Podkład podłogowy

Nie wszyscy zdajemy sobie sprawę, że efektowny i elegancki wygląd podłogi zależy
w dużej mierze od tego, na czym ułożono jej ostatnią – wierzchnią warstwę. Mowa jest tutaj o podkładzie podłogowym, który decyduje tak o trwałości posadzki, jak i o jej ostatecznej estetyce.


wykończona podłoga w domu

Rolą podkładu jest stworzenie przejścia pomiędzy nierówną powierzchnią dolnych warstw podłogi oraz rozłożenie naprężeń obciążeniowych. Jego dobór zależy od rodzaju podłogi, materiału, jaki ma stanowić jej ostatnią warstwę oraz wilgotności powietrza, jaka będzie panować w wykończonym pomieszczeniu. Inne określenia, jakimi także nazywane są podkłady to: jastrych, szlichta, gładź lub wylewka. Dawniej zaprawy do wykonania podkładu sporządzało się samodzielnie na placu budowy, stosując cement, piasek, wodę i niekiedy wapno w odpowiednich proporcjach. Aktualnie, częściej wykorzystuje się gotowe zaprawy, dostępne w sklepach lub sporządzenie mieszanki na podkład zleca wytwórniom betoniarskim. W zależności od zastosowanego spoiwa, dostępne materiały można podzielić na :

  • podkłady cementowe;
  • podkłady gipsowe(anhydrytowe)

podkład cementowyPodkłady cementowe

Ich zaletą jest niski koszt i możliwość zastosowania w pomieszczeniach wilgotnych. Nadają się tak pod podłogi tradycyjne, jak i ogrzewane. Podkład cementowy jest dostępny w sklepach
w postaci sproszkowanej mieszanki, ale można go również zrobić samodzielnie, zachowując proporcję cementu do piasku 1:3. Mieszanka musi mieć konsystencję plastyczną. Podkład cementowy układa się pomiędzy listwami kierunkowymi, ubija go, zaciera
i wygładza pacą. Zawsze należy pamiętać o pozostawieniu dylatacji, ponieważ podkład kurczy się podczas schnięcia. Jedną z odmian podkładów cementowych jest tzw. suchy podkład betonowy. Zawiera on w swoim składzie żwir, cement i niewielką ilość wody. Ten podkład układa się wyłącznie maszynowo, wykorzystując urządzenie z długim podajnikiem. Maszynowo odbywa się również obróbka podkładu, tj. jego zacieranie i wygładzanie. Należy pamiętać, że podkłady cementowe zawsze wymagają zbrojenia, ponieważ ono ogranicza ich skurcz i wzmacnia wylewkę. Do powyższego celu używa się zbrojenia rozproszonego ze stalowych włókien lub stosuje siatkę zbrojącą.

Podkłady gipsowe

Posiadają tę cechę ujemną, że nadają się jedynie do pomieszczeń suchych oraz, że nie da się przy ich użyciu wykonać żadnych spadków w podłodze. W żadnym razie nie należy stosować ich pod podłogę łazienki, czy garażu, ani próbować formować nachyleń, ponieważ zupełnie nie nadają się do tych celów. Ten rodzaj podkładu można układać pod podłogi ogrzewane, ale trzeba pamiętać
o odpowiednim oddylatowaniu go od ścian pomieszczenia oraz o solidnym wysuszeniu. Podkład anhydrytowy nie kurczy się podczas schnięcia, co sprawia, że oprócz wspomnianej powyżej dylatacji przyściennej – nie trzeba wykonywać żadnej innej. Nie ma również konieczności zbrojenia tych podkładów. Konieczne jest natomiast odpowietrzanie ich po ułożeniu. Robi się to przesuwając po powierzchni wylewki, wałek z długim włosiem ruchami wzdłuż i w poprzek pomieszczenia. Podkłady anhydrytowe są dostępne w postaci gotowych, sproszkowanych mieszanek, które wystarczy dorobić wodą. Można je również zamówić u producenta. Wówczas będą miały postać półpłynną, gotową do naniesienia na podłoże. Wylewki anhydrytowe są wytrzymalsze od cementowych, co oznacza, że można stosować je w nieco cieńszej warstwie. Zatem z pewnością przydadzą się osobom, którym zależy na ograniczeniu wysokości podłogi. Lepiej przewodzą też ciepło. Skąd ich powszechne wykorzystywanie na ogrzewaniu podłogowym.

podłoga w domu jednorodzinnym

Wylewki wyrównawcze, samopoziomujące i renowacyjne

Zarówno podkład cementowy, jak i anhydrytowy może wymagać dodatkowego wyrównania jego powłoki zewnętrznej. Do powyższego celu służą tzw. zaprawy specjalne. Pośród nich znajdziemy samopoziomujące podkłady szybkoschnące oraz pokłady renowacyjne. Pierwsze z wyżej wymienionych stosuje się bezpośrednio na podkład w celu nadaniu mu idealnej równości. Schną już w czasie pierwszej godziny od wylania, a w następnej dobie można przystępować do układania na nich wierzchniej warstwy podłogi. Zaprawy renowacyjne natomiast mają tę zaletę, że można stosować je na stare i uszkodzone miejscami podkłady lub nawet – wylewać bezpośrednio na podłogę istniejącą, np. na stare deski, czy terakotę. Są one bardzo przydatne w starych budynkach, ponieważ eliminują konieczność zrywania dotychczasowych posadzek. Jednak zawsze w takiej sytuacji należy brać pod uwagę, że poziom podłogi zostanie podniesiony, co może mieć wpływ na prawidłową funkcjonalność stałych elementów wyposażenia domu.

Podkłady zespolone i pływające

Podkłady zespolone układa się głównie na stropach wyższych kondygnacji budynków, choć i tu są stosowane coraz rzadziej. W ostatnim czasie podkłady te przeniosły się raczej do garaży oraz nieogrzewanych pomieszczeń piwnicznych. Nadają się też dobrze do wyrównania powierzchni przydomowych tarasów. W domach jednorodzinnych, gdzie chodzi o zachowanie wymogów termicznych oraz akustycznych podłóg – podkłady podłogowe są najczęściej jastrychami pływającymi. W przypadku podłóg na gruncie – warstwa oddzielająca jastrych od podłoża jest główną barierą przeciwwilgociową. Ponadto jastrych pływający układa się na warstwie izolacji termicznej oraz akustycznej, na obecność których zwracamy uwagę już niemal wszyscy. Jastrych pływający jest rozwiązaniem dominującym tak w przypadku podłóg nowych, jak i tych, które zdecydowano się ocieplić lub wygłuszyć. Jest też niezbędny w pomieszczeniach, które wyposażono w ogrzewanie podłogowe.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Agnieszka Jaros

Zdjęcia: Weber

Polecamy Ci również

Zobacz także