Podłoga na gruncie - wykonanie

Podłoga na gruncie - wykonanie

Współczesne domy jednorodzinne w zdecydowanej większości przypadków mają podłogę na gruncie. Dzieje się tak, ponieważ nie mają one podpiwniczenia. W praktyce oznacza to, że podłoga części mieszkalnej na parterze leży bezpośrednio na gruncie i powinna być bardzo dobrze zaizolowana termicznie i przeciwwilgociowo. Zobacz, jak wykonać podłogę na gruncie.

Technika wykonania podłogi na gruncie wymaga dużej staranności. W przypadku domu z piwnicą, podłoga parteru nie jest narażona na bezpośrednie działanie wilgoci znajdującej się w gruncie. Nie wymaga także stosowania aż tak zaawansowanej izolacji termicznej – w praktyce, kiedyś często w ogóle jej nie wykonywano, gdyż poczucie zadowalającej temperatury na wysokości stóp zapewniała po prostu gruba wykładzina czy dywan. Podłoga ułożona bezpośrednio na gruncie bez solidnej izolacji termicznej i przeciwwilgociowej po prostu nie spełni swojej roli.

Dowiedz się: Jak wykonać ławy fundamentowe

Podłoga na gruncie – od czego zacząć

Przed wykonaniem podłogi na gruncie należy ułożyć zaplanowane w tej warstwie przewody instalacji kanalizacyjnej, wodociągowej itp. Inna kolejność przeprowadzenia prac będzie wiązała się z koniecznością zniszczenia ułożonych już warstw podłogi.

Na jakość podłogi na gruncie wpływ będzie miała już warstwa podkładowa pod płytą betonową. Wykonujemy ją po rozszalowaniu fundamentów. Powinien być to grunt przepuszczalny, najlepiej piasek układany do zaplanowanej wysokości warstwami co 15 cm. Każda warstwa piasku powinna być zagęszczana mechanicznie. W przeciwnym razie może się zdarzyć, że po jakimś czasie sama osiądzie. A to w skrajnych przypadkach, pod wpływem obciążenia, np. ścianami działowymi może skończyć się pękaniem nie tylko płyty podłogi, ale także stojących na niej ścian. Na skutek osiadania podłogi posadowionej na niezagęszczonym piasku najprawdopodobniej ulegnie także ścięciu jej izolacja pozioma w miejscu połączenia z izolacją ścian fundamentowych.

Podsypka powinna być takiej wysokości, by wylana na niej warstwa chudego betonu (tzw. chudziaka) o grubość około 10–15 cm licowała się z górną płaszczyzną ścian fundamentowych. Ułatwi to prawidłowe wykonanie izolacji poziomej zarówno ścian jak i podłogi oraz ich bezproblemowe połączenie. Po ułożeniu warstwy chudziaka trzeba ułożyć na ścianach fundamentowych izolację poziomą. Powinna być ona takiej szerokości, by z kilkunastocentymetrowym zakładem zachodziła do wnętrza domu, co ułatwi jej połączenie z izolacją poziomą podłogi. Przez dalszy okres budowy wylaną płytę podkładową można wykorzystać jako miejsce składowania materiałów.

Przeczytaj równieżWykonywanie podłogi na gruncie na podbudowie z keramzytuDo drugiego etapu wykonywania podłogi na gruncie podchodzimy nie wcześniej, jak po zadaszeniu domu, gdyż kolejne jej warstwy nie mogą być wystawione na ciągłe działanie zmiennych warunków atmosferycznych.

Izolacja termiczna podłogi na gruncie

Na uprzednio przygotowanej płycie podkładowej wykonuje się izolację poziomą. Zapobiegnie ona przenikaniu wilgoci z gruntu, poprzez beton do wyższych partii podłogi. Najlepiej, by był to materiał o podobnych parametrach co izolacja pozioma ścian fundamentowych. Jeśli ściany fundamentowe zaizolowano papą, to dobrze, by izolacja podłogi też była wykonana z papy – łatwo będzie je ze sobą połączyć, w podobny sposób będą także pracowały. Izolacje rozkładamy na powierzchni płyty z zakładem na wcześniej wykonaną izolację poziomą ścian fundamentowych. Obydwa materiały łączymy sklejając je ze sobą lub poprzez zgrzewanie – w zależności od ich rodzaju. Proces ten powtarzamy, kładąc papę dwa razy. Jeśli używamy zamiast niej specjalnej folii, a poziom wody gruntowej nie jest wysoki,  wystarczy jej jedna warstwa, choć można także zastosować podwójną.


Następnie wykonujemy warstwę izolacji termicznej. Najczęściej będzie nią twardy styropian o symbolu EPS 100. Na podłogi nie wolno używać styropianu o mniejszej twardości. Styropian należy ułożyć na powierzchni całej płyty podłogowej zaizolowanej przeciwwilgociowo. Mogą mieć one grubość 5 cm – wówczas należy ułożyć je w mijankę w dwóch warstwach. Na tak przygotowanej izolacji termicznej układa się ponownie izolację wodoszczelną. Niektórzy wykonawcy podważają konieczność wykonania tej warstwy, twierdząc, że wilgoć może do jej poziomu dostać się wyłącznie od góry, a jeśli nawet by do tego doszło, to i tak nie zaszkodzi to odpornemu na wilgoć styropianowi. Póki co, budując zgodnie ze sztuką budowlaną, należy przewidzieć wykonanie tej izolacji.

Folię należy ułożyć w taki sposób, by jej krawędzie wywijały się na ściany do wysokości około 10 cm – w razie potrzeby, podczas układania posadzki na gruncie folię będzie można z łatwością przyciąć. Na folię wylewa się przedostatnią już warstwę podłogi – jest nią beton o grubości 5 cm. Zabezpiecza on styropian przed uszkodzeniami mechanicznymi, jednocześnie stanowiąc podkład, na którym układa się bądź przykleja okładzinę podłogową (posadzkę). W przypadku systemu  ogrzewania podłogowego w warstwie tej zatapia się rurki grzewcze – sam beton powinien dodatkowo zawierać dodatki, poprawiające jego odporność na pracę pod wpływem podwyższonej temperatury. Wówczas jest on także najczęściej zdylatowany od ścian taśmami z pianki elastycznej. Znacznie ogranicza to straty energii cieplnej. Dylatacje takie można także wykonać projektując klasyczną podłogę.
Oceń artykuł
4,36 / 28 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Tomasz Dąbrowski

Polecamy Ci również

Zobacz także