Odnawianie ścian

Mieszkania z rynku wtórnego - zwłaszcza te z lat siedemdziesiątych - często mają nierówne, popękane ściany. Bywa, że tapeta, boazeria lub kolejne warstwy farb przykrywały przez lata powierzchnie, które odkryte mogą teraz budzić pewne zastrzeżenia.

Jak odnowić te ściany, jak nadać im estetyczny wygląd? Sposobów jest wiele. Można na przykład przywrócić ścianie gładką jak lustro powierzchnię lub nadać jej strukturę i artystyczną formę. A to wszystko dzięki jednemu produktowi, który inspiruje do zmiany wnętrza i pozwala na realizację tego co podpowie nam wyobraźnia. Mowa o białej masie szpachlowej Cekol C-45.narzędzia do odnawiania ścian

Potrzebne narzędzia
Wszystkie prace wykonywać należy narzędziami ze stali nierdzewnej lub narzędziami plastikowymi. Gips jest bowiem środowiskiem silnie korozyjnym dla stali zwykłych. W efekcie użycia narzędzi zwykłych na powierzchni wygładzanej, po związaniu szpachlówki mogą pojawić się rdzawe plamki.

Przygotowanie podłoża
Podłoże powinno być czyste, zwarte, nośne i wolne od zatłuszczeń. Farby, luźne ziarnka piasku i tynku oraz wszelkie warstwy trwale niezwiązane z podłożem należy usunąć za pomocą właściwych narzędzi. Jeżeli, np. farba się odspaja od podłoża należy ją bezwzględnie usunąć szpachelką o zaokrąglonych końcach. Szczególnie ważne jest oczyszczenie podłoża z resztek olejów, wosku, smarów lub żywic. Nawet bardzo stare plamy tych substancji na powierzchni osłabiają znacznie przyczepność warstw wyrównujących i mogą powodować przebarwienia. W celu ich usunięcia należy zmyć ścianę wodą z detergentem lub odpowiednim preparatem do mycia. Wszelkie ubytki, szczeliny, pęknięcia należy zlokalizować, pogłębić metalową szpachelką oraz dokładnie zeskrobać jego brzegi i odpylić, następnie zagruntować emulsją gruntująca CEKOL Dl-80 i wypełnić masą o podwyższonych parametrach wytrzymałościowych CEKOL C-40. W przypadku gdy podejrzewamy naprężenia występujące w ścianie, dodatkowo w tych miejscach stosujemy taśmę zbrojącą. Po związaniu miejsca uzupełnień trzeba przeszlifować papierem ściernym.

wyrównywanie ścianwyrównywanie tynku

  • Podłoża silnie chłonące wodę (np. gazobeton) należy zagruntować emulsją gruntującą Cekol DL-80.
  • W przypadku pomieszczeń stale narażonych na zawilgocenie (np. łazienka) zaleca się stosowanie szpachlówki Cekol C-35.
  • Elementy stalowe należy zabezpieczyć antykorozyjnie.

przygotowanie masy szpachlowejPrzygotowanie masy szpachlowej Cekol C-45
Zaprawę mieszamy  z wodą w proporcjach 0,40 litra na 1 kilogram proszku. Dodajemy  proszek do wody, a nie odwrotnie – unikniemy dzięki temu trudnych do mieszania grudek w zaprawie. Do wymieszania zaprawy najlepiej użyć mieszadła mechanicznego – np. specjalnej nakładki na wiertarkę.
Dzięki specjalnym dodatkom modyfikującym Cekol C-45 tworzy w połączeniu z wodą jednolitą, plastyczną masę. Pamiętajmy także aby jednorazowo przygotować taką ilość zaprawy, jaką będziemy w stanie wykorzystać w ciągu 45 minut i jaka będzie nam potrzebna do prac.

Na gładko
Cekol C-45 jest gotowy do użycia bezpośrednio po przygotowaniu. Jeśli mamy dziury lub pęknięcia, nakładamy zaprawę na ubytek kielnią lub szpachlą, zbierając jednocześnie jej nadmiar. Jeżeli naprawiana dziura jest duża, Cekol C-45 należy nakładać w kilku warstwach. Mogą one mieć maksymalnie 5 mm grubości, a każdą kolejną warstwę nakładamy po wyschnięciu poprzedniej. Kiedy ubytek jest już wypełniony, czekamy na całkowite stwardnienie Cekolu C-45. Jeśli cekolujemy całą powierzchnię starej  ściany rozprowadzamy masę  za pomocą pacy zębatej. Ważne jest, aby grubość nakładanej warstwy była jednakowa na całym obszarze nakładania, a zapewni nam to właśnie paca ząbkowana. Po jej użyciu wyrównujemy naniesioną masę pacą gładką.  Pewna sztywność umożliwia pokrycie grubszą warstwą  masy  miejsc na ścianie o większych nierównościach. W takich przypadkach masa nie spływa ze ściany, nie uwypukla się tylko zatrzymuje nadany jej podczas szpachlowania kształt.

nakładanie zaprawywygładzanie ściany

Szlifujemy
Gdy nałożona przez nas masa zastygnie, możemy wyrównać jej powierzchnię za pomocą drobnego papieru ściernego. Uzyskamy w ten sposób idealną gładkość naprawianego miejsca lub całej powierzchni.

Oceń artykuł
4,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także