Ocieplenie podłogi na gruncie

10
ocieplenie podłogi na gruncie

W domu bez piwnic szczególnie trzeba zadbać o odcięcie drogi, którą ciepło ucieka z budynku do gruntu, a wilgoć z podłoża przenika do domu. Istotne dla zabezpieczenia obiektu staje się wykonanie właściwej izolacji fundamentów i podłogi opartej na gruncie.

ocieplenie zewnętrzne fundamentu w domu pasywnymWoda z gruntu do ścian fundamentowych przenika w wyniku zjawiska tzw. podciągania kapilarnego - pory niezaizolowanego betonu działają, jak drobne rurki "wysysające" wilgoć z otaczającej ziemi. W budynkach bez piwnicy zazwyczaj wystarczającym zabezpieczeniem przeciwwilgociowym jest ułożenie na podłodze i ścianach fundamentowych ponad poziomem terenu szczelnej izolacji z folii PCW lub papy na lepiku. Niezbędne będzie także ocieplenie podłogi na gruncie. Co do zasadności wykonywania podgruntowych izolacji pionowych ścian fundamentowych eksperci mają już jednak podzielone zdania.

Podłoga dobrze ocieplona
Konieczność zapewnienia dobrej izolacji termicznej podłogi na gruncie nie podlega dyskusji. Najczęściej układana jest w dwóch warstwach z płyt styropianowych EPS 100 o obniżonej chłonności. Grubość ocieplenia powinna wynosić co najmniej 10 cm, jednak warto pokusić się i o 40 cm, jeśli nie ma barier finansowych. Skuteczność izolacji termicznej podłogi na gruncie będzie bowiem bezpośrednio wpływała na koszty ogrzewania domu. Źle izolowana podłoga staje się jednym, wielkim mostkiem termicznym, o powierzchni równej powierzchni użytkowej mieszkania, a straty ciepła są ogromne. Jeśli budżet inwestora na to pozwala, zamiast styropianu lepiej zastosować płyty z polistyrenu ekstrudowanego XPS 200, 300 lub 500 o znacznie lepszych właściwościach termoizolacyjnych. Ocieplenia podłóg opartych na betonowych płytach można wykonywać również z twardej wełny mineralnej o dużej gęstości i wytrzymałości na odkształcenia, pamiętając jednak, by była ona zabezpieczona z obu stron hydroizolacją. W wypadku styropianu lub polistyrenu ekstrudowanego warto ponadto zastosować płyty o krawędziach frezowanych na zakład, co zmniejsza ryzyko powstawania mostków termicznych.

Ciepłe fundamenty
Pomimo, iż podgruntowe ocieplenie ścian fundamentowych od zewnętrznej strony znajdziemy niemal we wszystkich współczesnych projektach budowlanych, nie zawsze jego wykonywanie jest konieczne. Zdaniem praktyków, decyzję o ocieplaniu zewnętrznych ścian fundamentowych powinno się podejmować w zależności od rodzaju ścian i wysokości wyniesienia podłogi ponad powierzchnię gruntu. Jeśli podłoga leży pół metra ponad poziomem terenu wystarczającą izolację termiczną zapewni ocieplenie cokołu budynku i nie ma potrzeby układania izolacji poniżej poziomu gruntu. Gdy podłoga znajduje się tuż nad ziemią wskazane jest zaizolowanie fundamentu do ławy. Ostatnio popularność zdobywa rozwiązanie, które zapewnia lepszą ochronę cieplną od izolacji termicznej fundamentów i to niezależnie od konstrukcji ściany i poziomu zawieszenia podłogi - ostatnie warstwy ściany fundamentowej murowane są z materiałów o podwyższonej ciepłochronności, takich jak pustaki fundamentowe z wkładką styropianową, czy bloczki keramzytobetonowe.

Standardowy sposób ocieplania fundamentów zależy od rodzaju ścian. Dla konstrukcji jedno i dwuwarstwowych ocieplenie z polistyrenu ekstrudowanego przyklejane jest po zewnętrznej stronie fundamentu. W wypadku ścian trójwarstwowych górną część ścian fundamentowych wykonuje się z betonowych bloczków przedzielonych warstwą styropianu o grubości minimum 5 cm.

Oceń artykuł
3,82 / 11 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także