Paroprzepuszczalna membrana trudnozapalna

0
Paroprzepuszczalna membrana trudnozapalna

Paroprzepuszczalna membrana trudnozapalna Tyvek® FireCurb™ to nowość w ofercie firmy DuPont™.

membrana do izolacji ścian i dachówMembrana charakteryzuje się wysokim poziomem trudnozapalności (klasa B) i jest przeznaczona do ochrony ścian i dachów. Już jedna iskra może doprowadzić do poważnej katastrofy. Kiedy coś palnego w budynku zapala się, płomienie mogą szybko wymknąć się spod kontroli, co stanowi zagrożenie, którego nigdy nie należy lekceważyć. Zazwyczaj tlący się ogień zajmuje cztery minuty by rozwinąć się w ogień. Po zaledwie pięciu minutach, ogień może zamienić się w pożar, znacznie podnosząc temperaturę pomieszczeń do poziomu, który zagraża życiu. Po około dziewięciu minutach istnieje ogromne niebezpieczeństwo szybkiego rozprzestrzeniania się pożaru. To wtedy może nastąpić „wybuch” z temperaturami sięgającymi 1000 stopni Celsjusza lub wyższymi. Dlatego też specyfikacja najbardziej zaawansowanych produktów hamujących palność jest bezwzględnie konieczna.

- Zazwyczaj instalowana na zewnętrznej stronie materiału izolacyjnego lub zintegrowana zt systemem ścian budynku, membrana DuPont™ Tyvek® FireCurb™ stanowi doskonałe rozwiązanie dla ochrony dla tak ważnych i długoterminowych inwestycji, jakimi są budynki. Te niezwykle wszechstronne materiały, będą dostępne w odmianach na różne elewacje wentylowane i do drewnianych konstrukcji szkieletowych. Ponadto, membrany DuPont™ Tyvek® FireCurb™ zapewnią ochronę już podczas fazy wznoszenia budowli. Iskry pojawiające się na miejscach budowy często są przyczyną pożarów. Teraz to ryzyko może być znacznie zredukowane. - mówi Parick Mousel, DuPont Building Innovations, EMEA and AP Product Manager for Building Envelopes.

paroprzepuszczalna membrana trudnozapalnaWażnym aspektem poziomu bezpieczeństwa budynku jest zachowanie się różnych materiałów stosowanych w budownictwie podczas pożaru. Wiele produktów zawiera dodatki, które mają na celu uczynić produkt mniej palny. Takie środki opóźniające palenie mogą być dodawane zarówno do materiału bazowego jak i stosowane do pokrywania powierzchni przed lub po jego instalacji. Zabiegi te mogą być bardzo skuteczne w zapobieganiu wymknięcia się małego ognia spod kontroli lub spowolnieniu rozprzestrzeniania się pożaru, dając tym samym więcej czasu osobom przebywającym w budynku na ewakuację i ratowanie życia. Wiele z najbardziej skutecznych środków opóźniających spalanie używanych w przeszłości, zawiera halogeny (zwłaszcza chloro-  i/lub bromo-pochodne), które są uwalniane wraz z innymi gazami podczas spalania się materiału, zakłócają proces spalania powodując gaszenie lub zmniejszenie ognia. Jeśli jednak ogień rozprzestrzeni się na ognioodpornym materiale, uwolnione halogeny powodują wzrost toksyczności spalin i dymów powstających podczas pożaru, a to z kolei zmusiło wielu producentów do poszukiwania alternatywnych materiałów.

- Nowa gama paroprzepuszczalnych membran budowlanych DuPont™ Tyvek® FireCurb™, do zmniejszenia palności materiałów wykorzystuje nowoczesną technologię opartą na substratach polimerowych. Technologia ta nie wymaga użycia jakichkolwiek halogenów. Zamiast tego wykorzystuje ona środek zawierający fosfor, w celu formowania się „zwęglonej” warstwy na powierzchni, gdy jest ona w kontakcie ze źródłem zapłonu. Ta cienka warstwa karbonizowanego polimeru jest bardzo odporna na spalanie i tworzy barierę spowolniającą uwalnianie się palnych substancji membrany do płomieni. Pozbawione paliwa płomienie rozprzestrzeniają się wolniej lub wcale. Elastyczne, trudnopalne membrany paroprzepuszczalne firmy DuPont wydzielają także mniej dymu podczas spalania, co jest kolejną zaletą dla osób próbujących uciec z płonącego budynku - wyjaśnia Carlo Weber, DuPont Building Innovations, EMEA Technical Marketing Specialist for Building Envelopes.

Pierwsze trudnopalne membrany paroprzepuszczalne DuPont™ Tyvek® FireCurb™, posiadające właściwości odpowiednie do zastosowania na wysokich budynkach z wentylowanymi elewacjami i na ścianach budynków o drewnianych konstrukcjach, będą dostępne w Europie jesienią 2012 roku. Dodatkowe rodzaje membran na dachy i ściany zostaną wprowadzone w drugiej kolejności.

 

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: DuPont Building Innovations

Polecamy Ci również

Zobacz także