Pomysł na ściankę działową

Dzięki nowoczesnym materiałom budowlanym do każdego wystroju wnętrza możemy dopasować układ przestrzenny mieszkania, nadając ścianom śmiałe, fantazyjne kształty.

Oprócz klasycznego funkcjonalizmu
z charakterystyczną prostotą kształtów i surowców, coraz częściej spotkamy wracające do łask drewno, zastosowanie dużych szklanych powierzchni czy oszczędny i prosty styl zainspirowany kulturą Dalekiego Wschodu. Z tego bogactwa każdy z nas może wybrać coś dla siebie i wypracować własny styl. Coraz śmielej reagujemy na artystyczne eksperymenty projektantów i architektów wnętrz. Skazani przez minione dziesięciolecia na jeden wzór meblościanki, powszechnie obowiązujące wykładziny i szare tapety, wreszcie możemy dać upust naszej wyobraźni. Dzięki pojawieniu się łatwych w stosowaniu i obróbce technologii budowlanych coraz większą rolę w wystroju wnętrza zaczynają pełnić ściany. Chętnie odchodzimy od sztywnego rozplanowania powierzchni narzuconego przez architekta naszego "M4". Niepraktycznie usytuowane ścianki działowe można przecież swobodnie wyburzyć i postawić nowe.

Dla miłośników niebanalnych rozwiązań
Budując ścianki działowe w systemie Ytong możemy swobodnie kształtować układ przestrzenny naszego mieszkania. Bloczki Ytong pozwalają zrealizować nawet najodważniejsze projekty, nie ma więc powodu, by ograniczać swoją fantazję. Półokrągłe ściany, łuki, czy fantazyjne obudowy kominków i łazienek nie tylko ucieszą oko estetów, ale i znajdą zastosowanie w domach wielbicieli praktycznych rozwiązań. Od nas tylko zależy czy zbudowaną przy pomocy bloczków Ytong wnękę wypełnimy półkami tworząc oryginalny regał, czy na przykład dodamy drzwiczki, blaty i niezbędny sprzęt komponując w ten sposób oryginalną kuchnię. Warto zresztą zasięgnąć porady projektanta, który może zaproponować nam jeszcze więcej zaskakujących aranżacji.

Ściankę działową wykonaną w systemie Ytong można wykończyć według własnych upodobań. Mieszkanie utrzymane w minimalistycznej stylistyce będzie świetnie wyglądało w oprawie surowych ścian - bloczki Ytong mają bowiem jasną barwę i ciekawą porowatą fakturę. Trzeba wtedy jedynie pamiętać o zagruntowaniu ich powierzchni, tak by bloczki nie pyliły. Ytong we wnętrzach komponuje się też doskonale z modnymi obecnie materiałami - metalem i szkłem. Ciekawym rozwiązaniem może być też na przykład połączenie podmurówki z bloczków Ytong z przegrodą z luksferów.

Zrób to sam
Perspektywa budowy ścianki działowej sprawia, że odruchowo szukamy numeru telefonu do zaprzyjaźnionego majstra. Tymczasem w stwierdzeniu, że swój projekt możemy zrealizować sami nie ma ani odrobiny przesady. Niepotrzebny tu talent majsterkowicza a jedynie precyzja, zwłaszcza przy wytyczeniu linii przyszłej ścianki. Używając Ytonga, największej staranności wymagać będzie od nas wymurowanie pierwszej warstwy bloczków. Tylko na tym etapie używa się bowiem zwykłej zaprawy. Kolejne poziomy wymagają tylko cienkiej warstwy zaprawy klejącej Ytong. Ściankę działową do muru konstrukcyjnego mocujemy za pomocą zaprawy klejowej ułożonej w pionowym styku tych dwóch ścian oraz metalowych łączników wygiętych w kształt litery "L" wkładanych w co 4 spoinę. W pionie bloczki łączy się na tzw. pióro i wpust, bez użycia zaprawy.
Bloczki Ytong, dzięki swej porowatej strukturze są wiele lżejsze od innych materiałów i łatwe w obróbce, co oszczędzi nam wiele trudu i czasu. Jeśli tylko będziemy pamiętać o konieczności sprawdzania poziomicą i przy pomocy rozciągniętego sznurka poprawności położenia każdej kolejnej warstwy, sami się zdziwimy jak szybko i łatwo powstaje nasze dzieło. 
Zbliżając się do końca pracy pamiętajmy żeby zostawić ok. 1,5 cm przerwy od stropu - szczeliną należy wypełnić masą piankową. Zostawić niewykończone czy też otynkować - to zależy już tylko od naszego wyobrażenia nowego wnętrza.

 

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Joanna Szot

Źródło: Ytong

Zdjęcia: beinteriordecorator.com, indecorat.com

Polecamy Ci również

Zobacz także