Ocieplenie ścian zewnętrznych

14
Ocieplanie ścian zewnętrznych. (fot. Bolix)

Ocieplenie ścian zewnętrznych nowoczesnymi materiałami budowlanymi to sposób, aby budynki stały się bardziej energooszczędne. Warto o tym pomyśleć zwłaszcza teraz, bowiem wiosna to idealna pora roku na termomodernizację.

Sezon na… ocieplenia

Prace ociepleniowe najłatwiejsze są oczywiście na etapie budowy domu. W projekcie przewiduje się dwu- lub trzywarstwowe ściany zewnętrzne o izolacji ciągłej i eliminację mostków termicznych. Zupełnie inną kwestią jest docieplenie już istniejących obiektów, głównie ze względu trudność samego przedsięwzięcia i jego większe koszty. Jak się jednak okazuje wydatki w przypadku termoizolacji budynków z lat 80. i starszych, mogą szybko się zwrócić. Aby jednak tak było, przed podjęciem prac należy przeprowadzić audyt energetyczny, który pozwoli ustalić kolejność prac, zaplanować wydatki i co najważniejsze da nam odpowiedź na pytanie o oszczędności, jakie przyniesie termomodernizacja.

Kiedy ocieplać?

Prace ocieplaniowe i dociepleniowe są dziś na tyle upowszechnione, że wykonawcy i inwestorzy często zapominają o podstawowych zasadach obowiązujących podczas prowadzenia tego typu prac.

Poszczególne elementy systemu ociepleń produkowane są w oparciu o zaawansowane chemicznie produkty, wymagające odpowiednich warunków atmosferycznych, aby cały system mógł prawidłowo funkcjonować. Tak jak przy każdych pracach budowlanych, tak i tutaj liczy się odpowiednia pora roku, zapewniająca optymalne warunki pracy. Ocieplenie należy wykonywać w temperaturze 5-25ºC, przy bezdeszczowej pogodzie. Silny wiatr oraz mocne nasłonecznienie mają niekorzystny wpływ na układanie i schnięcie zaprawy. W dłuższej perspektywie wpływa to na spadek wytrzymałości konstrukcji. Dlatego najlepszym okresem do wykonywania prac dociepleniowych jest wiosna.

Jaką metodę wybrać?

Ocieplanie budynku można przeprowadzić jedną z dwóch najpopularniejszych metod: BSO (bezspoinowy system ociepleń zwany też metodą lekką mokrą) i metoda lekka sucha. Pierwsza z nich polega na przyklejaniu do ścian zewnętrznych warstwy izolacji termicznej (styropian, wełna mineralna) i pokrywaniu jej tynkiem cienkowarstwowym. Ciężar całego ocieplenia wynosi zaledwie 10-30 kg/m². Cechą tej metody jest niemal całkowite wyeliminowanie mostków termicznych, odpowiadających za utratę ciepła z domów.

Ocieplanie metodą lekką suchą polega na przytwierdzeniu warstwy izolacyjnej do ściany za pomocą gwoździ, wkrętów, plastikowych kołków lub zszywek. Wełna mineralna (można też użyć styropianu) układana jest pomiędzy listwami rusztu konstrukcyjnego, do którego mocowana może być dowolna warstwa elewacyjna.

Oceń artykuł
3,13 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Bolix

Polecamy Ci również

Zobacz także