Ocieplenie domu - jak czytać etykietę wełny mineralnej

1
Wełna mineralna
Wybierając wełnę mineralną trzeba zwrócić uwagę na parametry, podane na etykiecie produktu.

Na rynku są dostępne materiały ociepleniowe o różnych parametrach – informację o nich znajdziemy na etykiecie produktu. Rozszyfrowujemy etykietę wełny mineralnej.

Wełna mineralna jest jednym z bardziej popularnych materiałów ociepleniowych. Wybierając ją, trzeba zwrócić uwagę na kilka parametrów – różnią się one w zależności o typu, producenta itp.

Przeczytaj też: Wełna mineralna - płyty, maty, granulaty, czyli w jakiej formie wybrać wełnę

Lambda, czyli jak „ciepła” jest wełna mineralna

Na etykiecie wełny mineralnej znajdziemy oznaczenie ʎ - to grecka litera lambda, oznaczająca współczynnik przewodzenia ciepła (dodatkowo powinna przy niej być litera D, -wartość deklarowana zgodnie z przepisami - λD).
Współczynnik przewodzenia ciepła to jeden z najważniejszych parametrów każdego materiału ociepleniowego. Im ten współczynnik jest niższy, tym materiał ma lepsze właściwości termoizolacyjna – jest cieplejszy. Oznacza to też, że można zastosować jego cieńszą warstwę, żeby izolacja była skuteczna. W przypadku wełny mineralnej najcieplejsze materiały mają ʎ 0,030 W/mK.
Ważnym parametrem jest również opór cieplny – oznaczany literą R (RD wartość deklarowana przez producenta), jednostką jest m²K/W. Opór cieplny określa zdolność materiału do powstrzymywania strat ciepła. Im wyższy opór cieplny, tym lepiej zaizolowana termicznie przegroda. Jego wartość zależy od lambdy oraz grubości izolacji.

Odporność materiału ociepleniowego na ogień

W przypadku izolacji domu, ważne jest jego bezpieczeństwo pożarowe. Na etykiecie znajdziemy informację o klasie reakcji produktu na ogień. Najwyższe klasy materiałów niepalnych to A1 i A2. Im dalsza litera alfabetu, tym materiał jest mniej odporny na ogień.

Dowiedz się więcej o: klasyfikacji ogniowej materiałów budowlanych

Ważna izolacja akustyczna

Na komfort przebywania w pomieszczeniach wpływa również to, na ile mają one odpowiednią izolację akustyczną, czyli czy jest w nich cicho. Przed dach, ściany i podłogi przenikają dźwięki, a materiał ociepleniowy może wpłynąć na ograniczenie tego zjawiska. Jest to szczególnie ważne w przypadku ocieplenia dachu (szczególnie jeśli np. zamierzamy pokryć dach blachodachówką), ale bardzo przydatne również w przypadku wypełnienia ścian działowych z płyt gipsowo-kartonowych. Wybierając wełnę mineralną do wypełnienia takich ścian, warto zwrócić uwagę na jej właściwości dźwiękochłonne wyrażone współczynnikiem pochłaniania dźwięku (dźwięki powietrzne). Ten parametr na etykiecie oznaczony jest jako AW, po którym jest podawana wartość liczbowa. Cyfra 1 oznacza najwyższą zdolność do pochłaniania dźwięku (całkowite pochłanianie dźwięku), a każda niższa wartość (aż do 0) – słabsze zdolności pochłaniania.

Kod materiału izolacyjnego

Materiały izolacyjne oznaczone są specjalnym kodem. Wełny mineralne są oznaczane skrótem MW (Mineral Wool) oraz numerem EN13162 (to oznaczenie normy europejskiej, z którą wyrób musi być zgodny). W kodzie produktu możemy znaleźć również następujące symbole:

  • Ti -oznaczający tolerancję grubości.
  • MUi - przenikanie pary wodnej.
  • TR - wytrzymałość na działanie sił zrywających np. wiatru.
  • WS -krótkotrwała nasiąkliwość wodą, wyrażana jest nie liczbą, lecz jedynie symbolem.
  • WL(P) - długotrwała nasiąkliwość wodą.

Inne informacje, które znajdziemy na etykiecie wełny mineralnej to wymiary danego produktu (długość, szerokość, grubość). Wyrób powinien mieć także znak CE.

Sprawdź: Jakie oznaczenia, certyfikaty i aprobaty powinny mieć materiały budowlane

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Isover

Polecamy Ci również

Zobacz także