Precyzyjna izolacja dachu

Izolowany dach spadzisty jest skomplikowanym tworem budowlanym, którego niezawodne działanie zależy nie tylko od właściwego wyboru materiału, ale i od fachowego wykonawstwa. Pierwszy i najważniejszy krok do osiągnięcia tego to dokładny szczegółowy projekt.

Okna dachowe
Montaż okien dachowych wymaga dobrego rozkładu podłużnych i poprzecznych wymianów w konstrukcji dachu. Położenie drewien wymianowych i ich odstęp do ościeżnic ustala się na górze i na dole wedle przewidywanego układu parapetu lub spadu. Przy krokwi lub przy podłużnym wymianie trzeba pamiętać o zachowaniu około 5 cm odstępu do brzegu zewnętrznego ościeżnicy.

precyzyjna izolacja dachuizolacja dachu niewentylowanego

Przyłączenie dodatkowego zabezpieczenia deszczowego – we wszystkich przypadkach dotyczy wstępnego krycia – przy oknie dachowym wymaga szczególnej staranności. Generalnie powinno to tak wyglądać, że duży stopień szczelności już przed montażem gwarantowany jest przy pomocy  kołnierzy oferowanych przez producentów okien. W tym celu wszystkie połączenia z powierzchnią podkładu, po której spływa woda, podciągane są w górę i mechanicznie mocowane na powierzchni łaty nośnej. Dodatkowy pas podciągany jest w górę przy ościeżnicy okna, a potem tam doklejany. Nacięcia narożników zabezpieczane są dodatkowo specjalnymi taśmami klejącymi lub kształtkami (narożniki okienne). Nad oknem tworzona jest rynna z folii, która kieruje wodę napływającą od strony kalenicy w bok, na sąsiednie, zabezpieczone pola międzykrokwiowe. 

Wentylacja materiału pokryciowego od dołu, odbywać się będzie, w prostym przypadku, z boku koło okna. Dopiero przy umiejscowieniu większej ilości okien obok siebie wymagany może być montaż wywietrznika lub innego właściwego środka pod i nad linią okien.

izolacja okna dachowegoPunkt krzyżowania się ramy okiennej z konstrukcją dachu tworzy w nieunikniony sposób najsłabszy punkt izolacji cieplnej dachu. Zaleca się tu zastosowanie wysokowartościowej izolacji, która przy ościeżnicy podciągana jest tak wysoko, jak to jest konstrukcyjnie możliwe. Alternatywnie można do tego używać dostępnych u producentów okien lub innych oferentów obokni izolacyjnych.

Paroizolacja przy oknie dachowym układana jest w formie okalającego fartucha, który dołączany jest szczelnie do ościeżnicy. Materiał mocowany jest przez wciśnięcie razem z wykończeniem wewnętrznym do przewidzianego w tym celu żłobka w ościeżnicy. W każdym przypadku zalecane jest dodatkowe sklejenie. Styki folii w rogach ościeżnicy trzeba także szczelnie skleić. Połączeniu tak powstałego fartucha z płasko ułożoną paroizolacją stawiane są takie same wymagania. Mechaniczne zamocowanie z komponentami późniejszego wewnętrznego wykończenia daje, obok okalającego oklejenia, dodatkowe zabezpieczenie.

Kosze
Od strony konstrukcyjnej możliwe są dwa dopuszczalne warianty wykonania. Przy prostym koszu szalunek kosza leży na poziomie górnej krawędzi krokwi; krokwie połaciowe w miejscu styku ze skośnie do nich dochodzącymi krokwiami koszowymi są w tym celu wybrane. Blacha koszowa leży na tym samym poziomie jak dodatkowe elementy na tę blachę wyprowadzone. W ten sposób błądząca woda może zostać bezpośrednio poprowadzona do odwodnienia koszowego.

izolacja kosza dachowegokosz dachowy - izolacja

Alternatywnie można wykonać kosz jako pogłębioną konstrukcję. Przy prostym koszu jego szalowanie montowane jest na krokwiach na poziomie kontrłat. Przy drugim wariancie szalunek kosza montowany jest na dodatkowej łacie podporowej. W obu przypadkach dolna konstrukcja jest tak szeroko ustawiana, by końcówki łaty podporowej mogły być na niej położone i przymocowane. Dodatkowe elementy tworzą wzdłuż szalunku kosza stopniowaną rynnę, która musi być prowadzona nieprzerwanie i bez przeszkód. Leżące na tym poziomie kontrłaty powinny się kończyć około 5 cm przed kantem wytworzonym przez dolną konstrukcję. W tym obszarze (może on prowadzić wodę) nie mogą być zastosowane żadne elementy mocujące, jak gwoździe lub zszywki. 

Oceń artykuł
4,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także