Płyty stropowe

0
Płyty stropowe

Strop wydziela kondygnacje budynku. Od niego zależy stabilność domu, a tym samym bezpieczeństwo jego mieszkańców, jak również walory użytkowe budynku.

strop z płytStropy dzielą budynek na poszczególne kondygnacje. Liczba stropów w budynku zależy więc od liczby pięter, a także od tego, czy dom jest podpiwniczony lub posiada poddasze. Głównym zadaniem stropu jest bezpieczne przeniesienie ciężaru wszystkiego, co znajduje się na nim, na odpowiednie elementy nośne - głównie ściany nośne lub belki i słupy przeznaczone do przenoszenia obciążeń. Strop stanowi więc jeden z najważniejszych elementów konstrukcji budynku, którego najistotniejszą cechą powinna być nośność. W prawidłowym projekcie powinna znaleźć się precyzyjnie opracowana dokumentacja systemu stropowego, uwzględniająca wszelkie możliwe obciążenia, które strop musi przenieść oraz niezbędne rysunki: plan montażowy i szczegóły konstrukcyjne.

Na rynku istnieje bardzo wiele systemów stropowych. W domach jednorodzinnych najczęściej stosuje się stropy: gęsto żebrowy, żelbetowy, strop typu filigran, czy strop z płyt Ytong.

Wybór konkretnego stropu należy do projektanta, który w zależności od rozpiętości budynku dobiera odpowiedni stropowy system nośny. Idealne dopasowanie nośności stropu zależy od dokładnych obliczeń statycznych budynku, czyli wszelkich sił oraz obciążeń działających na jego konstrukcję. Przy projektowaniu należy również uwzględnić ugięcia oraz drgania stropu, aby nie były większe od dopuszczalnych. Następnie wykonuje się plan montażowy stropu, według którego zestawia się odpowiednie elementy. Ich wymiary muszą być idealnie dopasowane do budynku, trzeba więc dopilnować, by ściany zbudowane były dokładnie według projektu. Unikniemy w ten sposób sytuacji, w której wymiary stropu nie będą pokrywały się z obrysem ścian. Staranne wykonanie wszystkich etapów poprzedzających montaż systemu daje gwarancję, że strop nie tylko będzie bezpiecznie przenosił obciążenia wyższej kondygnacji, ale również usztywni budynek. Przy wyborze stropu warto także zwrócić uwagę na właściwości materiału, z którego jest on wykonany. Jeśli parametry termoizolacyjne budulca są niskie, strop może w przyszłości okazać się miejscem powstawania nieszczelności - tzw. mostków termicznych, przez które szczególnie łatwo ucieka ciepło. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku stropów umieszczonych nad piwnicą lub stropodachu. Wybierając materiał o dobrym współczynniku przenikania ciepła, unikamy takich słabych izolacyjnie miejsc, a tym samym oszczędzamy na przyszłej eksploatacji domu. Takie mostki termiczne często powstają w okolicach balkonów.

płyty stropoweMożna tego uniknąć poprzez zastosowanie płyt stropowych przystosowanych do wysunięcia poza obrys budynku.  Innym elementem, słabym pod względem izolacyjności cieplnej może być wieniec - belka żelbetowa wykonana nad każdą ścianą nośną. Pełni ona funkcję spinającą cały budynek. W tym przypadku dobry materiał niewiele pomoże - wieniec trzeba dodatkowo docieplić. Istotna cecha systemu stropowego to także szybkość jego montażu, a także czas, w którym strop osiąga ostateczne właściwości użytkowe oraz wytrzymałościowe. Przed budową kolejnej kondygnacji trzeba bowiem trochę odczekać, by strop stężał (tak jest w przypadku stropu żelbetowego, wylewanego na budowie). Oczywiste jest, że zbyt długie przerwy generują kolejne koszty. Dzięki zastosowaniu nowoczesnego systemu stropowego, na przykład z betonu komórkowego, nie ma przerw w pracy. Taki strop zaraz po zamontowaniu osiąga optymalną wytrzymałość, która pozwala dalej budować.

Oceń artykuł
4,00 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: Ytong

Polecamy Ci również

Zobacz także