Ocieplenie progu drzwi zewnętrznych

Ocieplenie progu drzwi wejściowych
Brak odpowiedniej izolacji termicznej progu drzwi wejściowych powoduje straty ciepła.

Ciepłe drzwi zewnętrzne to jeden z ważnych elementów, które zapewniają skuteczna izolację termiczną domów. Jednak nie można zapominać o prawidłowym ociepleniu progu. 

Dlaczego ocieplenie progu jest ważne

Coraz częściej kupujemy drzwi o jak najlepszych parametrach cieplnych, a mimo to bywa, że w przedpokoju, czy przedsionku jest chłodno. Przyczyną tego stanu może być źle zamontowany i zaizolowany próg. Problemem może być niestabilne mocowanie progu – na tę usterkę wskazuje trzeszczenie i odkształcanie się progu. Nieodpowiednio osadzony próg, z czasem będzie powodował powstawanie coraz większych nieszczelności.
Jeśli styku progu i ościeżnicy zauważymy gromadzące się kropelki wody, a zimą – szron, to znaczy, że próg nie jest właściwie izolowany. Sytuacja taka może wystąpić nawet w przypadku montażu progu termoizolacyjnego – dzieje się tak dlatego, że beton, w którym próg osadzono pozostaje chłodny. Kiedyś, by chronić budynek przed utratą ciepła, beton z zewnątrz odgradzano od podłogi drewnianymi klockami wkładanymi w szczelinę pod pokrywą deski progowej. Niestety drewno butwieje i wielu montażystów rezygnuje z jakiejkolwiek izolacji.

Przeczytaj też: Jak wybrać ciepłe drzwi zewnętrzne

Jak wykonać izolację progu

Obecnie standardem jest montaż progu termoizolacyjnego w kanale przygotowanym w posadzce pod drzwiami. Komory powietrzne znajdujące się w takim progu, zapewniają izolację termiczną, ale tylko od poziomu posadzki. Nie zapobiegają przed przenikaniem zimna pod podłogą. Dlatego przestrzeń pod progiem powinno się wypełnić materiałem termoizolacyjnym sięgającym do warstwy betonu znajdującej się poniżej ocieplenia podłogi. Taki zabieg pozwoli zlikwidować mostki termiczne powstające na poziomie posadzki i wylewki. Trzeba także pamiętać o wykonaniu hydroizolacji od strony zewnętrznej.

Montaż progu w nowym domu

Montaż progu, w nowo budowanych domach powinno się wykonać po zakończeniu mokrych prac budowlanych. Stosowane niekiedy montowanie drzwi, na tymczasowych podporach, jeszcze przed wylaniem posadzek, jest uznawane za błąd, który może osłabić konstrukcję ościeżnicy. Jednak sposób na prawidłowe wykonanie kanału montażowego pod drzwiami jest prosty   Kiedy znamy już płaszczyznę montażu drzwi w murze, przed wylaniem posadzek możemy wstawić na betonie przegrodę ze styropianu. Przy montażu drzwi łatwo ją usuniemy i dzięki temu odsłonimy kanał montażowy – miejsce, w którym prawidłowo zamontujemy próg – radzi Czesław Suski, ekspert z firmy CAL.
Jeśli wymieniamy drzwi w starszym budynku, kanał montażowy pod ciepły próg można wyciąć w istniejącej już posadzce.

Przeczytaj też: Dlaczego do ocieplenia domu warto wybrać kompletny system ociepleniowy

Oceń artykuł
3,55 / 11 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: CAL

Polecamy Ci również

Zobacz także