Okienna wentylacja

Okna są najsłabszym elementem ścian zewnętrznych - to przez nie ucieka najwięcej ciepła. Szczególnie więc gdy są stare i zniszczone, warto wymienić je na nowe.

Okienna wentylacja - zdjęcie 1Ciepło ucieka z domu m.in. przez nieszczelne okna - nawet 30%. Sprawę rozwiązałyby nowe, ale nie każdego stać na ich wymianę. Wystarczy jednak okna uszczelnić gumową uszczelką, a szpary między ścianami a framugą pianką -  dużo ciepła zostanie w mieszkaniu. To jednak tylko rozwiązanie prowizoryczne. Uszczelki oraz pianę o których mowa można kupić w każdym sklepie z materiałami budowlanymi.

Kolejne miejsce strat ciepła w starych oknach to szpary pomiędzy szybami i ramą. Oczywiście nie powinno ich być, bo przecież z reguły jest tam kit szklarski. Jeżeli jednak się wykruszył, należy go uzupełnić przed zimą. W oknach dostępnych dziś w sprzedaży ten problem w ogóle nie występuje, połączenie szyby i ramy jest zawsze szczelne.

Ciepło ucieka również przez szpary pomiędzy ościeżnicą i skrzydłem okna. Tutaj jest kilka szkół walki z nimi. Wszystkie są dobre pod warunkiem, że są skuteczne, czyli solidnie uszczelniają okna. Przyczyny powstawania nieszczelności są różne: wypaczenie się konstrukcji okna (szczególnie drewnianego), zbyt duża ilość warstw lakieru (farby) na powierzchniach styku itd.

Okna zbyt szczelne – problem z wentylacją
Okna nieszczelne, to niekontrolowana wentylacja i problemy z ogrzaniem pomieszczeń. Okna zbyt szczelne oznaczają natomiast całkowite zakłócenie wentylacji, zagrzybienie ścian, parowanie szyb i konieczność wietrzenia mieszkania.

Aby zapewnić odpowiedni mikroklimat pomieszczeń w których zamontowano nowe, bardzo szczelne okna, nie należy zapominać o wietrzeniu również podczas zimy. Przy czym znacznie lepsze jest wietrzenie uderzeniowe, czyli szerokie otwieranie okna na około3-5 minut, niż uchylanie okna na dłuższy czas, ponieważ wówczas straty ciepła są znacznie zwiększone. Dobrym wskaźnikiem na to jak długo wietrzyć pomieszczenie - szczególnie zimą - jest para na szybie. Oznacza ona, że mieszkanie jest zbyt szczelne, co powoduje zakłócenia w wentylacji. W takich okolicznościach powinno się tak długo pozostawić okno uchylone, aż cała para zniknie.

Nawiewniki i inne sposoby
Okienna wentylacja - zdjęcie 2Aby zapewnić prawidłową wentylację pomieszczenia stosuje się nawiewniki montowane bezpośrednio w oknach, szczeliny wentylacyjne w ramach okien, mikrouchylenie, a także tzw. rozszczelnienie okien. Nawiewniki umieszczane są w górnej części okna, zazwyczaj w ramie skrzydła nad szybą. Mogą być nawiewniki sterowane ręcznie za pomocą specjalnej linki, pokrętła lub suwaka oraz nawiewniki higrosterowane. Te ostatnie automatycznie reagują na wilgoć i kiedy w pomieszczeniu jest jej za dużo, automatycznie się otwierają.
Nawiewniki mają tą zaletę, że umożliwiają napływ powietrza do pomieszczenia przy zamkniętym oknie. Okno uchylone w celu wietrzenia znacznie łatwiej pokonać złodziejowi. Wyjeżdżając na dłuższy czas z domu także nie zostawimy uchylonych okien. Jeśli będziemy mieli w oknach zamontowane nawiewniki, wentylacja będzie pracowała przy całkowicie zamkniętym oknie.

Nawiewniki sterowane ręcznie powodują wzrost kosztu okna o około 10% w stosunku do ceny okna bez nawiewnika.

Innym rozwiązaniem jest mikrouchylenie. Skrzydło okienne nie jest wtedy całkowicie domknięte przy położeniu klamki pod kątem 45 stopni, ale konstrukcja okucia nie pozwala na samoczynne otwarcie okna nawet przy dużym parciu wiatru. Mikroszczelina wynosi 5-6mm. Nie mamy tu za bardzo wpływu na ilość przepływającego powietrza, jak w przypadku nawiewników, co może być kłopotliwe podczas zimy. Tak jak już powiedzieliśmy, okno uchylone to okno niedomknięte – to stwarza pokusę dla złodzieja.

Kolejne rozwiązanie to rozszczelnienie okien - polega na wycięciu uszczelek w górnej części skrzydła lub ościeżnicy. Kupując okna możemy zamówić od razu okna rozszczelnione, wtedy producent okien sam powycina nam odcinki uszczelek. Wtedy przy całkowicie zamkniętym oknie dopływa nam świeże powietrze i nie musimy pamiętać o uchylaniu bądź o mikrouchylaniu okna. Nie polecane jest samodzielne wycinanie uszczelek - możemy zepsuć okno i stracić gwarancję.

Oceń artykuł
4,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Ewa Kalicka

Zdjęcia: Redakcja, Aereco

Polecamy Ci również

Zobacz także