Polska branża dociepleń w 2010

Polska branża dociepleń w 2010

W opinii ekspertów SSO, wykonawca jest także dla inwestora głównym źródłem wiedzy o systemach ociepleń – uważa tak 27% ankietowanych. Według 19% badanych inwestorzy czerpią wiedzę przede wszystkim z internetu albo zasięgają rady sprzedawcy materiałów budowlanych (15%). Członkowie Stowarzyszenia podkreślają ponadto znaczenie rekomendacji rodziny i znajomych (14%) oraz doradztwa producenta systemów ociepleń (13% wskazań).

źródła informacji na temat ociepleńdystrybucja systemów ociepleń

Zdecydowana większość, bo aż 78% ankietowanych przedstawicieli SSO, uważa iż najwyższe obroty branży dociepleń przynosi dystrybucja poprzez hurtownie i sklepy budowlane. Istotna jest też rola wykonawców, którzy w tym zestawieniu znaleźli się na drugiej pozycji z 14% wskazań.

„Wykonawca jest ogniwem łączącym proces inwestycyjny z oferowanymi przez nas systemami produktów, stąd też zapewne takie wskazania ankietowanych – wyjaśnia prezes Jacek W. Kulig. – Z tego wynika też nasze przekonanie o ogromnej roli podnoszenia świadomości wykonawców w zakresie jak najbardziej korzystnych dla inwestycji i jej późniejszych użytkowników rozwiązań. Od wyborów firmy wykonawczej, i tych dotyczących konkretnych marek, i tych zakładających metody oraz zasady aplikacji, zależy w przeważającej mierze satysfakcja inwestora i skuteczne działanie naszych systemów. W przypadku wykonawców istotne jest więc zdobycie wiedzy od podstaw – drobiazgowe przeszkolenie w aplikacji całego systemu ETICS, wszystkich tworzących go elementów. Wykonanie ocieplenia to złożony cykl, wymagający dotrzymania terminów schnięcia poszczególnych powłok, umiejętnego przygotowania  miejsc trudnych do izolacji, wykonanie obróbek, etc. Jest to jeden z głównych wątków naszego programu edukacyjnego, który zamierzamy wdrożyć w przyszłym roku” – mówi prezes Stowarzyszenia.

Technologie przyszłości
Zdaniem członków Stowarzyszenia, styropian i wełna mineralna pozostaną w najbliższych latach dominującym rozwiązaniem dociepleniowym. Branża będzie inwestować w nowe odmiany styropianu, np. z obniżonym współczynnikiem lambda. Wzrośnie zapotrzebowanie na produkty trwałe, odporne na czynniki zewnętrzne, mające coraz lepsze parametry izolacyjności termicznej i akustycznej.

Jednym z kierunków rozwoju technologii systemów ociepleń stanie się ulepszanie wierzchnich wypraw elewacyjnych, które zapewnią większą trwałość rozwiązań i, w efekcie, rzadszą potrzebę renowacji. W obszarze zainteresowań znajdą się też takie rozwiązania jak ściany jedno- i trójwarstwowe.

Recepta na koniunkturę budowlaną
Badani przedstawiciele Stowarzyszenia są zdania, że poprawę koniunktury w budownictwie można osiągnąć poprzez wprowadzenie zmian w prawie (przede wszystkim ulgi inwestycyjne i podatkowe) oraz zapewnienie stabilności przepisów. Czynnikiem, który pobudza rozwój branży jest ponadto dostępność kredytów i ich korzystne oprocentowanie. Znaczący wpływ na branżę budowlaną ma też ogólna sytuacja gospodarcza kraju, więc należy szukać rozwiązań dążących do systemowej poprawy.

W opinii prezesa Stowarzyszenia Jacka W. Kuliga, rozwój branży ociepleń stymulowany jest nie tylko samymi procesami gospodarczymi, ale również szeregiem czynników nie związanych wyłącznie z sektorem ociepleń. „Chodzi chociażby o wzrost ekoświadomości z zakresu energooszczędności budynków, czy działania państwa wspierające procesy, których efektem ma być zmniejszenie ilości zużytej energii. Możemy więc sądzić, że nasza branża jest jedną z tych, która będzie mieć raczej wpływ na wzrost koniunktury niż na jej spadek. ETICS to sektor rynku budowlanego, który nieustająco musi się rozwijać, aby w pełni zaspokajać potrzeby związane z prawodawstwem dotyczącym energooszczędności oraz zmieniającymi się trendami w architekturze” – podsumowuje prezes Jacek W. Kulig.

Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń

Polecamy Ci również

Zobacz także