Paroprzepuszczalność folii dachowych

Materiały budowlane używane w procesie budowy zawierają w sobie duże ilości wilgoci, która przez kolejne kilka lat po ukończeniu budowy odparowuje, dlatego też jednym z najważniejszych parametrów membrany dachowej jest paroprzepuszczalność.

Paroprzepuszczalność folii dachowych - zdjęcie 1 Paroprzepuszczalność jest to ilość pary wodnej, jaką membrana dachowa jest w stanie przepuścić przez swoją powierzchnię w określonym czasie i określonych warunkach, takich jak temperatura i wilgotność względna.

Paroprzepuszczalność to dość względne pojęcie ze względu na to, że jest zależne od temperatury i wilgotności. Przeprowadzenie badań tego samego materiału w tej samej normie badawczej, ale w różnych warunkach badawczych spowoduje uzyskanie różnych wartości paroprzepuszczalności.

W celu zobrazowania paroprzepuszczalności używa się parametru współczynnika oporu dyfuzyjnego Sd [m]. Oznacza on grubość równoważną dyfuzyjnie grubości warstwy powietrza. W praktyce oznacza to, że materiał o oporze dyfuzyjnym Sd = 0,02 m, tworzy opór dla pary wodnej taki jak 2 cm warstwa powietrza. Na krajowym rynku wartość paroprzepuszczalności jest niestety wielokrotnie podawana w jednostkach względnych [g/m²/24h] - stwarza to szum informacyjny. Należy mieć także na uwadze to, iż wartość paroprzepuszczalności badanej w tej samej normie badawczej może się różnić ze względu na użycie różnych metod badawczych. Tak więc podanie wartości parametru Sd jest gwarantem rzetelności informacji handlowej.

Jaka ta wartość być powinna?
Sd na poziomie 0,04 m (ok. 1000 g/m²/24 h - Lyssysystem 23°C/85%) jest uważane za dolny próg wysokiej paroprzepuszczalności. W praktyce rynek oferuje membrany dachowe o wartości Sd ok. 0,02 m. Czy powinien być większy? Czy może w ogóle być większy? Film funkcyjny produkowany przez kilka fabryk na świecie jest używany przez większość producentów membran dachowych. Technologia nie stworzyła jeszcze filmu funkcyjnego o znacznie niższym oporze dyfuzyjnym, który byłby akceptowany cenowo przez rynek. Dlatego też membrany dachowe produkowane warstwowo w oparciu o włókniny polipropylenowe i film funkcyjny mają porównywalny parametr Sd, czyli porównywalny poziom paroprzepuszczalności, chyba że mają film funkcyjny o niższych parametrach niż przyjęte standardy.

Oceń artykuł
4,33 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Redakcja

Źródło: Corotop

Polecamy Ci również

Zobacz także