Poliuretan izoluje lepiej – działania SIPUR

Poliuretan izoluje lepiej – działania SIPUR

Wraz z zakończeniem wakacji SIPUR kontynuował prace nakierowane na edukację i promocję nowoczesnych materiałów izolacyjnych wśród inżynierów, techników budownictwa a także studentów i uczniów branży budowlanej.

poliuretan izoluje lepiejGłównym celem prowadzonych działań jest dotarcie w interesujący i nowoczesny sposób do profesjonalistów i przekazanie im zalet i cech wyrobów izolacyjnych w poliuretanu, zgodnie z hasłem „POLIURETAN IZOLUJE LEPIEJ”.

SIPUR z wizytą w Łódzkiej Okręgowej Izbie Inżynierów Budownictwa

We wrześniu przedstawiciel SIPUR przyjął zaproszenie na spotkania koła ŁOIIB w Piotrkowie Trybunalskim (19 IX) oraz w Sieradzu (30 IX). Obecni na prezentacjach inżynierowie budownictwa wykazali duże zainteresowanie poliuretanem, który jest realną alternatywą wobec obecnie stosowanych materiałów izolacyjnych. Ten najkorzystniejszy pod względem izolacyjności cieplnej materiał może być stosowany w formie izolacji technicznych, natrysków lub płyt izolacyjnych w okładzinach elastycznych i bez okładzin. Podczas prezentacji przestawione zostały parametry cieplne materiałów izolacyjnych w kontekście zmienionych Warunków technicznych, jakie powinny spełniać budynki i ich usytuowanie. Zebrani żywo dyskutowali także o projektowaniu i wznoszeniu budynków energooszczędnych i pasywnych, w których bardzo często jest stosowany poliuretan ze względu na najniższy współczynnik przewodzenia ciepła (tzw. lambda) spośród obecnie stosowanych materiałów izolacyjnych. Podczas spotkania przeprowadzono także pokaz spieniania poliuretanu.

Działania mailingowe – zmiana warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie

W drugiej połowie września został przesłany szerokiemu gronu odbiorców związanych z budownictwem mailing poświęcony zmienionym przepisom budowlanym. 3 sierpnia 2013 zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej (poz. 926) rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej (podpisane 5 lipca 2013) zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Najważniejsze  zmiany dotyczą zmniejszenia maksymalnej wartości współczynnika przenikania ciepła Uc dla wszystkich rodzajów budynków oraz sposobu obliczania wskaźnika EP określającego roczne obliczeniowe zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię pierwotną.

Oba warunki muszą być spełnione jednocześnie, a nie tak jak do tej pory, alternatywnie.

Maksymalne wartości współczynnika przenikania ciepła Uc, które zależą od rodzaju przegrody i temperatury w pomieszczeniu będzie sukcesywnie zmniejszane do roku 2021. W przypadku ścian zewnętrznych i dachów wszystkich budynków z temperaturą wewnętrzną min. 16° C obecnie obowiązujące wartości (odpowiednio 0,30 i 0,25 W/m²K) będą obniżone.

  • od 1 stycznia 2014 o 0,05 W/m²K,
  • od 1 stycznia 2014 o 0,02 W/m²K,
  • od 1 stycznia 2021 (od stycznia 2019 dla budynków zajmowanych przez władze publiczne oraz będące ich własnością*) o 0,03 W/m²K

osiągając poziom odpowiednio 0,20 (ściana) i 0,15 W/m²K (dach).

Coraz wyższe wymagania w zakresie izolacyjności cieplnej budynków są kolejnym powodem rosnącego zainteresowania poliuretanem, który jest najbardziej efektywnym materiałem izolacyjnym spośród obecnie stosowanych budownictwie.

Prace normalizacyjne

Mimo okresu wakacyjnego przedstawiciele SIPUR uczestniczyli w pracach Polskiego Komitetu Normalizacyjnego dot. projektów nowych norm oraz zmian w obecnych normach EN i PN.

SIPUR wśród sponsorów Ogólnopolskiego Spotkania Studentów Architektury OSSA we Wrocławiu

SIPUR podjął decyzję o sponsorowaniu tegorocznych warsztatów architektonicznych OSSA organizowanych co roku przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Studentów Architektury. Tym razem spotkania studentów architektury z całej Polski odbyły się we Wrocławiu w terminie 20-27 października br.

Na podstawie konkursu zgłoszeń, wyłoniona została grupa około 100 studentów – uczestników warsztatów. Praca warsztatowa odbywały się w 10 grupach, w skład których weszli studenci oraz tutorzy.

Istotnym aspektem tegorocznych warsztatów OSSA była bezpośrednia praca w mieście oraz kontakt
i konfrontacja poglądów zarówno ze zwykłymi przechodniami, jak i przedstawicielami sztuki i nauki zakończona otwartą miejską prezentacją rezultatów warsztatów.

Chętnie odpowiemy na Państwa pytania, prosimy o kontakt.
Alina Kowalska, Biuro SIPUR, e-mail: biuro@sipur.pl
Maciej Kubanek, Sekretarz Generalny, e-mail: kubanek.maciej@gmail.com; tel. kom. 792 208 623

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: SIPUR

Polecamy Ci również

Zobacz także