Ocieplenie budynku znacznie zmniejsza jego koszty utrzymania – przede wszystkim mniej wydajemy na ogrzewanie domu. Jednak, żeby ocieplenie było skuteczne, musi być prawidłowo wykonane.
Ocieplenie ścian budynku styropianem nie jest specjalnie skomplikowane, ale trzeba przestrzegać pewnych zasad. Błędy popełnione podczas wykonywania termoizolacji zemszczą się tym, że będzie ona mniej skuteczna, a w niektórych przypadkach – do poważnego uszkodzenia elewacji. Oto 11 najczęściej popełnianych błędów przy ocieplaniu budynku styropianem.
Podpowiadamy też: Jak ocieplić poddasze natryskiem z piany poliuretanowej
Błąd 1. Złe przygotowanie podłoża
Pamiętajmy, że podłoże pod płyty styropianowe powinno być odpowiednio nośne, stabilne, równe, suche. Nie może na nim być zanieczyszczeń, które zmniejszają przyczepność kleju (takich jak: kurz, powłoki adhezyjne, olej szalunkowy, wszelkiego rodzaju wykwity, czy uszkodzenia spowodowane przez czynniki biologiczne lub chemiczne).
Podłoże musi być równe – mniejsze nierówności i ubytki (do 2 cm) wyrównuje się za pomocą murarskiej zaprawy wyrównującej. W przypadku większych nierówności (ponad 2 cm), trzeba zastosować różnicowanie grubości płyt styropianu, tak żeby tworzyły one jednolitą płaszczyznę.
Błędy związane z podłożem to:
- zła ocena stanu podłoża
- brak gruntowania
- zła ocena geometrii ścian (równość, odchylenie od pionu)
Błąd 2. Nieodpowiednie nakładanie kleju
Klej musi być nakładany zarówno wzdłuż obwodu płyty, jak i na je powierzchni. Jeśli klej zastosuje się tylko na obwodzie lub tylko punktowo, płyty będą się wyginać (mogą nawet się odspoić), a na gotowej elewacji będą wyraźnie widoczne krawędzie płyt.
Prawidłowe nakładanie zaprawy klejącej na płyty styropianowe:
- metoda obwodowo‑punktowa - zaprawę klejową należy nałożyć pasmowo na obrzeżach płyt o szerokości 4‑6 cm. Na pozostałej powierzchni płyty punktowo, kilkoma plackami (od 3 do 8). Łączna powierzchnia kleju powinna pokryć 40% powierzchni płyt białych, 60% płyt grafitowych.
- metoda grzebieniową, którą stosuje się tylko i wyłącznie w przypadku równych, otynkowanych powierzchni. Klej nanosi się za pomocą packi zębatej o zębach kwadratowych na całą powierzchnię płyty.
Uwaga: Zaprawę klejącą nanosi się tylko na powierzchnię płyty styropianowych, nigdy na podłoże.
Błąd 3. Zły dobór kleju
Źle dobrany klej lub zaprawa nieodpowiedniej jakości, może spowodować odspojenie się płyt styropianu, razem z pozostałymi warstwami elewacji. Ogólnie zalecanym rozwiązaniem jest zastosowanie kompletnego systemu ociepleń danego producenta - taki system zawiera wszystkie niezbędne elementy, gwarantowanej jakości i odpowiednio do siebie dobrane.
Sprawdź też: Jak ułożyć ocieplenie na ociepleniu
Błąd 4. Nieprawidłowe rozłożenie płyt na ścianie
Bardzo ważne jest, żeby płyty styropianu układać z przesunięciem o pół długości płyty od dołu do góry, zaczynając od rogu ściany, czyli na tzw. „mijankę”. Należy pamiętać również o przewiązaniu płyt w narożach „na mijankę. Inaczej na łączeniu płyt powstaną mostki termiczne, przez które nastąpią straty ciepła.
Poza tym płyty styropianu trzeba też układać starannie i ciasno obok siebie.
Błąd 5. Nieodpowiednie wypełnienie szczelin między płytami styropianowymi
Szczelin między płytami styropianowymi nie należy wypełniać zaprawą klejącą (w ten sposób powstaną mostki termiczne). Do wypełniania szczelin szerokości do 4mm, należy stosować systemowe piany PU.
Błąd 6. Złe osadzenie kołków
Osadzenie kołków na nieodpowiedniej głębokości spowoduje problemy. Jeśli kołki będą osadzone zbyt głęboko, to zniszczą strukturę płyty termoizolacyjnej. Natomiast osadzone zbyt płytko sprawią, że powstaną wypukłości, które będą widoczne po powierzchni gotowej elewacji.
Błąd 7. Brak listwy startowej i wywinięcia siatki na styropian
Jeśli pominiemy listwę startową i/lub nie wywiniemy siatki na styropian, ocieplenie będzie narażone na działanie czynników atmosferycznych oraz gryzoni (gryzonie, takie jak myszy, szukając schronienie na zimę, często wgryzają się w dolną warstwę ocieplenia i powodują jego uszkodzenia).
Dowiedz się: Jak zabezpieczyć ścianę przed myszami i innymi gryzoniami
Błąd 8. Niewyrównanie powierzchni płyt styropianowych
Powierzchnia płyt styropianowych po ich ułożeniu powinna być równa. Jeśli występują uskoki, czy nierówności, płyty trzeba zeszlifować, eliminując nierówności. Inaczej nierówności powstaną też na elewacji. Niestety szlifowanie styropiany jest praco- i czasochłonne i często bywa pomijane przez wykonawców.
Błąd 9. Nieodpowiednie ułożenie styropianu w narożach otworów
W narożach otworów okiennych i drzwiowych styropian powinien być ułożony tak, żeby łączenia płyt nie pokrywały się z krawędziami otworów. Ponadto w tych miejscach trzeba zastosować dodatkowe ukośne pasy z siatki.
Błąd 10. Ocieplanie domu przy nieodpowiedniej pogodzie
Ważne jest, żeby prace ociepleniowe prowadzić przy odpowiedniej pogodzie – czyli temperaturze nie niższej niż 5°C i nie wyższej niż 25°C. Nie może także padać. Nie chodzi tu oczywiście o komfort pracy, ale właściwości materiałów, które zachowują swoje właściwości tylko w określonych warunkach (np. w wyższej temperaturze klej wyschnie, zanim zdąży dobrze związać, a w efekcie – styropian odspoi się).
Błąd 11. Brak stosowania osłon przeciwsłonecznych
Stosowanie osłon przeciwsłonecznych jest szczególnie ważne przy układaniu styropianu grafitowego. Pod wpływem słońca płyt nagrzewają się i następują w nich naprężenia. Skutkiem tego jest powstawanie szczelin między płytami i odspajanie się ich od podłoża.
Szary styropian lepszy niż biały? Dowiedz się, jakie są zalety i wady szarego styropianu
KarolLub
Najważniejsze żeby użyty styropian miał certyfikat ITB, w tedy wiadomo że spełni wszystkie parametry które obiecuje producent.
Tomasz_Brzeczkowski
Najważniejsze żeby użyty styropian miał certyfikat ITB, w tedy wiadomo że spełni wszystkie parametry które obiecuje producent.
ITB jest sponsorowany przez monopolistę w sprzedaży nośników. na pewno nie będzie działał wbrew pracodawcy.
Co do parametrów... nie maja one większego znaczenia jak izoluje osoba nie znajaca podstaw fizyki budowli. Np. jaki sens jest okładać od zewnątrz styropianem ściany na fundamencie? Nie zatrzymuje on ciepła z domu, tylko zyski słoneczne i wilgoć!!
KarolLub
ITB jest niezależnym, notyfikowantm przez UE instytutem. Wiadomo, że wykorzystanie nawet najlepszej jakości materiałów budowalnych nie zastąpi podstawowej wiedzy w zakresie znajomosci fizyki budowli
bachus
nie zastąpi podstawowej wiedzy w zakresie znajomosci fizyki budowli
A tą tylko posiada niejaki Brzęczkowski, nikt go nie zastąpi.
Marecki001
Polecam sprawdzić czy używane do ocieplania domu materiały nie znajduje się na czarnej liście GUNB i rzeczywiście spełnia parametry które obiecuje producent.
Tomasz_Brzeczkowski
ITB jest niezależnym, notyfikowantm przez UE instytutem. Wiadomo, że wykorzystanie nawet najlepszej jakości materiałów budowalnych nie zastąpi podstawowej wiedzy w zakresie znajomosci fizyki budowli
To dlaczego oszukują?
erzecznikkt
Pocieszające jest to, że wykonawcy mają coraz większą wiedzę o metodzie ETICS, a liczba wadliwych realizacji zmniejsza się. Aby uniknąć błędów, należy stosować rozwiązania systemowe i ściśle przestrzegać wskazówek producenta danego systemu ocieplenia. Pewnym ułatwieniem są specjalistyczne płyty grafitowe ETIXX ze specjalnymi symbolami wskazującymi miejsca nanoszenia kleju, kołkowania czy nawet kierunek klejenia płyty.
Pantera26
Ja myślę, ze obecnie znalezienie dobrego wykonawcy jest trudne. A jeśli już znajdziemy to niestety trzeba prace kontrolować. Dobrze jest zdobycie w danym temacie wiedzy, chociażby teoretycznej by mieć jakiekolwiek pojęcie. Na wbudowie.pl są różne artykuły dotyczące budowania domów, ocieplania i instalacji. Mozna pocztytać to na pewno się przyda.
neverland33
Nie zapominajmy też żeby wybierać styropian dobrej jakości o możliwie najlepszych parametrach (np. Kabex). Jak wybierzemy kiepskiej jakości styropian będziemy sobie pluć w brodę długie lata, no i będzie za ten nasz bład płacić w sezonie gwrzewczym :/
tracks
Sam ociepliłem dom styropianem i była to doskonała decyzja. Teraz jest o wiele cieplej, więc każdemu jak najbardziej polecam. Jakby ktoś szukał natomiast sprawdzonego styropianu to warto zajrzeć na stronę http://www.styropmin.pl/
neverland33
U mnie ocieplała dom firma, aczkolwiek ja wziąłem wtedy kilka dni urlopu w pracy żeby nadzorować poczynania pracowników. Nie żałuję, że zleciłem robotę tej, a nie innej firmie. Natomiast materiał + styropian kupowałem sam. W Kabexie w Nadarzynie dostałem najlepszą ofertę i z niej skorzystałem.
Tomasz_Brzeczkowski
U mnie ocieplała dom firma, aczkolwiek ja wziąłem wtedy kilka dni urlopu w pracy żeby nadzorować poczynania pracowników. Nie żałuję, że zleciłem robotę tej, a nie innej firmie. Natomiast materiał + styropian kupowałem sam. W Kabexie w Nadarzynie dostałem najlepszą ofertę i z niej skorzystałem.
Lepiej uważać, bo mogą okleić ściany styropianem od zewnątrz. !!! Nie wszyscy się znają na tym co robią! Spotkałem nawet takich, co paroizolacji nie dają.
mironw
a ja powiem tyle - SPRAWDZAM! Styropian Austrotherm też podobno dobry, ale według kontroli gunbu nie spełnia kluczowych parametrów. Podobno jako materiał styropian w czasie kontroli wypada najgorzej...
erzecznikkt
Oczywiście, warto śledzić wyniki takich kontroli, ale są one wykonywane na losowych partiach materiału, które wcale nie muszą być reprezentatywne dla wszystkich produktów z danej serii. Najważniejsza jest jakość styropianu w konkretnej paczce, którą kupujemy do ocieplenia własnego domu. Kontrolę jakości kupowanego na miejscu materiału można wykonać samodzielnie w kilku prostych krokach. Tu można przeczytać więcej na ten temat: https://www.knauf-industries.pl/article,103.html
anders1
Jakość izolacji to podstawa dobrego ocieplenia. Co najmniej kilku znanych producentów np. austrotherm ma złe wyniki kontroli deklarowanych parametrów . Warto sprawdzać przed zakupem; https://www.gunb.gov.pl/probki
oe_foveotech
Szanowni Państwo,
do prac elewacyjnych warto zaangażować doświadczoną ekipę budowlaną oraz zastosować jeden, kompletny system ocieplenia, np. Foveo-Tech S2 z tynkiem akrylowym TA11. Fasada wykonana z wykorzystanie tego systemu będzie się charakteryzować wysoką estetyką, odpornością na zabrudzenia oraz korozję biologiczną, a także odpornością na odkształcenia. Nie bez znaczenia jest również łatwość aplikacji, co skraca czas pracy fachowców. Szeroka gama kolorystyczna (240 kolorów) pozwala inwestorowi na praktycznie dowolną aranżację.
arkanoid
Zapomnieliście o najważniejszej rzeczy. Na początku trzeba wybrać styropian. Jeśli kupimy zły to na nic się nie zdadzą umiejętności fachowców i chociażby ściany były odpowiednio przygotowane, a klej rozprowadzany równomiernie to z czasem mogą pojawić się problemy. Dlatego należy kupować tylko i wyłącznie styropian spełniający normy i posiadający certyfikat ITB. Wszelkie niezbędne informacje o normach można znaleźć na stronie Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu.
MiedzianyKrzyś
A Panowie podpowiecie coś o klejach? Co używacie? Korci mnie klej do styropianu w sprayu bo wydaje mi sie łatwy i szybki w obsłudze no i z opisu wydaje mi się że spoko, ale wole poradzić się kogoś bardziej doświadczonego bo w sklepie to wiadomo co powiedzą ... iść w nowoczesność czy jednak tradycyjnie?