Ocieplenie domu - dlaczego wybrać kompletny system ociepleń

Ocieplenie domu
Ocieplenie systemowe daje pewność, że materiały do siebie pasują i są odpowiedniej jakości.

Przez ściany zewnętrzne budynek może tracić nawet 40% ciepła. Tym samym tracimy pieniądze wydawane na ogrzewanie domu. Tę sytuację można zmienić ocieplając dom. Skuteczne ocieplenie domu zapewnią tylko rozwiązania systemowe – wyjaśniamy dlaczego tak jest.

Skuteczna izolacja domu

W przypadku nowo budowanych domów obowiązujące przepisy wymuszają stosowanie rozwiązań, które zapewniają odpowiednią energooszczędność budynków. Jednak w przypadku starszych budynków problem niedostatecznie ocieplonych ścian jest poważnym problemem. Dlatego warto się zastanowić nad termomodernizacją takiego domu. To inwestycja, która szybko się zwraca. Oczywiście by była w pełni skuteczna należy zadbać o izolację nie tylko ścian zewnętrznych, ale także dachu, części cokołowej (i piwnicy), wymienić okna na bardziej energooszczędne. Często jest także konieczna modernizacja instalacji grzewczej. Skupmy się jednak na problemie ocieplenia ścian zewnętrznych.

Dowiedz się: Jaki jest dopuszczalny współczynnik przenikania ciepła ścian w domu

System ocieplenia ścian zewnętrznych

Najbardziej popularną obecnie metodą ocieplania ścian budynków jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System), czyli złożony system izolacji ścian zewnętrznych budynku. Wcześniej system ten był nazywany BSO (Bezspoinowym Systemem Ociepleń) a jeszcze wcześniej - metodą lekką-mokrą. Bez względu na zmiany nazwy, system jest stosowany z powodzeniem zarówno do ocieplania ścian starszych budynków, jak i całkiem nowych.
Izolacja ściany składa się z kilku warstw, które dopiero w całości stanowią skuteczne ocieplenie. W rozumieniu prawa stanowią one wyrób budowlany, podlegając stosownym regulacjom w zakresie wprowadzania do obrotu i ich późniejszego stosowania. Zgodnie z definicją, wyrobem budowlanym może być „rzecz ruchoma, bez względu na sposób jej przetworzenia, przeznaczona do obrotu, wytworzona w celu stosowania w sposób trwały w obiekcie budowlanym, wprowadzona do obrotu jako wyrób pojedynczy lub jako zestaw wyrobów do stosowania we wzajemnym połączeniu stanowiącym integralną całość użytkową i mającą wpływ na spełnienie wymagań podstawowych” (Ustawa z dn. 16 kwietnia 2014 r. o wyrobach budowlanych).

Poznaj też: Nowe wytyczne dotyczące systemu ociepleń ETICS

System ociepleń czyli zestaw przebadanych materiałów

To, czy ocieplenie budynku będzie trwałe i skuteczne zależy od dwóch głównych czynników:
  • prawidłowego wykonawstwa,
  • właściwego współdziałania poszczególnych elementów systemu ocieplenia, z których każdy pełni w układzie ściśle określoną rolę.

Każdy z materiałów tworzących poszczególne warstwy ocieplenia ma swoje specyficzne cechy fizykochemiczne. Dlatego producenci zestawiając materiały tworzący dany system badają nie tylko poszczególne elementy, ale również reakcje zachodzące pomiędzy materiałami. Właśnie dlatego nie warto samodzielnie wybierać i łączyć różnych elementów dociepleniowych.

 – Komponowanie autorskich rozwiązań nie daje żadnej pewności, że taki zestaw będzie prawidłowo spełniał swoje zadania. Fundamentalna różnica polega na tym, że system ocieplenia to produkty pochodzące od jednego producenta, stanowiące spójną całość, wprowadzone do obrotu pod własną nazwą i posiadające Aprobatę Techniczną jako zestaw. Komponenty wchodzące w skład kompletnego systemu ociepleń uzupełniają się wzajemnie, a optymalnie dopasowane tworzą spójną całość, która gwarantuje dobre właściwości użytkowe i funkcjonalność termoizolacji przez wiele lat. – mówi Maciej Iwaniec, ekspert firmy Baumit

Przeczytaj też: Jak uniknąć błędów przy ociepleniu ścian i wykończeniu elewacji

Dlaczego oszczędności przy ociepleniu nie opłacają się

Samodzielne zestawianie elementów ocieplenia może wydawać się kuszące z dwóch powodów. Po pierwsze – może się nam wydawać, że dzięki temu mamy większy wybór materiałów. Jednak wybór kompletnych systemów, zawierających różne rozwiązania jest bardzo duży. Możemy wybierać zarówno systemy oparte na styropianie, jak i wełnie mineralnej, do dyspozycji mamy także pełną paletę tynków i innych elementów.
Drugi powód to oczywiście wizja oszczędności poczynionych przy zakupie różnych tańszych materiałów. Zastanówmy się tylko, czy taka oszczędność będzie się rzeczywiście opłacać. Zestawiając różne materiały ryzykujemy m.in. uszkodzenia mechaniczne elewacji - pęknięcia, odspajanie, rozwarstwienia, które z reguły ujawniają się już po pierwszej zimie. Poważną konsekwencją stosowania przypadkowo zestawionych produktów może być także nadmiernne zawilgocenie ścian wewnątrz budynku, co przejawia się początkowo parowaniem okien,
a w kolejnych latach pojawieniem się wykwitów grzybów i pleśni. Skutkiem może być również podwyższona wrażliwość fasady na zabrudzenia.

Te usterki będzie trzeba usunąć i oczywiście remont będzie znacznie droższy i bardziej kłopotliwy niż zastosowanie kompletnego systemu ociepleniowego. W dodatku raczej nie będziemy mogli dochodzić roszczeń od producentów – gwarancje producentów są udzielane tylko na kompletne systemy dociepleń.

Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Baumit

Polecamy Ci również

Zobacz także