Okna do domu pasywnego

Okna do domu pasywnego

Budownictwo pasywne na zachodzie Europy zyskało ważną pozycję. Jest to jedna z najbardziej zaawansowanych form budownictwa energooszczędnego. Także w Polsce zaczyna się ono cieszyć coraz większą popularnością. Na czym właściwie polega i jakich materiałów wymaga?

Idea ciepłego domu

Dom pasywny to budynek, który sezonowo ma bardzo niskie zapotrzebowanie na ciepło nieprzekraczające 15 kWh/m². Oczywiste jest, że niskie zapotrzebowanie na energię, potrzebną do wytworzenia ciepła, obniża koszty eksploatacji domu oraz owocuje większą przyjaznością budynku dla środowiska. Jednak taki typ budowli wymaga materiałów budowlanych o najwyższej jakości oraz niezwykle starannego wykonawstwa i montażu poszczególnych elementów. Ale warto, ponieważ budynek pasywny potrzebuje do ogrzania siedmiokrotnie mniej energii niż ma to miejsce w przypadku budynku wybudowanego zgodnie z obowiązującymi normami.

Minęły już czasy, kiedy budynki pasywne, architektonicznie musiały być podporządkowane wymogom energooszczędności. Dziś materiały izolacyjne stosowane do konstrukcji budynków oraz jego elementy jak okna i drzwi mają znacznie lepsze parametry techniczne, dzięki czemu domy pasywne mogą wyróżniać się ciekawą architekturą. Warto przy tym pamiętać, że największe straty ciepła w naszym domu dokonują się przez okna, im większą zajmują one powierzchnię tym większe znaczenie powinniśmy przykładać do ich izolacyjności cieplnej.

Najlepsza stolarka – pasywne okna

Instytut Budynków Pasywnych w Darmstadt, instytucja, która opracowała koncepcję domu pasywnego stawia surowe wymagania oknom, które mogą zostać zamontowane, aby budynek był prawdziwie pasywny. Całkowity współczynnik przenikania ciepła okna (który określa ile ciepła ucieka z budynku przez okno – im niższa jego wartość, tym lepiej) nie może być wyższe niż 0,8 W/(m²·K).

Warto dodać, że równie ważny jest prawidłowy montaż, dlatego okno zabudowane nie może mieć współczynnika wyższego niż 0,85 W/(m²·K). Ponadto pasywne okno musi mieć szyby, które charakteryzują się współczynnikiem przepuszczalności promieniowania słonecznego g powyżej 50%, bo wtedy słońce dodatkowo dogrzewa nam dom.

Aby okno spełniało tak wyśrubowane parametry musi być odpowiednio skonstruowane i zamontowane. Współczynnik przenikalności cieplnej szyby powinien zawierać się w przedziale 0,6-0,7 W/(m²·K), zaś ramy okiennej na poziomie 0,7-0,8 W/(m²·K).

Okna pasywne to prawdziwe arcydzieła stolarki okiennej. Są to okna z potrójnymi szybami, pomiędzy które wtłaczany jest gaz szlachetny – argon lub krypton. Do tego szyby pokrywane są powłoką niskoemisyjną, która minimalizuje straty ciepła wynikające z promieniowania szyby do otoczenia.

Certyfikacja gwarancją jakości

Wymagania stawiane są dość wyśrubowane, dlatego Instytut w Darmstadt udziela certyfikatów, które potwierdzają, że spełniają one standardy budownictwa pasywnego. W Instytucie opracowano wytyczne oceny według nich dokonuje się badań wyrobów starających się o certyfikat. Certyfikowane wyroby uzyskują tytuł „przydatne dla domów pasywnych”, który jest gwarancją ich jakości w zakresie efektywności energetycznej.

W budownictwie pasywnym wszystkie stosowane materiały konstrukcyjne mają znaczenie, jednak to okna są najsłabszym ogniwem pasywnego budynku. Dlatego tak istotne jest, aby były to produkty najwyższej jakości, które zagwarantują niskie koszty ogrzewania domu.

Oceń artykuł
4,33 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Internorm

Polecamy Ci również

Zobacz także