Nowoczesna podłoga w Arsenale

Zabytkowy budynek Arsenału należy do rekonstruowanego od wielu lat kompleksu Zamku Ujazdowskiego w Warszawie, siedziby Centrum Sztuki Współczesnej. Jest to największa w Polsce i jedna z najprężniej działających w Europie instytucji zajmujących się sztuką współczesną.

nowoczesna podłogaNiektóre firmy działające w branży budowlanej podejmują wyzwanie mecenasów kultury. Włączając się w akcje na rzecz lokalnych środowisk wspierają inicjatywy mające na celu ochronę i rewitalizację obiektów zabytkowych. Najnowszym  tego przykładem jest realizacja podłogi w budynku Arsenału.

W Arsenale realizowanych jest rocznie ponad 400 różnych przedsięwzięć artystycznych. Wkrótce ma tutaj wystartować kolejny wielki projekt kulturalny - Międzynarodowe Centrum Wymiany Artystycznej. Na przeszkodzie jego uruchomienia stanął brak podłogi w sali prób Arsenału. Pojawienie się hasła "podłoga” zmobilizowało firmę maxit do działania. Ponieważ od lat jest jednym z wiodących producentów i ekspertów w obszarze technologii podłogowych postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce. Zadanie polegało na wykonaniu podłogi w pomieszczeniu o powierzchni blisko 300 m². Ze względu na sposób eksploatacji – występy zespołów, taniec, dynamiczne instalacje artystyczne - potrzebna była powierzchnia równa i wytrzymała. Z uwagi zaś na wymogi akustyki, musiała to być podłoga pływająca, ułożona na izolacji z wełny mineralnej. W pierwszej fazie (przez około 2 lata, ze względu na ograniczenia finansowej) podłoga ma być wykorzystywana bez warstwy wykończeniowej, czyli musi być odporna na ścieranie i pylenie. Dopiero w dalszym etapie zostanie przykryta drewnianym parkietem. Ostatecznie przyjęto rozwiązanie: cementowy, wytrzymały jastrych z zaprawy maxit mixokret, zbrojony siatką, ułożony mechanicznie warstwą około 5 cm, zatarty, a po wyschnięciu zaimpregnowany żywicą Deitermann. Prace wykonała współpracująca z maxit firma Totalbud z Warszawy.

Jeszcze przed wakacjami rozpoczną się w Arsenale pierwsze zajęcia w ramach Międzynarodowego Centrum Wymiany Artystycznej. Odbędą się liczne, rozmaitego rodzaju, intensywne działania zespołów z całego świata. Plany przewidują obecność grup m.in. z Brazylii, USA, Japonii. Podłoga maxit zostanie poddana ekstremalnej próbie. Powinna z niej wyjść zwycięsko.

Zamek UjazdowskiZamek Ujazdowski
Budowę zamku na skarpie wiślanej rozpoczęto na początku XVII wieku na polecenie Zygmunta III Wazy. W czasie najazdu szwedzkiego (1655-1660) obiekt został zdewastowany. Odbudowy dokonano wg projektu Tylmana z Gameren. Zamek był prywatną rezydencją królów Polski, w tym ostatniego, Stanisława Augusta Poniatowskiego. Od II połowy XVIII w. służył za koszary i lazaret; spalony w 1944, został całkowicie rozebrany w 1954 r. W latach siedemdziesiątych rozpoczęto jego odbudowę w kształcie z XVII stulecia. Obecnie prace w zamku osiągnęły etap końcowy. Przyszedł także czas na uporządkowanie obiektów towarzyszących, w tym budynku dawnego Arsenału.

Centrum Sztuki Współczesnej
W 1985 r. w Zamku Ujazdowskim powstało Centrum Sztuki Współczesnej. Jest ono miejscem tworzenia, prezentacji i dokumentacji sztuki najnowszej we wszystkich jej przejawach i aspektach. Prezentuje twórczość artystów polskich i zagranicznych. Utrzymuje kontakty i prowadzi wymianę z wieloma ośrodkami sztuki na świecie. Ważną rolę w jego programie odgrywa także działalność edukacyjna, aktywizacja potencjalnych odbiorców sztuki, pośredniczenie w przepływie współczesnych idei artystycznych do publiczności.

 

Oceń artykuł
4,60 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: maxit

Polecamy Ci również

Zobacz także