Okno to nie tylko szyba

Okno to nie tylko szyba - zdjęcie 1Jeszcze mniejszy współczynnik przenikania ciepła producenci uzyskują dzięki wypełnieniu komór gazami szlachetnymi – spotykany jest argon (Ar), Krypton (Kr) oraz sześciofluorosiarczek (SF6). Mniejszy współczynnik przenikania ciepła uzyskamy też stosując okna dwukomorowe. Okno takie składa się z trzech szyb, a między parami oszkleń umieszczony jest gaz szlachetny. Dzięki podwyższonej izolacyjności cieplnej takiego rozwiązania można obniżyć wartość współczynnika przenikania ciepła wyraźnie poniżej 2,0 W/(m²·K).
Dobrą metodą obniżania współczynnika przenikania ciepła dla szyby jest też pokrycie jej powłoką niskoemisyjną. Powłoka ta pozwala na przepuszczenie promieniowania słonecznego do wnętrza (wykorzystujemy energię słońca do podgrzania pomieszczenia), ale nie pozwala na jego wypuszczenie. Im niższy wskaźnik emisyjności, tym lepsze wyniki. Stosując powłokę o wskaźniku emisyjności wynoszącym 0,05 można uzyskać współczynnik przenikania ciepła o wartości mniejszej niż 1,0 W/(m²·K).

Ramy – nie mniej ważne
Zgodnie z normą, obliczając współczynnik przenikania ciepła dla całego okna, musimy uwzględnić także wpływ ram okiennych. Współczynnik będzie zależał nie tylko od materiału, ale też od powierzchni szyby i ramy okiennej.

Jak podaje norma, najbardziej wyraźne podwyższenie współczynnika przenikania ciepła spowodują ramy aluminiowe, szczególnie wykonane bez przekładki termicznej (5,9 W/(m²·K)). W przypadku obecności przekładki termicznej norma nie precyzuje orientacyjnej wartości takiego współczynnika.

W najmniejszym stopniu na podwyższenie współczynnika będzie wpływała rama z drewna miękkiego (do drewna miękkiego zaliczamy sosnę - najpowszechniej spotykaną w wykonaniu ram). Dla ramy o grubości wynoszącej 50 mm współczynnik wyniesie 2,0 W/(m²·K), a dla 150 mm – już 1,1 W/(m²·K). Dla okien wykonanych z PVC wartość współczynnika wynosi 2,2 W/(m²·K) dla okien dwukomorowych i 2,0 W/(m²·K) dla okien trójkomorowych.

Pozostaje pytanie, jak duży jest wpływ współczynnika przenikania ciepła ram na współczynnik przenikania dla całego okna.

Rozważmy przykład okna dwukomorowego, którego szyba ma współczynnik przenikania ciepła równy 1,1 W/(m²·K). Dla ramy z drążonego profilu PVC, współczynnik przenikania ciepła wynosi 2,2 W/(m²·K).

Jeżeli szyba zajmuje około 0,9 powierzchni okna, a pozostała część to ramy i ościeżnica, współczynnik zwiększy się do wartości 1,21 W/(m²·K). Jeżeli szyba zajmuje około 0,75 powierzchni okna - współczynnik zwiększy się do wartości 1,375 W/(m²·K).

W powyższym przykładzie nie uwzględniono jeszcze wpływu połączenia oszklenia z ramą.

Mostek termiczny – zawsze kłopot
W oknie największe straty ciepła występują w miejscach połączeń – w opasce zespalającej szyby oraz w połączeniu oszklenie – rama. Miejsca lokalnie zwiększonych strat cieplnych noszą nazwę mostków termicznych. Należy podkreślić, że dodatkowe mostki cieplne mogą powstać przez nieprawidłowe wykonanie. Niestety, jeśli okno jest źle osadzone w otworze okiennym, współczynnik przenikania ciepła dla całego okna pozostaje pobożnym życzeniem producenta. Pamiętajmy, że podaje on parametry dla okna, nie biorąc poprawek na niefachowość wykonania! Dlatego niezwykle ważny jest poprawny montaż, a przede wszystkim izolacja, wykorzystująca nowoczesne technologie jak pianka rozprężna czy system trójwarstwowy, odporny na wahania temperatury i wilgoci. Montaż okien za samą pianę poliuretanową i kotwy nie jest trwały i w wielu krajach traktowany jest jako błąd wykonawczy. Niestety u nas nadal taki sposób obsadzania okien to standard, chociaż coraz więcej firm może pochwalić się współpracą z ekipami, które potrafią zamontować okna w trójwarstwowym systemie uszczelniania.

O czym warto pamiętać:

  • zwracajmy uwagę, którą wartość współczynnika przenikania ciepła podaje producent – czy dla szyby, czy dla całego okna;
  • okna drewniane są "najcieplejsze", ale pod warunkiem dużej grubości ram;
  • im większa powierzchnia oszklenia w odniesieniu do całej powierzchni okna, tym mniejszy współczynnik przenikania ciepła;
  • ramy i szyby od dobrego producenta to nie wszystko. Wybierajmy renomowanego producenta całych okien, który zapewni dobrą izolacyjność połączenia oszklenia z szybą;
  • nie oszczędzajmy na montażu – niefachowe osadzenie okna w ścianie spowoduje, że nie zachowa ono deklarowanych przez producenta właściwości cieplnych.
Oceń artykuł
4,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Redakcja

Zdjęcia: Veka, Natura

Polecamy Ci również

Zobacz także