Ocieplenie domu drewnianego

3
Ocieplenie domu drewnianego

Ocieplanie domu z bali od zewnątrz
Ten sposób ocieplania każdego domu - nie tylko z drewna - jest bardziej skuteczny, choć wiąże się z całkowitą zmianą wyglądu elewacji. Docieplenie wykonujemy w analogiczny sposób, jak ma to miejsce w przypadku budowy ściany warstwowej domu szkieletowego (kanadyjczyka). Niezbędne materiały i narzędzia to: folia paroizolacjyjna, folia wiatroizolacyjna, krawędziaki o przekroju odpowiadającym grubości przewidywanej warstwy docieplenia, np. 5 x 4 cm czy 10 x 4 cm, płyty wełny mineralnej, wodoodporne płyty wiórowe, gwoździe ocynkowane, młotek.

Prace rozpoczynamy od zamocowania do ściany paroizolacji. Jej zadaniem będzie ochrona wełny przed zawilgoceniem na skutek pochłaniania pary pochodzącej z wnętrza domu. Wełna zawilgocona traci swoje właściwości termoizolacyjne. W następnej kolejności należy do ściany przybić krawędziaki. Należy dodać w tym miejscu, że powinny być one uprzednio zaimpregnowane przeciw grzybom i owadom. Pomiędzy krawędziakami układa się wełnę mineralną. Jeśli odległości między krawędziakami będą o około 1 cm mniejsze niż szerokość płyt wełny, to wepchnięta na ścisk będzie się ona doskonale trzymała między nimi. Po ułożeniu wełny do krawędziaków przybijamy wodoodporne płyty wiórowe, do których mocujemy jeszcze wiatroizolację. Na tak przygotowane poszycie przybijamy poszycie z desek (oblicówka drewniana) lub siding. W przypadku oblicówki drewnianej należy stosować gwoździe ocynkowane - zwykłe szybko zardzewieją i na deskach pod nimi pojawią się rdzawe zacieki. 

Podstawowe materiały do wykonania termorenowacji. Ceny podane w tabeli należy traktować jako orientacyjne. Nie uwzględniono robocizny.

Materiał Orientacyjna cena brutto
Płyta g-k 1,25 x 260 x 260 cm 21 zł/szt.
Biała gładź gipsowa 13 zł/5 kg
Siatka do połączeń płyt g-k, szerokość 5 cm 8 zł/45 m.b.
Wkręty do mocowania płyt g-k 25 zł/1000 szt.
Deska elewacyjna - modrzew 40 zł/m²
Deska elewacyjna - sosna 20 zł/m²
Panele winylowe 15 - do kilkudziesięciu zł/m²
Deska surowa, nie impregnowana, 10 x 4 cm 2,50 zł/m²
Krawędziaki surowe, nie impregnowane, 5 x 4 cm 1,50 /m.b.
Wełna mineralna 5 x 60 x 125 cm 6 - do ponad 20 zł/m²
Folia paroizolacyjna 1,5 x 50 m 2-7 zł/m²
Folia wiatroizolacyjna 1,5 x 50 m 2-7 zł/m²
Farba biała do malowania płyt g-k od 30 zł/10 l
Oceń artykuł
4,08 / 13 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Tomasz Dąbrowski

Zdjęcia: Trochanowscy, Honka, Polifarb Dębica

Polecamy Ci również

Zobacz także