Ocieplenie ścian styropianem – jak dobrać i układać styropian

Fasada domu
Styropian to skuteczny materiał termoizolacyjny. Obok tradycyjnego białego styropianu, mamy do dyspozycji styropian szary oraz płyty zespolone.

Styropian to od lat jeden z najpopularniejszych materiałów do ocieplenia domu. Nie znaczy to jednak, że nie pojawiają się nowe rozwiązania. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę, dobierając styropian do ocieplenia ścian i jak prawidłowo układać płyty.

Dokładne informacje na temat parametrów materiałów ociepleniowych powinny się znaleźć w projekcie domu. Jednak warto poznać ogólne zasady, dotyczące ocieplania ścian. Tym bardziej, że w przypadku styropianu od stosunkowo niedawna są stosowane nowatorskie rozwiązania techniczne.

Polecamy poradnik: Styropian do ocieplenia dachu - jak wybrać i zamontować styropian na dachu płaskim i stromym

Ważny parametr ocieplenia – współczynnik przewodzenia ciepła

Współczynnik przewodzenia ciepła lambda (ʎ) to jeden z podstawowych parametrów, na jakie powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając styropian (czy inny materiał ociepleniowy). Im ten współczynnik jest niższy, tym materiał ma lepsze właściwości izolacyjne. Oznacza to, że można zastosować jego cieńszą warstwę niż materiałów o wyższej lambdzie, by ocieplenie było skuteczne.
Inne ważne parametry styropianu dotyczą jego wytrzymałości – jest ona szczególnie ważna przy zastosowaniu styropianu do ocieplenia podłóg i fundamentów (producenci wskazują do jakich zastosowań jest przeznaczony dany styropian).

Ocieplenie ścian domu – nowe wymagania

Nasze domy powinny być coraz cieplejsze – takie wymagania stawiają przed inwestorami zapisy Warunków Technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Obecnie maksymalny współczynnik przewodzenia ciepła dla ścian wynosi 0,25 W/(m²·K), ale już od 2017 r. będzie to 0,23 W/(m²·K), a od 2021 r. – tylko 0,20 W/(m²·K). Oznacza to konieczność stosowania grubszej warstwy materiałów izolacyjnych, albo – materiałów o lepszych właściwościach izolacyjnych.

Dowiedz się więcej o: Właściwościach i zastosowaniu szarego styropianu jako izolacji termicznej domu

Nowy, cieplejszy styropian - styropian szary

Właśnie m.in. w odpowiedzi na te potrzeby pojawił się styropian grafitowy (szary styropian). Jego współczynnik przewodzenia ciepła lambda jest znacznie lepszy niż tradycyjnego, białego styropianu i sięga 0,031  W/m·K. W przypadku szarego styropianu uzyskanie współczynnika przenikania ciepła U na poziomie 0,20 W/m²K wymaga naklejenia warstwy docieplenia o grubości tylko 16 cm. Żeby osiągnąć takie parametry stosując tradycyjny biały styropian o lambdzie na poziomie 0,045 W/m·K, warstwa ocieplenia powinna mieć 23 cm grubości. Ocieplenie tej grubości wygląda mało estetycznie, wzrastają koszty jego wykonania, a okna są tak głęboko osadzone, że tracimy część docierającego przez nie światła.

Szary styropian – uwaga na naprężenia

Poza zaletami, szary styropian ma również pewne wady – na skutek zmian temperatury występują w nim znacznie większe naprężenia niż w styropianie białym. Mogą one prowadzić do odkształcenia styropianu, a nawet – odpadania ocieplenia. Szczególnie w okresie wiosny i jesieni, kiedy różnice między temperaturą w nocy i ciągu dnia są duże (i zmieniają się szybko), może dochodzić do zbyt dużych naprężeń. Dlatego bardzo ważne jest, żeby podczas układania szarego styropianu bardzo dokładnie przestrzegać zaleceń producentów, dotyczących montażu (m.in. osłaniać fasadę przed słońcem). Konieczne jest również zastosowanie klejów najwyższej jakości oraz prowadzenie prac ociepleniowych przy optymalnych warunkach pogodowych.

Poznaj: Emulsję do styropianów grafitowych, która ogranicza nagrzewanie się płyt

Styropianowe płyty zespolone

Rozwiązaniem problemów, które mogą się pojawić z montażem szarego styropianu są płyty produkowane w zaawansowanej technologii odprężonych płyt zespolonych. Łączą one zalety styropianu grafitowego i białego. Szary rdzeń jest zabezpieczony przed słońcem, przez zintegrowaną z nim białą warstwę ochronną. Biała powierzchnia odbija światło słoneczne zapobiegając powstawaniu naprężeń termicznych. Dodatkowo takie płyty mają fabrycznie wykonane nacięcia przeciwprężne, zapobiegające naprężeniom wewnętrznym szarego styropianu (takie rozwiązania są stosowane np. w płytach LAMBDA WHITE firmy Swisspor).
Warto zdawać sobie sprawę, że po przyklejeniu styropianu do muru, między sąsiadującymi płytami występują niewielkie uskoki wynikające z nierówności podłoża. Aby je zniwelować – powierzchnia ocieplenia jest szlifowana. Wybierając styropianowe płyty zespolone, zwróćmy uwagę na grubość warstwy ochronnej, tak żeby nie ucierpiała podczas tego zabiegu (przy warstwie zabezpieczającej grubości 6 mm możemy o to być spokojni).

Układanie płyt styropianowych

Bez względu na rodzaj styropianu, o skuteczności docieplenia decyduje również rozmieszczenie płyt. Należy układać je tak, aby zminimalizować powstawanie tzw. mostków termicznych, czyli przerw w izolacji. W przypadku płyt styropianowych oznacza to m.in. konieczność układania ich tak, żeby spoiny między płytami nie tworzyły jednej linii – płyty układa się z przesunięciem. Szczególną uwagę trzeba też zwrócić na rozmieszczenie płyt styropianu wokół otworów okiennych i drzwiowych. Łączenia płyt nie mogą występować przy narożnikach okien i drzwi. Newralgicznym punktem są naroża domu – tu również spoiny płyt nie powinny tworzyć ciągłej linii. Prawidłowe i błędne rozmieszczenie płyt styropianowych na elewacji jest pokazane na rysunkach poniżej.

Rozmieszczenie płyt styropianowych na elewacji domu

Płyty styropianowe powinny być układane z przesunięciem - tak żeby ich spoiny nie tworzyły ciągłych linii.

Swisspor
Rozmieszczenie płyt styopianowych wokół otworów okiennych i drzwiowych

Narożniki otworów okiennych i drzwiowych powinny wypadać pośrodku płyty styropianu.

Swisspor
Rozmieszczenie płyt styropianowych w narożnikach budynku.

Szczególną uwagę trzeba zwrócić na narożniki budynku - tu również spoiny płyt nie mogą tworzyć jednej linii.

Swisspor

Dowiedz się też: Jak układać płytki na balkonie i dlaczego hydroizolacja jest ważna

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Swisspor

Polecamy Ci również

Zobacz także