Po pierwsze - energooszczędność

Kolejne kraje wprowadzają dyrektywy mające na celu zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. Również w Polsce coraz częściej mówi się o wycofaniu ze sprzedaży tradycyjnych żarówek czy paszporcie energetycznym dla domów.

soudal oknoZ dniem 1 września 2009 r. ze sklepowych półek miały zniknąć, m.in. tradycyjne żarówki o mocy większej niż 80 W, a do końca 2016 r. nie dostaniemy żarówek, które zużywają dużo energii elektrycznej. Od stycznia 2009 r. obowiązuje w Polsce konieczność wprowadzenia dla budynków świadectw energetycznych, czyli dokumentów mówiących o zużyciu energii przez budynki i mieszkania, które będą sprzedawane lub wynajmowane. Utworzono siedem klas energetycznych od A do G. W klasie A znajdą się budynki czy też mieszkania najbardziej energooszczędne. W klasie G zaś te, których użytkowanie wiąże się z największym zapotrzebowaniem na energię. Kupujący będą świadomi, jak drogi w eksploatacji będzie dany budynek. Dyrektywa ta ma także przyczynić się do oszczędzania energii.
Przed budową domu czy kupnem mieszkania, warto przyjrzeć się energooszczędnym rozwiązaniom, które stają się coraz bardziej popularne, a co za tym idzie bardziej dostępne i coraz tańsze. Dzięki temu,  w przyszłości łatwiej będzie sprzedać dom lub wynająć mieszkanie, a przy tym chronić środowisko.

Podstawy domu energooszczędnego
Aby dom mógł być określany mianem energooszczędnego musi spełnić kilka podstawowych warunków. Już na etapie projektu muszą być uwzględnione wszystkie rozwiązania charakterystyczne dla takiego budownictwa. Jego bryła powinna być jak najbardziej zwarta. Także na etapie projektu trzeba zaplanować energooszczędne systemy ogrzewania i wymiany powietrza, np. wentylację z odzyskiem ciepła – system podgrzewa świeże powietrze napływające z zewnątrz ciepłem odzyskiwanym z powietrza zużytego. Dzięki temu jest zapewniona prawidłowa wymiana powietrza, przy minimalnych stratach energii. Dodatkowo, można zastosować filtry, które oczyszczają powietrze i uwalniają dom od alergenów.
Następnie trzeba znaleźć działkę, która umożliwi prawidłowe usytuowanie budynku, np. skierowanie okien w stronę południową, tak aby maksymalnie wykorzystać nasłonecznienie. Po stronie północnej można w ogóle z nich zrezygnować i zaplanować tam pomieszczenia, w których może panować niższa temperatura (garderoba, schowek, garaż).
Ściany i strop (stropodach) w takim budownictwie trzeba ocieplić materiałami wysokiej jakości o odpowiedniej grubości. Jednak najtrudniejsze jest wyeliminowanie mostków termicznych, powstających w miejscach połączenia ściany z np. oknami, drzwiami zewnętrznymi czy balkonem.
soudal aplikacja pianki
Okna w domu energooszczędnym zajmują wyjątkowo dużą powierzchnią, dlatego powinniśmy poświecić sporo uwagi ich montażowi. Po pierwsze należy prawidłowo umieścić ramę okna w przekroju otworu ściany. Następnie trzeba precyzyjnie wypełnić szczelinę pomiędzy ramą okna a otworem ściennym za pomocą pianki poliuretanowej wysokiej jakości oraz zabezpieczyć ją w myśl zasady - „strona wewnętrzna okna powinna być zawsze szczelniejsza niż zewnętrzna”. Izolacja okna od wewnątrz zapewni ochronę przed wnikaniem wilgoci z wnętrza domu do warstwy izolacji okna. Może być ona wykonana za pomocą taśmy paroszczelnej lub sznura dylatacyjnego i silikonu neutralnego. Od zewnątrz należy użyć folii paroprzepuszczalnej lub taśmy rozprężnej, która zwiększając swój rozmiar dopasuje się do nierównych powierzchni ściany. Oba produkty zabezpieczają piankę poliuretanową przed opadami i promieniami UV. Taki montaż zapewni długotrwałą niezmienną w czasie izolację termiczną okien bez strat ciepła.

Warto także wziąć pod uwagę kolektory słoneczne, które będą produkować niezbędną do funkcjonowania domu energię. Uzupełnieniem całości są energooszczędne sprzęty AGD i RTV. Najmniej energii zużywają te z klasy A, coraz częściej można także spotkać wyjątkowo oszczędną klasę A++.

Energooszczędne domy to trend, który w przyszłości, w obliczu kurczących się zapasów surowców naturalnych, może stać się codziennością.

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Redakcja

Źródło: Soudal

Polecamy Ci również

Zobacz także