Paroprzepuszczalne i paroizolacyjne folie dachowe

Zmiana funkcji poddasza, który wcześniej pełnił rolę strychu, na pomieszczenia mieszkalne, zmienia wymagania w stosunku do dachu jako całości i poszczególnych jego warstw.

prace na dachu - folia dachowa

Dach przestaje być tylko nakryciem rozpiętym nad budynkiem, a staje się wielowarstwową przegrodą wodoszczelną, termiczną i akustyczną. Izolacja termiczna zostaje przeniesiona ze stropu nad ostatnią zamieszkałą kondygnacją w dach. Jest układana nad lub pod krokwiami, albo wbudowana pomiędzy krokwie. W budownictwie jednorodzinnym najczęściej występuje ten ostatni albo mieszany sposób ocieplania dachu. Sposób mieszany polega na przybiciu listew, przy zbyt małym przekroju krokwi, wzdłuż lub w poprzek nich i pogrubieniu izolacji termicznej. Aby izolacja termiczna należycie spełniała swoją funkcję, musi mieć nie tylko odpowiednią grubość, ale musi cały czas pozostawać sucha. Zagrożeniem dla niej jest woda opadowa, która spływa lub którą wiatr wciska w postaci zmrożonego śniegu przez nieszczelności pokrycia, jak i woda kondensacyjna, która w postaci skroplin skapuje pod pokrycie oraz para wodna wytwarzana przez ludzi, zwierzęta i rośliny wewnątrz pomieszczeń użytecznych. Para ta wykorzystując różnicę ciśnień oraz zjawisko konwekcji rozchodzi się po budynku, kierując się cały czas ku górze.

układanie folii dachowejPrzed wodą pochodzącą z zewnątrz oraz ze skroplin dach chroniony jest za pomocą FWK (folii wstępnego krycia), zaś przed wilgocią pochodzącą z wnętrza budynku za pomocą folii paroizolacyjnej.

Początkowo produkowano i używano jako FWK zbrojonych folii polietylenowych o paroprzepuszczalności rzędu od kilkunastu do kilkudziesięciu gramów z metra kwadratowego w ciągu doby. Dawało to w przeliczeniu około 1 g/m² w ciągu godziny. Przy zamoczeniu izolacji termicznej musiałoby minąć zbyt wiele czasu, zanim cała wilgoć zostałaby wyprowadzona na zewnątrz poza połać dachu. Dlatego przy stosowaniu takich folii niezbędne jest stworzenie szczeliny wentylacyjnej pomiędzy FWK a materiałem termoizolacyjnym. Szczelina ta przejmuje niemal w całości zadanie wyprowadzenia wilgoci z warstw dachu. Aby działała poprawnie, jej wysokość w każdym punkcie nie powinna być mniejsza niż 2 cm (przy połaci dachu do 10 m długości). Musi też mieć nawiew w okapie i wywiew w kalenicy. Zapewnienie poprawnego działania szczeliny wentylacyjnej wiąże się z dodatkowym nakładem pracy, a więc z wydłużeniem czasu i wzrostem kosztów wykonania. Oszczędności powstałe przy zakupie tańszej folii zostają zniwelowane. Również wtedy, gdy z powodów konstrukcyjnych – gdy tego wymaga ostateczne pokrycie lub wymagany jest dach szalowany nie można użyć tych folii.

Nowszym rozwiązaniem są otwarte dyfuzyjnie membrany dachowe - folie wysokoparoprzepuszczalne. Zbudowane są przeważnie z włókniny polipropylenowej, rzadziej poliestrowej, powleczonej otwartą dla dyfuzji a jednocześnie wodoszczelną powłoką. Chociaż są trochę droższe, ich stosowanie znacznie upraszcza i skraca wstępne krycie. Mają jeszcze jedną zaletę - ponieważ nie wymagają stosowania szczeliny wentylacyjnej, można materiał termoizolacyjny docisnąć do folii i wykorzystać całą wysokość krokwi do umieszczenia między nimi termoizolacji.

dach Aby konstrukcja dachu i termoizolacja działały prawidłowo przez całe "życie" budynku, konieczne jest użycie systemu folii dachowych. Na ten system, obok omówionych folii paroprzepuszczalnych składają się folie paro- i wiatroizolacyjne. Ich zadaniem jest ograniczenie napływu wilgoci z wnętrza budynku w takim stopniu, aby jej nadmiar mógł być bez problemów odprowadzony z warstw dachu przez FWK. Należy pamiętać, że tylko szczątkowa ilość pary wodnej przeniknie przez folię paroizolacyjną na zasadzie dyfuzji. Są to dziesiętne części grama przez 1 m² w ciągu doby. Lwia jej część, wykorzystując zjawisko konwekcji i różnicę ciśnień, stara się ominąć przeszkodę jaką jest folia paroizolacyjna. W tym celu wykorzystuje wszystkie nieszczelności powstałe w miejscach zakładów, styków folii ze ścianami, oknami i instalacjami przechodzącymi przez dach, a także wszystkie mechaniczne uszkodzenia folii powstałe w czasie jej montażu (w tym otworki wykonane podczas mocowania folii). Dlatego uszczelnienie tych miejsc jest tak samo ważne jak samo położenie folii paroizolacyjnej. Bez tych uszczelnień nawet najlepsza folia nie zabezpieczy termoizolacji i konstrukcji dachu.

Producenci mają w swojej ofercie całą gamę taśm klejących jednostronnie i dwustronnie, taśmy rozprężne, uszczelniające oraz kleje. Stosowanie taśm klejących nie jest dowolne. Bardzo ważny jest ich odpowiedni dobór, ponieważ zarówno taśmy, jak i folia pracują termicznie. Dopiero cały system izolacji dachu, w skład którego wchodzą folie paroprzepuszczalne, folie paroizolacyjne i program klejenia, ułożony i zamocowany zgodnie ze sztuką dekarską, daje pewność niezawodnego działania.

Oceń artykuł
3,50 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także