Podłoga na gruncie

Podłoga na gruncie

Remontujesz dom? Postaw na ciepłą i suchą podłogę na gruncie!

W każdym domu, jedną z barier oddzielających nas od otoczenia jest podłoga na gruncie. Dawniej podłogi te wykonywano jako betonowe podkłady na warstwie piasku lub gruzu. W budynkach bez piwnic były to najczęściej wentylowane podłogi drewniane ułożone na legarach i słupkach ceglanych. Termiczne izolacje tych starych podłóg nie spełniają dziś obowiązujących przepisów związanych z ochroną cieplną budynku.

keramzytObecnie, przy okazji remontu, coraz bardziej popularne staje się wykonywanie podłogi na gruncie na keramzycie. W porównaniu ze standardowo stosowanym rozwiązaniem zmniejsza się liczba warstw podłogi. Jedna warstwa keramzytu zastępuje trzy tradycyjne: podsypkę piaskową, podłoże betonowe oraz izolację termiczną.

Warstwa zagęszczonego keramzytu ma kilkakrotnie większą wytrzymałość niż styropian. Ponadto keramzyt nie wchodzi w reakcję z innymi materiałami (np. bitumami), nie podlega procesom starzenia i nie traci swoich właściwości przez dziesiątki lat użytkowania. Po usunięciu starej posadzki i „zimnej” podbudowy, podłogę na keramzycie można wykonać na trzy sposoby.

Keramzyt układany luzem

Obecnie produkowany Leca® KERAMZYT impregnowany to specjalnie przygotowane kruszywo przeznaczone właśnie do podłóg na gruncie. Impregnacja zabezpiecza keramzyt przed podciąganiem wilgoci. Wykonanie podłoża polega na ułożeniu warstwy 25-30 cm keramzytu, zagęszczeniu jej, ułożeniu na wierzchu szprycu cementowego, a na nim dwóch warstw folii. Następnie wykonuje się szlichtę cementową pod posadzkę.

keramzyt układany luzem

Keramzyt układany w workach

To bardzo szybka metoda. Wystarczy ułożyć worki z Leca® KERAMZYTEM izolacyjnym L, przeciąć je od góry, ułożyć folię i szlichtę pod posadzkę.

keramzyt układany w workach

Keramzyt pod podłogą drewnianą

W miejscu starej zasypki z piasku lub gruzu, pomiędzy słupkami, układa się Leca® KERAMZYT impregnowany pozostawiając pod deskami szczelinę wentylacyjną ok. 1 cm.

keramzyt pod podłogą drewnianą

Każde z rozwiązań co najmniej trzykrotnie poprawia izolacyjność termiczną w porównaniu ze starą podłogą.

W remontach budynków Leca® KERAMZYT sprawdza się również jako wypełnienie i izolacja: stropów, stropodachów, w drenażach oraz wielu innych rozwiązaniach.

Więcej informacji o wyżej prezentowanych oraz innych rozwiązaniach dla remontowanych oraz nowoprojektowanych obiektów wraz z rysunkami CAD znajdziesz na www.netweber.pl w zakładce Leca® KERAMZYT.

Oceń artykuł
3,50 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Weber Leca

Polecamy Ci również

Zobacz także