Okrągły Dom TypOwy

Jak stworzyć  dom, który jednocześnie będzie można dowolnie dostosować do własnych potrzeb,  zaś z drugiej strony będzie to dom „typowy” pasujący w zasadzie na każdą działkę, zadowoli prawie każdą rodzinę? Wydaje się, że odpowiedź znalazł architekt Robert Konieczny, którego projekt posłużył do zbudowania modelowego domu w okolicach Pszczyny.

model domuNa pierwszy rzut oka można zauważyć, że Dom TypOwy, wcale taki typowy nie jest. Zbudowany na planie koła – co ma pozwolić na dopasowanie go do różnych działek i jak największą uniwersalność  – łączy w sobie tradycyjne materiały budowlane z niezwykle zaawansowanymi technologiami. Jest wynikiem realizacji pomysłu zakładającego zbudowanie ekologicznego domu z drewna, jednocześnie niezwykle komfortowego i przyjaznego mieszkańcom.

Co ostatnio szczególnie istotne Dom TypOwy jest domem wysoce energooszczędnym. Osiągnięto to dzięki samemu kształtowi bryły, zastosowaniu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperacja). Kluczem do sukcesu są też drewniano-aluminiowe, dwukomorowe okna systemu Aluron Gemini, produkcji Stolbud Włoszczowa. Nie tylko pozwalają na utrzymanie ciepłego naturalnego klimatu we wnętrzu, ale i aluminium na zewnątrz gwarantuje oknom doskonałą ochronę przed wpływem warunków atmosferycznych.

„Na potrzeby projektu przekazaliśmy 13 zaawansowanych technologicznie okien, w tym 3 balkonowe - tłumaczy Katarzyna Skiba, koordynująca projekt ze strony Stolbud Włoszczowa S.A. - Do ich zalet z pewnością można zaliczyć wysoką trwałość i łatwość konserwacji. Co więcej takie okna w znaczący sposób wpływają na poprawę izolacji akustycznej i zwiększają bezpieczeństwo. W tak nowatorskim projekcie wszystkie rozwiązania musi charakteryzować najwyższa jakość i zaawansowanie technologiczne, dlatego też zaproszono nas do współpracy.”

Zastosowanie drewniano-aluminiowych okien ogranicza przenikanie ciepła przez drewnianą część okna o około 20%. W rezultacie potencjalni mieszkańcy mogą liczyć na wymierne ekonomiczne korzyści. Konstrukcja domu i zastosowana izolacja w połączeniu z odpowiednio dobranymi oknami sprawiają, że roczne zapotrzebowanie Domu TypOwego na energię nie przekroczy 40kWh/m2. Nowoczesny system grzewczy zredukuje także ilość emitowanych spalin.

Koszty ogrzewania stanowią ważną pozycję w domowym budżecie, dlatego warto zapoznać się ze sposobami ich redukcji. O tym jaką skalę oszczędności można uzyskać decydując się na wymianę okien można w łatwy sposób sprawdzić za pomocą Kalkulatora Oszczędności, który dostępny jest na stronie stolbud.pl  - dodaje Katarzyna Skiba.

okrągły domW Domu TypOwym zastosowano szkieletową konstrukcję i modułowy podział przestrzeni. W rezultacie wnętrze domu można kształtować według potrzeb konkretnych użytkowników. Można to uczynić już na etapie projektu lub później, ponieważ żadna ze ścian wewnętrznych nie jest ścianą nośną. Komunikację pionową i wszystkie przewody instalacyjne umieszczono w centralnym punkcie domu. Sprawia to, że w każdym punkcie domu jest jednakowy dostęp do wszystkich instalacji i wentylacji. Daje to ogromną swobodę w kształtowaniu wnętrza, które jest efektownie rozświetlone światłem dochodzącym z okien. Ponadto wnętrza kolistego domu są bardzo ustawne. Na parterze znajduje się część dzienna z kuchnią, pokój gościnny, łazienka z sauną z wyjściem do ogrodu oraz kotłownia i suszarnia. Na piętrze umieszczono sypialnie, pokój kąpielowy i garderoba. Poddasze to otwarta przestrzeń, którą można dowolnie dostosować do potrzeb i upodobań przyszłych mieszkańców. Dom TypOwy może być zatem bardzo zindywidualizowany.

Czy projekt Dom TypOwy znajdzie szersze zastosowanie? Twórca Robert Konieczny inspirował się popularną na zachodzie Europy i w Skandynawii architekturą drewnianą. Jej zalety w tamtych rejonach nie podlegają dyskusji, natomiast u nas wciąż walczy o swoje miejsce. Czas najwyższy, aby i u nas doceniono jej walory.

Oceń artykuł
4,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: Stolbud Włoszczowa

Polecamy Ci również

Zobacz także