Ocieplenie dachu i poddasza

Ocieplenie dachu i poddasza

Przez dach może uciekać 30% ciepła i z tej przyczyny dach należy szczególnie izolować. Do ocieplania stosuje się wełnę mineralną lub płyty styropianowe. Warstwę termoizolacyjną układa się najczęściej w przestrzeni między krokwiami.

Warstwą izolacji cieplnej może być:

  • wełna mineralna lub szklana. Jest to materiał dźwiękoszczelny, paroprzepuszczalny i ognioodporny – jest przegrodą dla ognia, nie pali się i nie podtrzymuje ognia (topi się dopiero w temperaturze powyżej 1000°C). Grubość materiału izolacyjnego nie może być mniejsza niż 20 cm. Wełna musi być tak ułożona na wcisk, aby nigdzie nie było żadnych szczelin, ale także zgnieceń. Najczęściej stosowaną metodą jest ułożenie międzykrokwiowe – ocieplenie umieszcza się między krokwiami.
  • płyty i prefabrykaty styropianowe. Mają małą paroprzepuszczalność i mniejszą ognioodporność od wełny. Styropian pod wpływem ognia topi się. Nie jest także dobrym izolatorem akustycznym. Dlatego rzadziej się go stosuje do izolacji dachu. W sprzedaży są także specjalne płyty z polistyrenu ekstrudowanego lub pianki poliuretanowej, które można układać ponad krokwiami dachowymi. Takie rozwiązanie eliminuje wystąpienie mostków termicznych na krokwiach. Płyty mają krawędzie ukształtowane w taki sposób, aby można było je łączyć na pióro i wpust lub na zakładkę.

Ocieplenie dachu należy wykonywać w temperaturze powyżej 0°C, żeby materiał nie przemarzł. Ważna jest także odpowiednia wilgotność, aby izolacja cieplna przed zabezpieczeniem nie wchłonęła zbyt dużo wilgoci.

Jeżeli jako warstwę wstępnego krycia stosuje się folię wysokoparoprzepuszczalną, wówczas izolacja może przylegać do niej. W drugim przypadku, kiedy stosujemy folię o niskiej paroprzepuszczalności  lub sztywne poszycie (papę na pełnym deskowaniu), trzeba pozostawić 3-4 cm szczelinę wentylacyjną. Warstwa ocieplenia może dotykać folii, ale nie może jej wypychać, ponieważ wybrzuszona folia może dotykać pokrycia dachowego i pod wpływem wysokiej temperatury zniszczy się.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Ewa Staszczyk

Zdjęcia: Redakcja

Polecamy Ci również

Zobacz także