opatrunek” – krawędzie płyty będą, jak nowe. Dla przedłużenia życia odmłodzonego balkonu konieczna jest jego właściwa ochrona przez wykonanie wspomnianych wcześniej izolacji.

Finisz, czyli wykończenie
Efektownym wykończeniem płyty balkonowej będą płytki ceramiczne. Do ich przyklejenia użyjemy zaprawy klejącej Atlas Plus, która z uwagi na zwiększoną elastyczność dobrze się sprawdza zarówno na balkonach i tarasach, jak i w systemach ogrzewania podłogowego. Drugą ewentualnością jest Atlas Cal N, przeznaczony do przyklejania płytek wielkoformatowych. Jeśli powierzchnia płyty balkonowej jest niewielka, możemy użyć klasycznej Zaprawy Klejowej Atlas, dobrze jednak, jeśli wzbogacimy ją dodatkiem Emulsji Elastycznej. Istotne jest, żeby pomiędzy warstwą izolacyjną a płytkami nie było wolnej przestrzeni. W tym celu klejem pokrywamy całkowicie zarówno podłoże, jak i spody płytek. Ściany przy płycie balkonowej zabezpieczamy 10-centymetrowym cokolikiem z płytek, wykończonym od góry flizówką lub silikonem budowlanym.  Silikonu użyjemy również w miejscu połączenia okładziny płyty z cokolikiem – tam musi być bowiem spoina trwale elastyczna. Spoiny między płytkami wypełniamy natomiast Zaprawą do Fugowania Atlas. 

Spód i czoło płyty ochronimy obróbką blacharską, tak zamontowaną, by ściekająca z balkonu woda nie miała do nich dostępu. Obróbka ta musi więc stanowić przedłużenie warstwy uszczelniającej. Inaczej mówiąc, musi być tak zamontowana, by taśma uszczelniająca, zatopiona w Woderze E, zachodziła na blachę. Nie trzeba chyba dodawać, że powierzchnię obróbki musimy – przed użyciem folii i taśm – całkowicie oczyścić i odtłuścić.

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: Atlas

Polecamy Ci również

Zobacz także