Pozwolenia na budowę domu energooszczędnego

arch. Dorota Palmączyńska

arch. Dorota Palmączyńska, kierowniczkę działu projektowego Pracowni Projektowej Archipelag

Zanim przystąpi się do wylewania fundamentów, trzeba zadbać o formalno-techniczną stronę projektu – pozyskać niezbędne pozwolenia.

Po skompletowaniu dokumentacji zawierającej szczegółowe rozwiązania architektoniczno-budowlane domu energooszczędnego trzeba uzyskać pozwolenie na budowę. Jak wyglądają  działania podjęte w tym celu?
Dorota Palmączyńska: Pierwszym z koniecznych etapów jest uzyskanie zapewnienia dostaw mediów oraz warunki przyłączenia do sieci energetycznej i wodociągowej. Niepotrzebne jest zapewnienie odbioru ścieków, kiedy na terenie, na którym powstaje dom, nie ma sieci kanalizacyjnej, a sąsiedzi korzystają z szamb.

Jakie są dalsze wymogi?
Dorota Palmączyńska: Trzeba uzyskać wpis i wyrys z rejestru gruntów, także zgodę od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad na lokalizację zjazdu na działkę budowlaną. Należy wykonać i przedstawić w Wydziale Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego projekt prac geologicznych dotyczących odwiertów od sond pionowych dla pompy ciepła, jeśli takie zostaną w domu zastosowane.

Jakie problemu można napotkać?
Dorota Palmączyńska: Na przykład jeśli przez środek działki, na której budowany jest dom, przebiega linia telekomunikacyjna, trzeba uzyskać warunki od TPSA w celu przesunięcia tej trasy tak, aby nie kolidowała z usytuowaniem naszego budynku. Potrzebny jest więc projekt przesunięcia przebiegu linii. Niezbędne może okazać się uzyskanie warunków i wykonanie projektu wzmocnienia przebiegającej przez działkę linii Netii. Sieci zaś i przyłącza oraz projekt zmiany trasy telekomunikacyjnej przed zgłoszeniem w Starostwie Powiatowym należy uzgodnić w Powiatowym Zakładzie Katastralnym.

Jak wyglądało pozyskiwanie pozwolenia wodnoprawnego?
Dorota Palmączyńska: Z powodu wysokiego poziomu wód gruntowych na działce może okazać się, że jest problem z rozsączaniem oczyszczonych ścieków z przydomowej oczyszczalni. Uzyskanie więc pozwolenia wodnoprawnego, wymaga podniesienia poziomu tuneli rozsączających. Zmusza nas to do zmian projektowych, aby uzyskać odpowiednie pozwolenia.

A co z formalnościami związanymi z projektem zjazdu na działkę?
Dorota Palmączyńska: Projekt zjazdu na działkę z drogi krajowej składa się do uzgodnienia w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, a następnie do Starostwa Powiatowego w celu uzyskania pozwolenia na budowę. Wszystkie formalności i uzyskanie pozwoleń trwa kilka miesięcy. Wraz z uprawomocnieniem się decyzji właściwych urzędów można rozpocząć budowę domu.

Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: Archipelag

Polecamy Ci również

Zobacz także