Ocieplenie dachu stromego i płaskiego

Ocieplenie dachu stromego i płaskiego
Dach jest elementem budynku, przez który może przenikać do 30% ciepła. Rozwiązań, które pozwolą nam się przed tym ustrzec jest wiele.
 
Grzegorz JędraNajważniejsza jest odpowiednio dobrana izolacja termiczna jak również jej właściwe wykonanie. Najczęściej spotykaną metodą jest ułożenie materiału termoizolacyjnego miedzykrokwiowo z dodatkową warstwą znajdującą się pod krokwiami. Eliminujemy wtedy, powstałe w miejscu wystąpienia wspomnianych krokwi, liniowe mostki termiczne. Często spotykane jest również mocowanie materiału termoizolacyjnego np. płyt polistyrenu ekstrudowanego Austrotherm XPS TOP 30 nakrokwiowo. Ułatwia to niejako otoczenie płaszczem izolacji cieplnej całego budynku. Z kolei dla stropodachów projektuje się warstwy termoizolacyjne ze styropianu, czyli polistyrenu ekspandowanego (EPS) np. Austrotherm EPS Dach/Podłoga Premium lub polistyrenu ekstrudowanego (XPS). Rodzaj użytego materiału zależy w głównej mierze od warunków pracy całej przegrody. 
 
izolacja dachu  
Warto nadmienić, że w budownictwie spotykamy styropiany w różnych odmianach i parametrach, w tym izolacyjności cieplnej. Często pojawiająca się wartość λ (lambda – współczynnik przewodzenia ciepła) występuje zazwyczaj w zakresie od 0,045 do 0,031 [W/mK] i ma kluczowy wpływ na parametry cieplne przegrody, które przekładają się bezpośrednio na związane z tym koszty ogrzewania. Dlatego ważne, aby stosować produkty o możliwie najniższym współczynniku λ. Nie możemy jednak zapomnieć o pozostałych parametrach deklarowanych przez producentów materiałów termoizolacyjnych w tym wytrzymałości na ściskanie CS(10) i rozrywanie TR.

* artykuł sponsorowany
Oceń artykuł
4,50 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Austrotherm

Polecamy Ci również

Zobacz także