W domu bez piwnic szczególnie trzeba zadbać o odcięcie drogi, którą ciepło ucieka z budynku do gruntu, a wilgoć z podłoża przenika do domu. Istotne dla zabezpieczenia obiektu staje się wykonanie właściwej izolacji fundamentów i podłogi opartej na gruncie.
Woda z gruntu do ścian fundamentowych przenika w wyniku zjawiska tzw. podciągania kapilarnego - pory niezaizolowanego betonu działają, jak drobne rurki "wysysające" wilgoć z otaczającej ziemi. W budynkach bez piwnicy zazwyczaj wystarczającym zabezpieczeniem przeciwwilgociowym jest ułożenie na podłodze i ścianach fundamentowych ponad poziomem terenu szczelnej izolacji z folii PCW lub papy na lepiku. Niezbędne będzie także ocieplenie podłogi na gruncie. Co do zasadności wykonywania podgruntowych izolacji pionowych ścian fundamentowych eksperci mają już jednak podzielone zdania.
Polecamy: Podstawowe zasady wylewania ław fundamentowych
Podłoga na gruncie dobrze ocieplona
Konieczność zapewnienia dobrej izolacji termicznej podłogi na gruncie nie podlega dyskusji. Najczęściej układana jest w dwóch warstwach z płyt styropianowych EPS 100 o obniżonej chłonności. Grubość ocieplenia powinna wynosić co najmniej 10 cm, jednak warto pokusić się i o 40 cm, jeśli nie ma barier finansowych. Skuteczność izolacji termicznej podłogi na gruncie będzie bowiem bezpośrednio wpływała na koszty ogrzewania domu. Źle izolowana podłoga staje się jednym, wielkim mostkiem termicznym, o powierzchni równej powierzchni użytkowej mieszkania, a straty ciepła są ogromne. Jeśli budżet inwestora na to pozwala, zamiast styropianu lepiej zastosować płyty z polistyrenu ekstrudowanego XPS 200, 300 lub 500 o znacznie lepszych właściwościach termoizolacyjnych. Ocieplenia podłóg opartych na betonowych płytach można wykonywać również z twardej wełny mineralnej o dużej gęstości i wytrzymałości na odkształcenia, pamiętając jednak, by była ona zabezpieczona z obu stron hydroizolacją. W wypadku styropianu lub polistyrenu ekstrudowanego warto ponadto zastosować płyty o krawędziach frezowanych na zakład, co zmniejsza ryzyko powstawania mostków termicznych.
Ciepłe fundamenty
Pomimo że podgruntowe ocieplenie ścian fundamentowych od zewnętrznej strony znajdziemy niemal we wszystkich projektach budowlanych, nie zawsze jego wykonywanie jest konieczne. Zdaniem praktyków, decyzję o ocieplaniu zewnętrznych ścian fundamentowych powinno się podejmować w zależności od rodzaju ścian i wysokości wyniesienia podłogi ponad powierzchnię gruntu. Jeśli podłoga leży pół metra ponad poziomem terenu wystarczającą izolację termiczną zapewni ocieplenie cokołu budynku i nie ma potrzeby układania izolacji poniżej poziomu gruntu. Gdy podłoga znajduje się tuż nad ziemią wskazane jest zaizolowanie fundamentu do ławy. Ostatnio popularność zdobywa rozwiązanie, które zapewnia lepszą ochronę cieplną od izolacji termicznej fundamentów i to niezależnie od konstrukcji ściany i poziomu zawieszenia podłogi - ostatnie warstwy ściany fundamentowej murowane są z materiałów o podwyższonej ciepłochronności, takich jak pustaki fundamentowe z wkładką styropianową, czy bloczki keramzytobetonowe.
Standardowy sposób ocieplania fundamentów zależy od rodzaju ścian. Dla konstrukcji jedno i dwuwarstwowych ocieplenie z polistyrenu ekstrudowanego przyklejane jest po zewnętrznej stronie fundamentu. W wypadku ścian trójwarstwowych górną część ścian fundamentowych wykonuje się z betonowych bloczków przedzielonych warstwą styropianu o grubości minimum 5 cm.
Dowiedz się więcej: Jak wykonać hydroizolację fundamentów
Izolacja - bariera dla wilgoci
W niepodpiwniczonych budynkach podstawową ochroną przed wilgocią przenikającą z gruntu jest izolacja podpodłogowa i izolacja pozioma ścian fundamentowych ponad poziomem terenu. Powinna być wykonana w taki sposób, by była szczelna na całej powierzchni, dlatego najkorzystniejsza sytuacja występuje wówczas, gdy izolacje ścian fundamentowych i podłogi znajdują się na tym samym poziomie, co pozwala zredukować ilość zagięć materiału izolującego, a co za tym idzie zmniejsza ryzyko powstania pęknięć często będących powodem nieszczelności. Izolację wykonuje się najczęściej z dwóch warstw papy bitumicznej na lepiku asfaltowym lub folii PCW układanej z kilkunastocentymetrowym zakładem. Można również wykonywać izolację za pomocą malowania ścian warstwą emulsji asfaltowo-kauczukowej, a następnie lepikiem.
Podobnie wykonywana jest izolacja podgruntowa ścian fundamentowych. W tym wypadku trzeba jednak dodatkowo zadbać, by warstwa izolująca nie została uszkodzona w czasie zasypywania wykopu. Fundamenty można zabezpieczyć tłoczoną folią (ułożoną tłoczeniami do wewnątrz), albo polistyrenowymi płytami. W wypadku wykonywania izolacji przy pomocy lepiku, ściany fundamentowe, by były skutecznie chronione, powinny być pomalowane z obu stron.
Podgruntowa hydroizolacja pionowa
W środowisku architektów i budowlańców trwa dyskusja nad celowością wykonywania pionowych, podgruntowych izolacji przeciwwilgociowych w sytuacji, gdy ława fundamentowa nie jest zabezpieczona przed wilgocią od spodu, czyli w praktyce w 99% budynków. Mimo zabezpieczenia pionowych nawierzchni ścian, wilgoć i tak może bowiem wsiąkać w mur od spodu. Przewagę zdobywa pogląd, który jeszcze do niedawna okrzyknięty zostałby budowlaną herezją: skoro takie zabezpieczenie nie chroni dobrze przed wilgocią, a znacznie zwiększa koszty budowy, lepszym rozwiązaniem będzie budowanie ścian fundamentowych z materiałów o niskiej nasiąkliwości, np. pełnych bloczków silikatowych.
Podgruntowe izolacje pionowe warto wykonywać tylko w dwóch sytuacjach: gdy ściany fundamentowe wzniesione są z nasiąkliwego budulca, np. betonu komórkowego, czy cegieł lub są narażone na szybką erozję z powodu uwarunkowań gruntowych, jak np. występowanie w podłożu kwasów humusowych powodujących korozję spoiw mineralnych używanych w materiałach budowlanych.
To Cię zainteresuje: Co wybrać do ocieplenia domu - wełnę, czy styropian
Jarek
jakim styropianem najelepiej ocieplić fundamenty? Czy 12 cm styropianu w kropki wystarczy?
KTH
w kropki ... ehe ... prawie jak biedronka tylko jakoś mniej nasiąkliwa
http://static.urzadzone.pl/gallery/7618/0_611ea47211091707659cd9e9792cdd2144bcd76c.jpg
E-rzecznik PSPS
jakim styropianem najelepiej ocieplić fundamenty? Czy 12 cm styropianu w kropki wystarczy?
"Styropian w kropki" to niewystarczająco techniczne określenie.
Do ocieplania ścian fundamentowych lub płyty fundamentowej, stosuje się styropian o odpowiednim naprężeniu ściskającym przy 10 % odkształceniu, tzw CS(10)i. Poziom tego naprężenia, i, dobierany jest z uwagi na planowane obciążenia ściskające, wywołane obciążeniem np. na płycie fundamentowej, lub też obciążeniem wywołanym parciem gruntu na ścianę fundamentową. Im wyższa wartość liczbowa przy symbolu CS(10), tym wyższa jest wytrzymałość styropianu.
Z racji przeznaczenia styropianu (do izolacji cieplnej), istotny jest tu parametr deklarowanego współczynnika przewodzenia ciepła, tzw. lambdy deklarowanej. Im mniejsza wartość lambdy, tym lepsza izolacyjność cieplna płyty. Jeżeli dopuszcza się kontakt styropianu z wilgocią/wodą, należy stosować styropiany tzw. hydrofobowe, charakteryzujące się obniżoną nasiąkliwością wody. W tym przypadku również im mniejsza jest wartość liczbowa przy symbolu WL(T)i, tym mniejsza jest nasiąkliwość wodą styropianu.
Marek998
Ja mam 15 cm styropianu w kropki, ale myślę, że 12 cm spokojnie wystarczy.
rudy44
Polecam bardzo dobry styropian termorganiki, do ogrzewania podłogowego najlepszy, zawszę go biorę.
Enerbau
Ja mam 15 cm styropianu w kropki, ale myślę, że 12 cm spokojnie wystarczy.
Dobrze, że myślenie nie boli, bo wyłbyś z bólu.
Do gruntu to dziś minimum 30 cm. 20 cm, to dla tych, których stać na wydatki na ogrzewanie.
12 cm to dla centusiów, którzy potem będą zimą siedzieli w kufajkach w mieszkaniu, w temp 10 stopni,
bo na więcej nie będzie ich stać!
E-rzecznik PSPS
Ja mam 15 cm styropianu w kropki, ale myślę, że 12 cm spokojnie wystarczy.
Nie można mówić tylko o grubości styropianu, nie znając jego współczynnika przewodzenia ciepła, czyli tzw. lambdy deklarowanej.
Odmian styropianu jest wiele i można przy ich użyciu uzyskać bardzo zróżnicowany efekt izolacyjny.
Na przykład płyta styropianowa o grubości 20 cm i lambdzie 0,040 W/mK, daje taki sam efekt izolacyjny, co np. 18 cm styropianu o lambdzie 0,036 W/mK, albo np. 16 cm styropianu o lambdzie 0,032 W/mK.
Przy doborze styropianu najlepiej posługiwać się tzw. oporem cieplnym, Rd, który jest również deklarowany przez producentów dla każdej z produkowanych grubości płyt styropianowych.
Tomasz_Brzeczkowski
Izolacja od gruntu zaczyna się od 30cm EPS, ale czy warto dawać minimum izolacji?
Dlaczego Pan dopuszcza możliwość nieizolowania domu?
Tomasz_Brzeczkowski
Ja bym doradzał coś takiego jak mata termoizolacyjna Alufox: alufox.pl. Dużo nie kosztuje, a rewelacyjnie chroni przed stratami ciepła, a z drugiej strony przed nagrzewaniem się budynków. Ja tę matę to znam dzięki teściowi, który u siebie na gospodarstwie np. w kurniku miał to zamontowane, żeby warunki termiczne były optymalne dla hodowli.
Trudno o większy idio.tyzm
Odbijająca podczerwień mata w podłodze na gruncie?? A gdzie tam jest podczerwień?
Tam jest przewodzenie, a aluminium przewodzi bardzo dobrze.
TomaSZu
Pianomaty sie kladzie, kładzie sie takie cos tez pod ogrzewanie podlogowe, wyrównuje nierówności i dobrze wycisza jezeli na przyklad chcesz cos takiego polozyc na pietrze
Dariusz46
Ocieplenie to ważna rzecz, dlatego warto też pomyśleć nad odpowiednim drewnem, które będzie dostosowane do takiego dodatku. Od siebie mogę polecić odwiedziny w sklepie http://www.bartycka24.pl/aplauz naprawdę warto zajrzeć, mają kapitalny asortyment dla najbardziej wybrednych klientów.