Projekt domu energooszczędnego

 Zanim rozpoczniemy budowę domu, warto zwrócić uwagę na energooszczędność projektu planowanego budynku. Oczywiście do pewnych działań w tym zakresie motywuje nas dyrektywa unijna 2002/91/WE, dotycząca charakterystyki energetycznej budynków. Niemniej na etapie wyboru projektu powinniśmy pamiętać o domowym budżecie.

projekt domu energooszczędnegoPrąd drożeje zatrważająco szybko. Coraz więcej osób ma problem z regularnym opłacaniem prądu. „Promocja opłat za prąd w zależności od jego zużycia, wprowadzana przez firmy energetyczne, może okazać się niewystarczająca – mówi Robert Pierzchała, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu ARCHETON Sp. z o.o. – Warto więc się uniezależniać wykorzystując odnawialne źródła energii i przede wszystkim zadbać o to, by budynek, w którym mieszkamy, spełniał normy w kontekście świadectwa charakterystyki energetycznej, które jest wymagane od 1 stycznia br.”
Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku zawiera wskaźniki dotyczące centralnego ogrzewania, cieplej wody użytkowej, wentylacji i klimatyzacji.

Najważniejszymi cechami energooszczędnych projektów domów, jakie powinny zawierać projekty to zwarta bryła, okna elewacji słonecznych są większe niż północnych, o podwyższonym wskaźniku termiczności. Otwory drzwiowe również powinny być odpowiednio izolowane. Bardzo ważnym elementem są instalacje: instalacja ogrzewania gazowego kondensacyjnego lub kominkowego z płaszczem wodnym, instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperator) oraz kolektory słoneczne do ogrzewania centralnej wody użytkowej, alternatywnie pompę ciepła. Orientacja budynku na działce powinna sprzyjać zyskom ciepła z promieniowania słonecznego.

Budując dom warto docieplić ściany styropianem lub wełną mineralna grubości 20 cm. „Bardzo niskie zapotrzebowanie na energię cechuje domy wybudowane w technologii szkieletu prefabrykowanego. Zastosowanie tej technologii powoduje, że wnętrze budynku bardzo szybko się nagrzewa zaraz po włączeniu ogrzewania w sezonie – dodaje Robert Pierzchała – Najwyższa wartość na skali w świadectwie charakterystyki energetycznej zapewnią projekty z serii EKO. Klienci i oszczędzą na opłatach za prąd, i zarobią w przypadku sprzedaży nieruchomości realizowanej wg tych projektów.

W ciągu najbliższych lat prognozowany jest stały wzrost cen, a tylko w 2009 r. podwyżka cen prądu przekracza 40%. Planowane jest wprowadzenie sprzedaży energii na giełdę, ale czy faktycznie takie działanie przyniesie spadek cen? Wniosek jest jeden: każdy sam musi zadbać o swoje pieniądze. Energooszczędność jest nieodzownym wyznacznikiem współczesnego budownictwa.

Oceń artykuł
4,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: archeton.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także