Okno profilowi nierówne

Reklamy okien z PVC przykuwają naszą uwagę danymi na temat liczby komór w profilu. Na jej podstawie często podejmujemy decyzję o zakupie lub odrzuceniu danego produktu, kierując się zasadą – im bardziej podzielony profil tym lepiej. Nie dajmy się jednak zwariować – zwiększanie ilość komór powyżej pewnej granicy nie ma żadnego sensu.

Okno profilowi nierówne - zdjęcie 1

Na rynku okiennym w Polsce trwa wyścig: im więcej komór w profilu PVC, tym lepsze parametry izolacyjności okna. Najnowsze badania niemieckich specjalistów mówią, że izolacyjność powiększa się wprawdzie wraz ze wzrostem ilości komór, ale maksymalnie do piątej komory – ich dalsze powiększanie nie ma już sensu. Nie ma to również sensu, gdy wzrost ilości komór nie dzieje się równolegle ze zwiększaniem szerokości profilu, a ma związek jedynie z jego podziałem.

Każdy profil ma specyficzne cechy i określone parametry. Warto się im bliżej przyjrzeć.

Z pewnego źródła
Przede wszystkim renomowani producenci profili okiennych dbają o zachowanie wysokiej jakości składników tworzywa służącego do produkcji profili. Najczęściej produkują go sami na bazie sprawdzonych komponentów, unikając tanich zamienników.

Szczupły i mocny
Okno profilowi nierówne - zdjęcie 2Na rynku dostępne są okna zrobione na profilach o różnej szerokości (58, 62, 68 mm itp.), z różną ilością komór (od dwóch wzwyż), o różnej grubości ścianek (klasa A powyżej 2,8 mm; B  nie mniej niż 2,5 i nie więcej niż 2,8 mm; C poniżej 2,5 mm). Parametry te jednak nie mają bezpośredniego i jednoznacznego przełożenia na jakość okna: ani na parametry jego izolacyjności akustycznej i cieplnej, ani na trwałość. Parametry okna mogą pozostać niezmienione niezależnie od tego, czy okno zostało wykonane na pięciokomorowym profilu o grubości ścianek 2,8 mm i szerokości 68 mm, czy na trzykomorowym o grubości ścianek 2 mm i szerokości 62mm. W oknie ważne jest coś innego i warto zdawać sobie z tego sprawę przed podjęciem decyzji o jego zakupie.

To wymogi ekonomiczne skłoniły producentów profili do poszukiwania oszczędności – lżejszy profil jest po prostu tańszy. Stąd właśnie wzięło się "odchudzanie" profili, które jednak nie ma bezpośredniego wpływu na jakość finalnego wyrobu, czyli okna.

Najważniejsze to…
Co więc jest istotne z punktu widzenia ostatecznego użytkownika okna? O jego sztywności decyduje przestrzeganie przez producenta okien wymogów, jakie nakłada na niego dostawca systemu profili (przy określonym połączeniu skrzydła i wzmocnienia, można wykonać określonej wielkości okno), a także użyte przy produkcji okna wzmocnienie – metalowa część włożona w środek profilu. Nie bez znaczenia jest też zamocowanie pełnego – a nie oszczędnościowego – pakietu okuć. Do tego dochodzi także prawidłowy montaż okna oraz jego właściwa pielęgnacja – to bezwzględne wymogi bezawaryjnego funkcjonowania okna przez długie lata.

Na dobre i trwałe okno składa się więc nie tylko użyty do jego produkcji profil – ilość komór, szerokość i grubość ścianek – to także cała gama pozostałych parametrów, o których warto pamiętać. Wyścig producentów profili i prześciganie się w osiąganiu przez nich coraz lepszych parametrów izolacyjności nie mają większego znaczenia, jeżeli producent okien użyje nieodpowiedniego wzmocnienia, okucia, szyby, czy też nieprawidłowo zamontuje okno. Uważajmy - atrakcyjna cena może okazać się więc pułapką!

Cenne drobiazgi
Skoro podchodzimy do tematu wyboru okna bardzo poważnie - warto sprawdzić jaki pakiet szkleń otrzymamy, jak mocowane są wzmocnienia, jak ułożone odwodnienia i otwory wentylacyjne, jakiej jakości są okucia. Warto wiedzieć, że profil jest jednym z elementów składowych okna. Pozostałymi są szyby, okucia i uszczelki. O długoletnim, bezawaryjnym użytkowaniu okna i naszym zadowoleniu decyduje optymalne dopasowanie każdego z tych elementów, a także właściwy montaż okna. Ale to już osobna historia.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Redakcja

Źródło: Rafał Żórawski - Roplasto Polska

Polecamy Ci również

Zobacz także