Produkty w zgodzie z naturą

Lotne związki organiczne zwiększają zanieczyszczenie środowiska.

Zgodnie z nowymi dyrektywami Unii Europejskiej (UE 2004/42/WE), we wszystkich farbach i lakierach produkowanych od 1 stycznia 2010 roku musi zostać obniżona zawartość szkodliwych dla środowiska Lotnych Związków Organicznych (LZO).

Lotne Związki Organiczne (LZO) lub z j. ang. Volatile Organic Compounds (VOC) to naturalne lub syntetyczne substancje chemiczne, które przedostają się do atmosfery m.in. ze spalin samochodowych i lotniczych, środków do polerowania drewna, detergentów, zmiękczaczy tkanin, a także z farb i lakierów. Lotne związki reagując ze światłem słonecznym obniżają poziom ozonu, zwiększając zanieczyszczenie powietrza i globalne ocieplenie, stanowiąc tym samym zagrożenie dla zdrowia ludzi, zwierząt i roślin. 

Źródła emisji lotnych związków organicznych w naszym najbliższym otoczeniu

Źródła emisji lotnych związków organicznych w naszym najbliższym otoczeniu.

LZO i farby
LZO w farbach i lakierach stanowi mniej niż 3% całej ilości LZO emitowanej w Europie. W tej grupie produktów problem LZO dotyczy głównie farb rozpuszczalnikowych (w znacząco mniejszym stopniu farb wodnych), w których odpowiada on za kontrolowanie właściwości aplikacyjnych, rozlewności powłoki i szybkości schnięcia. Wszystkie farby produkowane po 1 stycznia 2010 roku muszą być zgodne w swojej recepturze i oznakowaniu z nowymi limitami LZO. W celu płynnego wprowadzenia zmniejszonych limitów LZO dyrektywa przewiduje dodatkowy, roczny okres przejściowy – w całym 2010 roku sklepy mogą sprzedawać farby wyprodukowane przed 1 stycznia 2010 r. nie spełniające normy LZO.

PPG kontra LZO
W świetle nowej dyrektywy ograniczającej emisję LZO, ponad 80% produktów marek Dekoral, Drewnochron, Domalux i Cieszynka spełniała wymagane normy. Dostosowania wymagała część farb i lakierów rozpuszczalnikowych, co wiązało się ze zmianami recepturowymi tych produktów. Szeroko zakrojone prace badawcze i laboratoryjne zespołu ekspertów PPG Deco Polska, działającego wTym symbolem oznaczone są farby i lakiery firmy PPG Deco Polska dostosowane do Dyrektywy LZO. ramach międzynarodowej grupy, pozwoliły na wprowadzenie ekologicznych odpowiedników dotychczasowych wyrobów nie spełniających wymagań LZO.

Wszystkie produkty PPG Deco Polska, dostosowywane do LZO, będą specjalnie oznakowane – na ich opakowaniach znajduje się zielony liść symbolizujący produkt ekologiczny, bezpieczny dla ludzi i środowiska. Należy tu podkreślić, że mimo poczynionych zmian recepturowych nie zostały pogorszone parametry techniczne i jakościowe tych produktów. W wielu przypadkach nawet, wprowadzone odpowiedniki charakteryzują się podwyższonymi parametrami. To niezwykle ważna informacja dla osób, na co dzień korzystających z tych produktów. Oznacza to, bowiem, iż nadal bez przeszkód będą mogli pracować z użyciem produktów, które znają i cenią.

Oceń artykuł
4,33 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Redakcja

Źródło: PPG Deco Polska

Polecamy Ci również

Zobacz także