Najlepsze budowanie - tylko w systemie

Najlepsze budowanie - tylko w systemie

Synonimem domu oraz mieszkania są przysłowiowe cztery ściany i właśnie tej konstrukcji poświęcamy niniejsze opracowanie.*

Jako największy w Polsce producent elementów murowych z betonu komórkowego - firma Solbet – zabieramy głos w tej kwestii, ponieważ jesteśmy bezpośrednio zaangażowani w opracowanie rozwiązań konstrukcji murowych, by było to wykonane najlepiej jak to tylko możliwe.

Ściana jako złożony element konstrukcyjny

Konstrukcja ścienna to złożony z wielu elementów komponent. Na ścianę składają się elementy murowe, zaprawa, elementy dodatkowe (klej do mocowania warstwy izolacyjnej, klej do siatki, zbrojenie, łączniki itp.), warstwy izolacyjne oraz warstwy wykończeniowe (tynki, gładzie itp.). To oczywiste, że choćby budowało się z najlepszych materiałów, a użyto np. niewłaściwej zaprawy do murowania, to konstrukcja murowa nie będzie spełniać wymagań technicznych. Nie można w tej, jak i innych kwestiach budowlanych zdawać się na przypadek. Wszystko musi funkcjonować, każdy element powinien być właściwie dobrany. Ten sposób podejścia powinni prezentować producenci, projektanci i wykonawcy.

1. Wariant I – Bloczki SOLBET Ideal (ściany zewnętrzne jednowarstwowe). Wariant II – Bloczki SOLBET Optimal (ściany zewnętrzne z ociepleniem); 2. Naproża SOLBET; 3. Cienkowarstwowa klejowa zaprawa murarska; 4. Bloczki SOLBET Optimal (ściany wewnętrzne nośne); 5. Kształtki U; 6. Bloczki SOLBET Optimal (ściany piwnic); 7. Bloczki SOLBET Optimal (ściany działowe); 8. Płytki SOLBET Optimal (obudowa wieńca, obudowy wewnątrz); 9. Zbrojenie do stref podokiennych; 10. Łącznik do ścian działowych; 11. Tynk wewnętrzny; 12. Tynk zewnętrzny; 13. Kleje do dociepleń; 14. Zaprawa murarska zwykła; 15. Kleje do płytek ceramicznych i terakoty; 16. Podkład betonowy; 17. Emulsje gruntujące

Rozwiązania systemowe receptą na prawidłowe budowanie

Mając powyższe kwestie na uwadze, bardzo dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie systemowych rozwiązań. W interesie producenta jest to, by wszystko było do siebie dopasowane i by jego materiały sprawdziły się zarówno w użytkowaniu budynku, jaki i podczas budowy. Dlatego priorytetem nie jest tylko oferowanie i sprzedawanie „za bramę zakładu" materiałów, ale pełna obsługa w trakcie realizacji inwestycji. Z pewnością takie spojrzenie na tę kwestię, to bezpieczeństwo dla wszystkich uczestników przedsięwzięcia budowlanego.

Podejście systemowe zaczyna się od zaproponowania najlepszego rozwiązania pod względem materiałowym i technologicznym. Rozwiązania systemowe to również technologia budowania i odpowiednie dla danej technologii zalecenia wykonawcze. Odpowiedzialny producent zaproponuje również najlepsze rozwiązania pod względem konstrukcyjnym i fizyki budowli, tak by budynek był najlepiej skonstruowany i nie było w nim słabych miejsc.

W myśl powyższego założenia skomponowany jest system SOLBET Perfekt, w którym połączono komplet elementów murowych z produktami chemii budowlanej. Nowa systemowa koncepcja opiera się na oferowaniu kompletu elementów murowych wraz z chemią

budowlaną produkowanych przez jednego producenta. Parametry i cechy tych produktów są starannie dobrane i dopasowane, przez co są sobie dedykowane. Tak szerokie i koncepcyjne podejście do zagadnienia budowania jest stworzone z myślą o komforcie inwestorów, projektantów i wykonawców, a także w celu podniesienia standardów powstających budynków.

System SOLBET Perfekt tworzą:

 • bloczki SOLBET IDEAL – bloczki dedykowane do budowy ścian jednowarstwowych,
 • bloczki Solbet OPTIMAL – bloczki do budowy ścian warstwowych, wewnętrznych nośnych i działowych,
 • nadproża zbrojone z betonu komórkowego,
 • płytki,
 • kształtki U,
 • zaprawy (cienkowarstwowa i zwykła),
 • tynki (mineralne, cementowo-wapienne i modyfikowane),
 • zaprawy klejowe do systemów dociepleń,kleje do płytek ceramicznych i terakoty,
 • podkład betonowy,
 • emulsje gruntujące,
 • narzędzia ręczne do murowania,
 • elementy uzupełniające do konstrukcji ścian.

Perfekcyjne dopasowanie produktów i pełna systemowa oferta pozwala ułatwić inwestorom wybór materiałów, usprawnić projektowanie oraz uprościć wykonawstwo. Dzięki temu budowanie jest prostsze, a wybudowany budynek trwały i energooszczędny.

*Artykuł sponsorowany przez firmę Solbet

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: mgr inż. Tomasz Rybarczyk, Product Manager Solbet

Zdjęcia: Solbet

Zobacz także