Pewny dach nad głową

Dach jest ozdobą każdego domu - podkreśla jego charakter, ukazuje indywidualne gusta właścicieli. Jednak nie możemy zapominać, że pełni również bardzo ważną funkcję użytkową. To właśnie dach chroni nas przed deszczem, śniegiem czy letnim, upalnym słońcem. Dlatego powinien być dobrany i wykonany z wyjątkową uwagą.

Pewny dach nad głową - zdjęcie 1Wybór konstrukcji dachu należy do projektanta. Inwestor może natomiast sugerować mu, jaki dach najchętniej widziałby na swoim budynku. Należą do niego także najbardziej wpływające na przyszłe zastosowanie i wygląd dachu decyzje: czy będzie płaski czy spadzisty, z lukarnami czy oknami połaciowymi, czy poddasze będzie użytkowe, czy też nie.

Dachy płaskie najczęściej mają konstrukcję żelbetową (niekiedy drewnianą), w formie tzw. stropodachu. Konstrukcje dachów spadzistych wykonywane są w przeważającej części z drewna. Jeśli decydujemy się na kondygnację mieszkalną na poddaszu, to należy postarać się o właściwe pod względem cieplnym wykonanie dachu. Jeśli o to nie zadbamy, przebywanie na poddaszu może być uciążliwe, tzn. zimą będzie tam za zimno, a latem za gorąco. Poza klasycznym sposobem skonstruowania takiego dachu, czyli drewnianą więźbą z ociepleniem wełną mineralną i pokryciem na przykład dachówkowym, istnieje możliwość wykonania go z płyt dachowych ytong. Elementy dachowe ytong charakteryzują się takimi samymi właściwościami jak bloczki betonu komórkowego Ytong, czyli korzystnym współczynnikiem przenikania ciepła oraz wysoką paroprzepuszczalnością. Płyty dachowe wykonane są ze zbrojonego betonu komórkowego, a ich zastosowanie nie wymaga wykonania tradycyjnej więźby dachowej.

Pewny dach nad głową - zdjęcie 2Dach wykonany z płyt ytong można, tak jak klasyczne dachy o konstrukcji drewnianej,  pokrywać dowolnymi materiałami. Może to być dachówka, blacha czy gont bitumiczny. Co ważne dla inwestora, od wewnątrz powierzchnia płyt dachowych ytong nie wymaga tynkowania ani obkładania płytami gipsowo-kartonowymi. Wystarczy pomalować ją farbą, aby uzyskać ciekawy efekt. Jeżeli do budowy innych elementów naszego domu użyjemy również materiałów ytong, uzyskamy dom o znakomitych właściwościach cieplno-wilgotnościowych, bezpieczny pod względem odporności ogniowej. Jeżeli zdecydujemy się na wykonanie konstrukcji dachu w postaci tradycyjnej więźby dachowej trzeba pamiętać, aby pracę tą zlecić wykwalifikowanym cieślom, gdyż wbrew pozorom nie jest to łatwe zadanie. Wybierając doświadczonych wykonawców mamy pewność, że będą  dokładnie trzymać się wskazań projektanta. Również pokrycie dachu najlepiej zlecić solidnej ekipie dekarskiej. W zależności od zastosowanego pokrycia, wymagane jest zastosowanie odpowiednich izolacji wiatrochronnych, paroszczelnych lub paroprzepuszczalnych. Wszystkie szczegóły powinny być zawarte w projekcie, a ich spełnienie jest nieodzownym warunkiem uzyskania pewnego i trwałego dachu. Równolegle z wykonywaniem pokrycia dachu powinno wykonywać się orynnowanie. Nie powinno się bowiem zostawiać budynku bez wykonanych rynien i rur spustowych. Może to bowiem spowodować, że spływająca z dachu woda będzie ściekać po ścianach, a to z kolei grozi zawilgoceniem budynku.

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Redakcja

Źródło: Ytong

Polecamy Ci również

Zobacz także