Prace budowlane zimą

Prace budowlane zimą - zdjęcie 1Sebastian Czernik, Grupa Atlas

Jeszcze nie tak dawno, sezon budowlany kończył się wraz z pierwszymi przymrozkami. Dzisiaj, dzięki nowoczesnym rozwiązaniom materiałowym i technologicznym, budowanie w warunkach obniżonych temperatur nie sprawia kłopotu.

Większość materiałów budowlanych stosuje się w przedziale temperatur od +5ºC do +25ºC.  Ten zakres gwarantuje prawidłowe wiązanie spoiwa, a w konsekwencji – osiągnięcie właściwych parametrów wytrzymałościowych i użytkowych materiału. Jednakże, przestrzegając określonych zasad, część prac budowlanych można obecnie wykonywać przy obniżonej temperaturze.

Gotowe na zimę
Na rynku dostępne są zaprawy, określane jako zimowe. Należą do nich najczęściej gotowe zaprawy murarskie – zarówno cienkowarstwowe, jak i tradycyjne, przeznaczone do wznoszenia murów – oraz zaprawy klejące do systemów ociepleń. Zastosowanie przy ich produkcji specjalnej klasy cementów zapewnia szybkie wiązanie zaprawy i szybki przyrost wytrzymałości. Już po kilku godzinach od aplikacji, materiały te są odporne na spadki temperatur poniżej 0oC. Takim materiałem, przeznaczonym do użycia w warunkach obniżonych temperatur, jest Zaprawa Klejąca Atlas Stopter K-20. Jej zastosowanie umożliwia mocowanie płyt styropianowych i wykonanie warstwy zbrojonej przy temperaturze zewnętrznej nie mniejszej niż 0ºC w trakcie prowadzenia prac i nie mniejszej niż -5ºC po 8 godzinach od ich zakończenia.
Jeżeli chodzi o prace uszczelniające lub montażowe, warto stosować specjalne jednoskładnikowe pianki poliuretanowe, które znoszą temperatury nawet do -10ºC. Podczas mrozu przyrost objętości pianki jest mniejszy niż w sprzyjających warunkach i dłużej się ona utwardza. Specjalne dodatki sprawiają jednak, że stwardniała pianka nie kruszy się.

Murowanie z dodatkami
Modyfikacja zapraw i mas budowlanych na placu budowy, bezpośrednio przed ich użyciem, specjalnymi domieszkami w postaci płynów lub proszków, umożliwia wylewanie fundamentów czy wznoszenie murów nawet przy temperaturach do -15ºC. Domieszki te, to najczęściej mieszaniny kilku odpowiednio zestawionych składników chemicznych, takich jak chlorek wapniowy, węglan potasowy, węglan sodowy, azotyn sodowy i azotan wapnia. Substancje te przyspieszają proces wiązania, zmniejszają potrzebną ilość wody zarobowej, ewentualnie obniżają temperaturę zamarzania, zwiększając wydzielanie ciepła powstającego podczas hydratyzacji.
Najszersze zastosowanie mają tego typu domieszki w przypadku betonu. W ofercie Doliny Nidy znajduje się płynny dodatek o nazwie Febmix, przeznaczony z kolei do zapraw murarskich i tynkarskich. Umożliwia on zastosowanie wspomnianych zapraw również w okresie obniżonych temperatur (do -2ºC) lub wówczas, gdy warunki pogodowe i brak zaplecza budowy uniemożliwiają dodawanie wapna hydratyzowanego.

Prace budowlane zimą - zdjęcie 2

Na rynku dostępne są też płynne domieszki przeciwmrozowe, które przyspieszają wiązanie materiałów dyspersyjnych – tynków i farb elewacyjnych. Takim preparatem jest Atlas Eskimo – bezbarwna ciecz o zapachu eteru, którą dodaje się do materiału bezpośrednio przed użyciem. Przyspiesza ona wiązanie tynku lub farby na elewacji, zwłaszcza na początku tego procesu, gdy z nałożonego materiału odparowuje woda. Dzięki tej właściwości materiał może związać i utwardzić się w znacznie szybszym czasie, uzyskując odporność na nagłe ochłodzenie lub opady deszczu już po około 6-8 godzinach. Umożliwia to tynkowanie i malowanie przy temperaturze od 0ºC. Jest to środek uniwersalny, który może być stosowany do tynków akrylowych, silikatowych, silikonowych oraz farb: akrylowych, silikatowych oraz silikonowych.

W przypadku prac ociepleniowych można je rozłożyć na raty, tzn. nałożyć na materiał izolacyjny warstwę zbrojoną z siatki zatopionej w zaprawie klejącej Atlas Stopter K-20 lub Atlas Hoter U (dla styropianu) albo zaprawie Atlas Roker W-20 (dla wełny mineralnej), a następnie pokryć ją podkładową masą tynkarską Atlas Cerplast. Tak zabezpieczona warstwa zbrojona może czekać na nałożenie tynku cienkowarstwowego do wiosny. Przed położeniem tynku, powierzchnię należy oczyścić z kurzu i brudu, a w razie potrzeby pokryć jeszcze raz podkładem Cerplast.

Zabezpieczyć wykop
W przypadku prac ziemnych zima nie jest dobrym sprzymierzeńcem. W czasie mrozów grunt twardnieje i jeżeli wykop fundamentowy już jest, nie powinien pozostać otwarty. Pod wpływem mrozu struktura gruntu ulegnie zmianom, dlatego ziemię na dnie wykopu fundamentowego warto zabezpieczyć, przykrywając słomianymi matami lub płytami styropianu. Jest to dobra ochrona, ale tylko na krótko i to w przypadku, gdy na dworze panuje niewielki mróz.
Najlepszym sposobem zabezpieczenia jest bezpośrednie przykrycie gruntu betonem (wylanie fundamentów) – najpierw zdejmując górne warstwy gruntu, a sam wykop pogłębiając, szczególnie, gdy beton mamy już zamówiony. Aby zabezpieczyć się przed powstawaniem tzw. wysadzin, czyli przemieszczeń gruntu – a w konsekwencji pękaniem fundamentów – trzeba je posadowić w gruncie poniżej strefy przemarzania i zabezpieczyć matami. Głębokość strefy przemarzania zależy od strefy klimatycznej.

Porządek musi być
Każdy produkt ma określone warunki transportu i przechowywania, podane na opakowaniu. W związku z tym materiały budowlane, znajdujące się na placu budowy, trzeba zabezpieczyć przed działaniem mrozu i opadów atmosferycznych, zapewniając im w pomieszczeniach stałą, dodatnią temperaturę powyżej +5ºC. Kupując materiały na zapas, trzeba także pamiętać, że mają one określone terminy przydatności do użycia. Jeżeli po zimie w materiałach płynnych pojawiły się grudki i kłaczki, a zaprawy suche, po otwarciu worka, są zbrylone, oznacza to, że warunki przechowywania były nieodpowiednie, a materiały utraciły swoje właściwości użytkowe.

Pokonać niestabilną aurę
Zagrożeniem dla jakości prac budowlanych w okresie zimowym jest nie tylko niesprzyjająca pogoda, ale również jej niestabilność. Nawet, jeśli prace rozpocznie się w sprzyjających warunkach, nagłe pogorszenie aury może spowodować nieodwracalne zmiany w strukturze używanych  materiałów. Dlatego, zewnętrzne prace budowlane z użyciem „zapraw zimowych” powinno się wykonywać najlepiej w temperaturach dodatnich, panujących w ciągu dnia – następuje wówczas przyśpieszony proces wiązania i wysychania nałożonej warstwy. Dzięki temu nocne spadki temperatur nie stanowią już zagrożenia.
Jeżeli budynek jest w stanie surowym zamkniętym, umożliwiającym uruchomienie wewnątrz ogrzewania, można w nim murować, kłaść tynki, gładzie czy płytki, i to niezależnie od pory roku.

Oceń artykuł
4,33 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Redakcja

Źródło: Grupa Atlas

Polecamy Ci również

Zobacz także