Okna - mostki termiczne

Ościeża
Częstym błędem podczas montażu drzwi i okien jest ich nieprawidłowe umieszczenie - zbyt blisko zewnętrznej albo wewnętrznej krawędzi muru, co sprawia, że przez ścianę wokół ościeżnicy ucieka zbyt wiele ciepła.
W przypadku ścian dwuwarstwowych pojawia się też inny problem - izolacja bardzo często kończy się nad ościeżnicą, ocieplone jest tylko lico muru. Tymczasem warstwa ocieplenia powinna zachodzić na ramę okienną i tworzyć węgarek, by nie następowała w tym miejscu ucieczka ciepła. Sposób osadzenia okien zależy od rodzaju ścian, w jakich będą one  montowane. Podstawowe, prawidłowe zasady są następujące:

  • w ścianie dwuwarstwowej okno powinno być osadzone jak najbliżej zewnętrznej krawędzi ściany nośnej, ocieplenie natomiast nachodzić na ramę, tak by tworzyło kilkucentymetrowy węgarek,
  • w ścianie trójwarstwowej okno należy osadzić w płaszczyźnie ocieplenia.

Parapety
Nieprawidłowe zaizolowanie szczeliny pod oknem - pomiędzy parapetem zewnętrznym, a wewnętrznym - także powoduje powstanie mostka termicznego. Częstym błędem jest zbyt głębokie wsunięcie parapetów wewnętrznych pod ościeżnicę. Ryzyko powstania mostka liniowego dodatkowo zwiększa użycie materiałów "zimnych", takich jak kamień naturalny czy lastriko.

Nie tylko straty, zyski również
Należy też pamiętać, że okna oprócz strat ciepła przynoszą również jego zyski. Szczególnie latem, gdy w pomieszczeniach od strony południowej i południowo-zachodniej w wyniku działania słońca występuje zdecydowany nadmiar energii. W wielu wypadkach stwarza konieczność zastosowania dodatkowych rozwiązań chłodzących lub ograniczających okresowo zyski ciepła - np. klimatyzacji - a koszty jej pracy nie są niższe od kosztów ogrzewania.
Należy zatem poszukiwać rozwiązań zmniejszających oddziaływanie letnich wysokich temperatur na budynek czy mieszkanie. I w tym przypadku znaczenie ma bardzo dobra izolacja termiczna, która latem chroni dom przed przegrzaniem, a zimą zatrzymuje ciepło wewnątrz. Pomocne może być również stosowanie osłon przeciwsłonecznych.

Mostki termiczne - mostki termiczne to "przerwy" w izolacji, czyli miejsca, którymi ciepło szybko ucieka z budynku. Skąd się biorą i jak można ich unikać? Łatwiej to zrozumiemy, wiedząc z jakimi rodzajami mostków możemy mieć do czynienia.
Mostki materiałowe - wynikają z rodzaju materiału konstrukcyjnego i powstają np. na styku słupa betonowego z murem ceglanym (mostki liniowe) czy przez zakotwienie metalowej balustrady w ścianie ocieplonej metodą BSO (mostki punktowe).
Mostki geometryczne - powstają w jednorodnych materiałowo elementach, np. w zewnętrznych narożnikach budynku. Zawsze są liniowe.
Mostki materiałowo-geometryczne - spowodowane są połączeniami przynajmniej dwóch elementów domu, np. oparciem stropu betonowego na ścianie z cegieł. Mogą być tylko liniowe.

Konsekwencje mostków termicznych

  • zwiększona ucieczka ciepła,
  • podwyższone zużycie energii potrzebnej do ogrzewania,
  • wzrost wydatków na ogrzewanie,
  • niższa temperatura powierzchni na elementach budowli od strony wnętrza, co może powodować zawilgocenie ścian (kondensację pary wodnej) i powstawanie nieestetycznych wykwitów,
  • sprzyjające warunki dla rozwoju grzybów i pleśni, które przyczyniają się do powstania lub nasilenia alergii, mogą także powodować choroby reumatyczne, układu oddechowego, grzybice, a nawet nowotwory.
Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: Rockwool Polska Sp. z o. o.

Polecamy Ci również

Zobacz także