Piana do montażu okien

Standardowe pianki montażowe prawidłowo rozprężają się i utwardzają jedynie w dodatniej temperaturze. Przełomem w branży okazało się opracowanie przez firmę Soudal specjalnej formuły pianki umożliwiającej montaż stolarki nawet przy mniej sprzyjającej aurze.

Piana do montażu okien - zdjęcie 1Jesień to okres wytężonej pracy dla montażystów stolarki budowlanej. Inwestorom zależy na zamknięciu obiektów przed nadejściem zimy, natomiast remontujący mieszkania chcą dzięki nowym oknom zaoszczędzić na ogrzewaniu. Jednak nawet okna o najwyższych parametrach izolacyjności termicznej nie zapewnią komfortu i oszczędności, jeśli będą nieprawidłowo zamontowane.

Sprawdzone marki
Solidny montaż stolarki budowlanej wymaga użycia produktów o bardzo wysokiej jakości, szczególnie jesienią i zimą. Gdy temperatura powietrza spadnie poniżej 5°C, do uszczelnień w stolarce okiennej trzeba użyć pianki przeznaczonej do pracy w niskich temperaturach. Dobrej jakości „pianka zimowa” może być z powodzeniem stosowana w temperaturze nie niższej niż -10°C. Dzięki specjalnej formule, pianka inaczej reaguje na niską wilgotność i temperaturę otoczenia. Zarówno struktura komórkowa utwardzonej pianki, jak i parametry montażowe będą prawidłowe nawet w temperaturach bliskich -10°C. Natomiast uszczelnianie okien w zimie pianką standardową, nie przystosowaną do użycia w niskich temperaturach, naraża użytkownika na kilka niemiłych niespodzianek. Im bardziej warunki zewnętrzne odbiegają od optymalnych (idealne warunki dla pianki standardowej to +20°C i wilgotność na poziomie 65% RH), tym gorszą strukturę komórkową i słabsze parametry izolacyjne osiągnie pianka po rozprężeniu. Pianka niskiej jakości, utwardzona w warunkach niskich temperatur, którym towarzyszy znaczny spadek wilgotności powietrza, ma zbyt dużo otwartych komórek. Przy niewielkim nawet nacisku kruszy się i pęka, traci swą elastyczność. To powoduje, że pianka nie będzie niwelować zmian wymiarów spoiny, wynikających z rozszerzalności cieplnej profilu okiennego. Zła struktura komórkowa jest również powodem większego chłonięcia wilgoci przez piankę, a w rezultacie pojawienia się pleśni na ościeżnicy. Standardowa pianka użyta w zbyt niskich temperaturach nie ma właściwości tiksotropowych. Spływa z powierzchni pionowych przed rozprężeniem, nie wypełniając odpowiednio szczeliny, w którą jest zaaplikowana. Uszczelnione złącze ma więc bardzo słabe właściwości mechaniczne i izolacyjne. Wszystkich tych problemów można uniknąć stosując wyłącznie sprawdzone produkty, przeznaczone do pracy w niskich temperaturach.

Groźna wilgoć
Ważnym elementem prawidłowego montażu jest zabezpieczenie warstwy pianki przed wilgocią, ponieważ tylko sucha warstwa pianki poliuretanowej zachowuje odpowiednie właściwości izolacyjne. Podobnie jak dzieje się to w przypadku stropodachów, ościeża okienne wymagają wykonania solidnej izolacji paroszczelnej, chroniącej przed przenikaniem pary wodnej wytwarzanej w gospodarstwie domowym (gotowanie, oddychanie, kąpiele itp.) Przy wykonywaniu złącza okiennego należy więc przestrzegać kilku zasad, by nie dopuścić do zawilgocenia warstwy pianki uszczelniającej i powstania mostków termicznych. Uszczelnienie od strony wnętrza budynku musi zapobiegać emisji pary wodnej na zewnątrz (do złącza), zaś uszczelnienie od strony zewnętrznej nie może blokować ujścia pary wodnej i zamykać wilgoci w warstwie pianki. Od wewnątrz pianka musi zostać zabezpieczona paroszczelnie bądź za pomocą silikonu neutralnego, bądź z użyciem specjalnej folii paroizolacyjnej. Od zewnątrz izolacja warstwy pianki powinna być paroprzepuszczalna – wykonana za pomocą taśmy rozprężnej lub folii paroprzepuszalnej.

Pianki zimowe Soudal: Soudal Pianka Montażowa, Soudafoam Gun Winter, Soudafoam Gun Click&Fix Winter, Click&Fix, Gunfoam Low Expansion Winter.

Oceń artykuł
4,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Redakcja

Źródło: Soudal

Polecamy Ci również

Zobacz także