Ochroń dom przed pożarem - na co zwrócić uwagę

0
Bezpieczny dom
Budując dom dbamy, o to żeby był bezpieczny. Zadbajmy także o bezpieczeństwo przeciwpożarowe.

Liczba pożarów, które wybuchają w domach jednorodzinnych jest zatrważająca. Dlatego trzeba zadbać o bezpieczeństwo naszego domu, żeby nie dołączyć do grona osób, które ucierpiały z powodu pożaru.

Pożar, to katastrofa, która może zdarzyć się w każdym domu. Niestety często dochodzi do nich na skutek naszej niefrasobliwości, ale też błędów i zaniedbań. W ciągu 2015 roku w Polsce doszło do 12 816 pożarów. Zadbajmy o to, żeby nasz dom nie dołączył do tej smutnej statystyki. Podpowiadamy, co robić, żeby zwiększyć swoje bezpieczeństwo.

Bezpieczne instalacje w domu

Jedną z przyczyn pożarów są problemy z instalacją elektryczną, gazową. Pamiętajmy, że instalacje muszą być dobrze zaprojektowane (tak, żeby podołały obciążeniom i spełniały nasze potrzeby bez potrzeby uciekania się do domorosłych „patentów”). Pamiętajmy, że instalacja elektryczna i gazowa musi być zatwierdzona przez osobę z uprawnieniami. Najlepiej też, żeby wykonał ją fachowiec. Wtedy będziemy mieć pewność, że będzie sprawna i bezpieczna. Samodzielne dokonywanie przeróbek jest obarczone dużym ryzykiem, że nie będzie działać sprawnie, a co gorsza – spowoduje pożar.
Wielkim problemem jest też instalacja grzewcza – jej wykonanie i poprawna eksploatacja. Jej wykonanie również lepiej pozostawić fachowcom.
Jednak sam montaż instalacji to jeszcze nie wszystko, ponieważ trzeba o nie regularnie dbać. Przeglądy instalacji gazowej i elementów instalacji grzewczej (kominów) są obowiązkowe. Trzeba też regularnie dbać o czystość kominów – pożar, czy wybuch sadzy jest skrajnie niebezpieczny. Ważne jest także – szczególnie w sezonie grzewczym – żeby regularnie kontrolować stan techniczny pieców i kominów.

Podpowiadamy: Jak zadbać o bezpieczeństwo domu w sezonie grzewczym

Niepalne materiały budowlane, czyli pasywna ochrona przed pożarem

Poprawnie wykonane i sprawne instalacje to jeden z podstawowych warunków, tego, żeby w naszym domu nie doszło do pożaru. Ale trzeba też pomyśleć o materiałach budowlanych, które sprawią, że nasz dom będzie bardziej odporny na zagrożenie pożarem. Wybierając materiały budowlane i wykończeniowe zwracajmy uwagę na klasę ich palności. Przestrzegajmy też zasad dotyczących np. izolacji kominka.
Pasywną ochronę przeciwpożarową zapewniają niepalne materiały izolacyjne. Należy do nich wełna skalna. Najczęściej stosuje się ją do ocieplenia poddaszy, ale wełną z powodzeniem można ocieplać również ściany domów. Wykorzystywana jest również do izolacji niektórych elementów instalacji grzewczej, czy np. właśnie domowych kominków.
Niepalna izolacja ma tę zaletę, że nawet w przypadku zaprószenia ognia, nie rozprzestrzenia go. Wełna skalna w kontakcie z ogniem nie wydziela także trujących substancji. Dzięki temu zyskujemy niezwykle cenny czas – na ewakuację, powiadomienie straży pożarnej (tel. 998), albo próbę ugaszenia ognia.
 Użycie niepalnych izolacji, może ograniczyć straty materialne spowodowane pożarem, ale co najważniejsze, sprowadzić do minimum zagrożenie zdrowia i życia ludzkiego. Dlatego należy o nich pamiętać, szczególnie w obrębie newralgicznych miejsc w domu, takich jak instalacje grzewcze, ale także ocieplenie całego domu. Palne materiały w kontakcie z ogniem, wydzielają  toksyczne substancje, które mogą powodować zatrucia. Niepalna izolacja nie poddaje się płomieniom. Tym samym możemy zwiększyć grubość warstwy materiału ociepleniowego w domu, bez obawy o większe ryzyko pożarowe –  mówi Piotr Pawlak z firmy ROCKWOOL.

Dowiedz się: Co robić, kiedy w domu lub mieszkaniu wybuchnie pożar

Zadbaj o czujniki i pamiętaj o gaśnicach

Nasze bezpieczeństwo znacząco zwiększają także czujniki dymu i czadu. Tlenkiem węgla, czyli czadem można się zatruć i wtedy, kiedy do pożaru nie dochodzi. Ponieważ czad nie ma zapachu i jest niewidoczny, nie mamy możliwości go zauważyć. Za to zatrucia nim są bardzo często śmiertelne. Dlatego czujnik czadu powinien znaleźć się w każdym domu, w którym jest instalacja gazowa lub kominek. Również czujniki dymu mogą nam uratować życie, alarmując o pożarze, zanim zauważymy ogień. Czujniki czadu i dymu są stosunkowo niedrogie, a ich montaż – niekłopotliwy.
Pamiętajmy również, że w każdym domu powinna być gaśnica. Najbardziej uniwersalna to tzw. gaśnica ABC, która służy do gaszenia palących się ciał stałych, cieczy i gazów. W kuchni dodatkowo powinniśmy mieć gaśnicę typu F, którą możemy ugasić tłuszcze. A o płonący olej itp. w kuchni niestety nietrudno.
Gaśnice muszą być sprawne – pamiętajmy, że mają określony termin przydatności do użycia. Każdy domownik powinien wiedzieć, gdzie gaśnica się znajduje.

Przeczytaj koniecznie: Co robić, żeby nie zatruć się czadem

Ogień to niezwykle groźny żywioł. Ale jeśli kompleksowo pomyślimy o zabezpieczeniu naszego domu przed pożarem – od izolacji, przez instalację, po sprzęt przeciwpożarowy – będziemy korzystać wyłącznie z dobrodziejstw ognia.


Oceń artykuł
0,00 / 0 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Rockwool

Polecamy Ci również

Zobacz także