Odnawianie ścian

Kiedy warto zastosować fakturę

  • gdy ściany nie są zbyt równe i ich wygładzenie będzie wymagało od nas dużych nakładów sił i umiejętności. Tworząc fakturę na ścianie nakładamy szpachlówkę grubszą warstwą (kilka mm) co doskonale maskuje wszelkie niedoskonałości ściany;
  • gdy chcemy uwypuklić jakiś fragment ściany lub  rozbić monotonię dużej gładkiej powierzchni;
  • gdy chcemy wyodrębnić jakiś obszar w pomieszczeniu i nadać mu szczególny charakter np. przy kominku, przy schodach, między meblami, przy oknie, itp.;
  • gdy chcemy podzielić optycznie duże pomieszczenie na miejsca o różnym charakterze np. wyodrębnić w salonie kącik telewizyjny, bądź też kącik do pracy.

gładź z fakturąodciskanie wzoru na ścianie

nadawanie fakturymodelowanie faktury ściany

Natychmiast po pokryciu ściany szpachlówką, gdy jest ona jeszcze niezwiązana, zaburzamy jej gładkość modelując zgodnie z własną wyobraźnią. Na tę czynność mamy sporo czasu gdyż gładź szpachlowa Cekol C-45 wiąże nie wcześniej niż po 45 minutach od zarobienia jej wodą.

Antyk prawie autentyczny
W celu uzyskania pożądanej faktury używamy najróżniejszych narzędzi typu: paca gładka, szpachelka, paca zębata, wałki do malowania. Jak się nimi posługujemy? Na początek przyjrzyjmy się pacy gładkiej – przykładamy ją  całą powierzchnią do mokrej szpachlówki, a następnie odciągamy od ściany. Mokra masa, która przywarła do pacy, będzie podążała za nią podczas odrywania narzędzia w efekcie czego utworzą się wystające ze ściany wypustki przypominające krajobraz górski. Teraz nadmiernie wystające wierzchołki łagodzimy zagładzając je delikatnie po wierzchu pacą gładką. W efekcie końcowym otrzymujemy nierówną, niepowtarzalną fakturę, która  przypomina stare, nierówne, nadgryzione przez ząb czasu, antyczne powierzchnie.

Eklektyzm mile widziany
Innym narzędziem nadającym się świetnie do modelowania gładzi szpachlowej na ścianie jest twardy, wzorzysty wałek do malowania. Aby wzór faktury był powtarzalny na całej powierzchni ściany, szpachlówkę nanosimy warstwą o równej grubości. Następnie płynnym ruchem przemieszczamy wałek po mokrej masie. Kolejne pasy wzoru robimy starając się stosować tę samą prędkość obrotu wałka i pamiętając o dopasowaniu wzoru na wałku do wzoru, który już mamy na ścianie. malowanie ścianyTakże inne wałki do malowania – miękkie z tworzywa typu  futerko, czy też  twarde z pianki o licznych porach  - mogą się okazać pomocne w naszej niecodziennej twórczości.

Wyobraźnia na full
Przydać mogą się również  przedmioty codziennego użytku. Na przykład zmięty i pognieciony worek foliowy, czy też zgnieciona folia aluminiowa - przykładana do mokrej masy nada jej wygląd subtelnie pogniecionej materii. Fakturę można też wykonać rzeźbiąc niejako w mokrej masie palcami wymyślony kształt np. wizerunek  cegieł czy też wystających ze ściany kamieni. Ile „narzędzi” tyle pomysłów. Wyobraźnia może tu być naprawdę nieograniczona.

Upiększanie faktury
Jest to etap niezwykle istotny a sprowadza się do pomalowania faktury. Użyty do jej wykonania Cekol C-45 z racji swojego białego koloru ułatwi nam to zadanie. Kolory, których użyjemy będą miały swój charakterystyczny czysty, zgodny z oryginałem odcień na tak jednolicie białym podłożu. Przed  położeniem farby można ścianę zagruntować, co zmniejszy zużycie farby. Do malowania  użyć możemy farb akrylowych, silikonowych, wosków. Bardzo korzystnie wygląda faktura pokryta kilkoma kolorami. Najpierw całość powierzchni maluje się kolorem wybranym jako podstawowy, a po jego wyschnięciu nanosi się kolejne kolory miejscowo w formie delikatnych, nieregularnych plam czy muśnięć. Do tego celu możemy użyć gąbki zanurzonej w farbie a następnie dobrze odciśniętej, tak aby podczas pocierania nią o ścianę bardzo niewielka ilość farby zostawała na podłożu. W podobny sposób można użyć pędzla. Nanosząc na powierzchnię kilka kolorów farb otrzymujemy niezwykle ciekawy i niepowtarzalny efekt końcowy.

dekoracyjne malowanie ścianywzór na ścianie

Oceń artykuł
4,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: Cedat

Polecamy Ci również

Zobacz także