Ocieplenie ścian zewnętrznych nowoczesnymi materiałami budowlanymi to sposób, aby budynki stały się bardziej energooszczędne. Warto o tym pomyśleć zwłaszcza teraz, bowiem wiosna to idealna pora roku na termomodernizację.
Sezon na… ocieplenia
Prace ociepleniowe najłatwiejsze są oczywiście na etapie budowy domu. W projekcie przewiduje się dwu- lub trzywarstwowe ściany zewnętrzne o izolacji ciągłej i eliminację mostków termicznych. Zupełnie inną kwestią jest docieplenie już istniejących obiektów, głównie ze względu trudność samego przedsięwzięcia i jego większe koszty. Jak się jednak okazuje wydatki w przypadku termoizolacji budynków z lat 80. i starszych, mogą szybko się zwrócić. Aby jednak tak było, przed podjęciem prac należy przeprowadzić audyt energetyczny, który pozwoli ustalić kolejność prac, zaplanować wydatki i co najważniejsze da nam odpowiedź na pytanie o oszczędności, jakie przyniesie termomodernizacja.
Kiedy ocieplać?
Prace ocieplaniowe i dociepleniowe są dziś na tyle upowszechnione, że wykonawcy i inwestorzy często zapominają o podstawowych zasadach obowiązujących podczas prowadzenia tego typu prac.
Poszczególne elementy systemu ociepleń produkowane są w oparciu o zaawansowane chemicznie produkty, wymagające odpowiednich warunków atmosferycznych, aby cały system mógł prawidłowo funkcjonować. Tak jak przy każdych pracach budowlanych, tak i tutaj liczy się odpowiednia pora roku, zapewniająca optymalne warunki pracy. Ocieplenie należy wykonywać w temperaturze 5-25ºC, przy bezdeszczowej pogodzie. Silny wiatr oraz mocne nasłonecznienie mają niekorzystny wpływ na układanie i schnięcie zaprawy. W dłuższej perspektywie wpływa to na spadek wytrzymałości konstrukcji. Dlatego najlepszym okresem do wykonywania prac dociepleniowych jest wiosna.
Jaką metodę wybrać?
Ocieplanie budynku można przeprowadzić jedną z dwóch najpopularniejszych metod: BSO (bezspoinowy system ociepleń zwany też metodą lekką mokrą) i metoda lekka sucha. Pierwsza z nich polega na przyklejaniu do ścian zewnętrznych warstwy izolacji termicznej (styropian, wełna mineralna) i pokrywaniu jej tynkiem cienkowarstwowym. Ciężar całego ocieplenia wynosi zaledwie 10-30 kg/m². Cechą tej metody jest niemal całkowite wyeliminowanie mostków termicznych, odpowiadających za utratę ciepła z domów.
Ocieplanie metodą lekką suchą polega na przytwierdzeniu warstwy izolacyjnej do ściany za pomocą gwoździ, wkrętów, plastikowych kołków lub zszywek. Wełna mineralna (można też użyć styropianu) układana jest pomiędzy listwami rusztu konstrukcyjnego, do którego mocowana może być dowolna warstwa elewacyjna.
JBZ
Autor zapomniał chyba dodać, że każde ocieplenie czy docieplenie, powinno być poprzedzone wykonaniem projektu ocieplenia i analizą energetyczną oraz cieplno-wilgotnościową. Z pierwszej wynika ekonomicznie uzasadniona grubość izolacji, zaś z drugiej wynika własciwy dobór wszystkich warstw, by uniknąć kondensacji pary wodnej na i wewnątrz ścian. Koniecznie jest też wyeliminowanie mostków cieplnych. Ocieplanie, to nie zakup materiałów i znalezienie wykonawcy! Ocieplanie wymaga decyzji świadomych!
PanFasola
"Autor zapomniał chyba dodać, że każde ocieplenie czy docieplenie, powinno być poprzedzone wykonaniem projektu ocieplenia i analizą energetyczną oraz cieplno-wilgotnościową. Z pierwszej wynika ekonomicznie uzasadniona grubość izolacji, zaś z drugiej wynika własciwy dobór wszystkich warstw, by uniknąć kondensacji pary wodnej na i wewnątrz ścian. Koniecznie jest też wyeliminowanie mostków cieplnych. Ocieplanie, to nie zakup materiałów i znalezienie wykonawcy! Ocieplanie wymaga decyzji świadomych!" - ciekawe rozwinięcie muszę przyznać
---
http://bit.ly/H2UtTr
Enerbau
Jeszcze ciekawszy link dla inteligentnych inaczej! Polecam najpierw zapoznać się z przemilczaną prawdą o izolacjach zewnętrznych, a dopiero potem izolować!
vt/36015/0/przemilczana-prawda-o-zewnetrznej-izolacji
Tomasz_Brzeczkowski
"Autor zapomniał chyba dodać, że każde ocieplenie czy docieplenie, powinno być poprzedzone wykonaniem projektu ocieplenia i analizą energetyczną oraz cieplno-wilgotnościową. Z pierwszej wynika ekonomicznie uzasadniona grubość izolacji, zaś z drugiej wynika własciwy dobór wszystkich warstw, by uniknąć kondensacji pary wodnej na i wewnątrz ścian. Koniecznie jest też wyeliminowanie mostków cieplnych. Ocieplanie, to nie zakup materiałów i znalezienie wykonawcy! Ocieplanie wymaga decyzji świadomych!" - ciekawe rozwinięcie muszę przyznać :)
---
http://bit.ly/H2UtTr
Z definicji izolacji ( współczynnik przenikania ciepła ) lambda materiału izolacyjnego musi być constans - co wyklucza ruch powietrza i wilgoci w przegrodzie. Tak więc, jak ktoś się zajmuje współcześnie przemianami wilgotnościowo temperaturowymi w przegrodzie - nie może znać się na izolowaniu!!!
Ale co się dziwić ???
Rolą izolacji jest wyrzucenie ogrzewania z budownictwa
Przecież to oczywiste, że opracowania o izolowaniu będą szkodliwe i pseudonaukowe !!!
RobertKGB
http://www.ien.com.pl/schemat-organizacyjny Zakład izolacji jest elementem Instytutu Energetyki
Panie Tomaszu trochę się Pan zapędził akurat z tym linkiem. W IENie zakład izolacji to jest akurat dział pionu elektrycznego i chodzi o izolacje elektryczne!!!
Tomasz_Brzeczkowski
Zapędziłem... ale szukałem w googlach gdzie w Polsce jest Instytut Izolacji - już kasuje.
Paweł Fornalski
Polecam lepsze rozwiązanie, zdrowo i taniej ! Naturalne budownictwo popularne na zachodzie Europy wkracza do Polski . ZAPRASZAM : http://earth-heart.pl/
Annamastalerz888
może któryś z Panów podpowie mi czym lepiej ocieplić ściany? zawsze sądziłam że styropianem, ale ktoś podpowiada mi, że wełna będzie lepsza?
Enerbau
Wszystko zależy od tego co i gdzie będzie się izolować. Czy jest to nowy dom, czy też mamy do czynienia z projektem, albo stanem surowym, bądź już istniejącym budynkiem.
Bez tej informacji nie można się do sprawy odnieść.
IsoverOE
może któryś z Panów podpowie mi czym lepiej ocieplić ściany? zawsze sądziłam że styropianem, ale ktoś podpowiada mi, że wełna będzie lepsza?
Witam,
Pani Anno, ze swojej strony rekomenduję wełnę mineralną, która oprócz doskonałych właściwości izolacyjnych jest również świetnym izolatorem akustycznym. Inną istotną cechą wełny mineralnej jest jej odporność na ogień.
Jeżeli poda mi Pani więcej szczegółów dotyczących ścian, które chce Pani ocieplić, z przyjemnością pomogę w doborze odpowiedniej wełny.
Pozdrawiam,
Paweł Stefański
____________________
Online Ekspert ISOVER
E-rzecznik PSPS
może któryś z Panów podpowie mi czym lepiej ocieplić ściany? zawsze sądziłam że styropianem, ale ktoś podpowiada mi, że wełna będzie lepsza?
Zdecydowanie polecam sprawdzony od wielu lat styropian - jest to materiał o bardzo dobrych parametrach izolacyjnych, nie rozprzestrzenia ognia i jest odporny na zawilgocenie. Więcej o styropianie może Pani przeczytać na stronie Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu.
Enerbau
Wszystkim zwolennikom styropianu jako izolacji, polecam zapoznanie się z reportażem niemieckiej telewizji publicznej, który pokazuje ryzyko związane z tego typu izolacją.
Nie potrzeba znać nawet języka. Zdjęcia mówią same za siebie!!!
http://www.ndr.de/ratgeber/verbraucher/ ... en659.html
wojcio88
Każdy materiał ma swoje plusy i minusy, jednak zachęcam wybierać produkty rekomendowane i wysokiej jakości m.in. polecam styropian w kropki Termo Organiki, nie zawodny
Gość10463
niezawodnie jest zamknięty dyfuzyjnie to prawda