Nowoczesne technologie budowlane

Branża budowlana w Polsce ma się dobrze. Producenci materiałów budowlanych nie nadążają za popytem a deweloperzy na pniu sprzedają mieszkania. Pojawiają się jednak także problemy, z którymi firmy związane z budownictwem przestają sobie radzić.

wręczenie Europejskiej Aprobaty Technicznej dla Dryvit OutsulationFirma Dryvit Systems – producent wysokiej jakości systemów ociepleń i materiałów elewacyjnych, działa w Polsce od 10 lat. Okrągła rocznica była okazją, do zorganizowania przez to przedsiębiorstwo debaty, na temat sytuacji rodzimego rynku budowlanego i kierunkach jego rozwoju.

W debacie udział wzięli przedstawiciele najważniejszych mediów branżowych oraz:

  • Zbigniew Gałkowski, kierownik Zakładu Aprobat Technicznych, ITB,
  • Zbigniew Koryl, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich,
  • Bogdan Mocarski, prezes zarządu Budbaum Sp. z o.o.,
  • Piotr Puchała, prezes zarządu Prestige.pl, członek zarządu Polskiego Stowarzyszenia Budowniczych Domów,
  • Steven E. Wachtler, prezes zarządu Dryvit Systems USA (Europe) Sp. z o.o.,
  • Dariusz Adamski, wiceprezes ds. Sprzedaży i Marketingu Dryvit Systems USA (Europe) Sp. z o.o.

Jednym z największych problemów, z którymi boryka się branża, są ogromne braki siły roboczej oraz rosnące ceny materiałów budowlanych. Zapotrzebowanie na pracowników skutkuje wzrostem ich wynagrodzenia, co przekłada się na zwiększenie kosztów budowy. To wszystko daje impulsy do poszukiwania alternatyw - nowych rozwiązań technicznych, które zwiększają wydajność materiałów, jak również nowych metod organizacji pracy. Alternatywy te ułatwiają i przyspieszają wykonanie budynku, bez szkody, a często z pożytkiem dla efektu końcowego.

W opinii dyskutujących, branża stoi również przed koniecznością rozwoju i modernizacji infrastruktury, która jest niezmiernie ważna dla wzrostu pozostałych sektorów budownictwa. Odnowienie i budowa nowych dróg, remont i planowanie sieci kanalizacyjnych są newralgiczne dla powstania nowych, jak również dla podnoszenia atrakcyjności istniejących terenów inwestycyjnych.

Ciekawą i godną rozważenia możliwością jest dla budownictwa prefabrykacja. Prefabrykacja ciężkich elementów betonowych nie sprawdziła się w przypadku "wielkiej płyty", w związku z szybkim rozwojem budownictwa monolitycznego. Jednakże w odniesieniu do ścian osłonowych nowoczesne lekkie elementy prefabrykowane otwierają nowe możliwości i perspektywy. Rozwiązania takie są bardziej elastyczne od metod ciężkich i mogą mieć korzystny wpływ na czas wykonania elewacji budynku.

Nowoczesne materiały i techniki, takie jak prefabrykacja, przyspieszają tempo prac wykonawczych oraz  umożliwiają wydłużenie sezonu budowlanego. Presja inwestorów na szybkie tempo realizacji robót budowlanych to codzienność także w Polsce,  zwłaszcza gdy chodzi o końcowe etapy budowy, co wpływa stymulująco na postęp technologiczny w branży.

Omawiane w trakcie debaty zagadnienia to nie jedyne wyzwania stojące przed branżą budowlaną. Istnieje jeszcze wiele innych, związanych m.in.  z procedurami przetargowymi czy podażą gruntów budowlanych, na które odpowiedzi trzeba szukać w zmianach prawnych. Niemniej jednak nowoczesne technologie mogą w dużej mierze przyczynić się do szybkiego rozwoju budownictwa.

Na zakończenie debaty prezes zarządu Dryvit Systems USA (Europe) Steven Wachtler odebrał Europejską Aprobatę Techniczną dla Dryvit Outsulation - systemu ocieplania ścian na styropianie.

 

Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Ewa Kulesza

Zdjęcia: Dryvit

Polecamy Ci również

Zobacz także