Nadproża ukryte w elewacji

Murowane nadproża elewacyjne bez ograniczeń konstrukcyjnych, z poziomym układem cegieł, nie zakłócające jej rytmu i niemal ukryte w elewacji? A przy tym podwieszenia ściany licowej o kilkumetrowej wysokości, przy kilkumetrowej rozpiętości otworu?

Nadproża ukryte w elewacji - zdjęcie 1Nadproża ukryte w elewacji - zdjęcie 2

Nadproża ukryte w elewacji - zdjęcie 3Nadproża ukryte w elewacji - zdjęcie 4

Takie możliwości architektoniczne otrzymujemy dzięki nowoczesnym systemom zbrojenia i podwieszania elewacji ceglanych. Poziome ułożenie cegieł jest możliwe dzięki użyciu krótkich strzemion Murfor LHK/S 40, które zawieszane są na kratowniczkach zbrojeniowych systemu Murfor. Tego typu rozwiązanie zastępuje tradycyjną belkę i pozwala w bardzo estetyczny sposób przesklepiać otwory o rozpiętości do kilku metrów - tak, że na zewnątrz widać tylko cegłę elewacyjną i spoiny.

Zaletą nadproży zbrojonych systemowo jest jednorodność muru, eliminacja mostków termicznych, ochrona przed pęknięciami w narożach a przede wszystkim możliwość tworzenia nowych architektonicznych rozwiązań elewacji i łatwa adaptacja systemu zbrojenia do potrzeb budynku (także w sytuacjach szczególnych, gdy na pezykład zachwiane są proporcje wysokości muru nad nadprożem do szerokości okna, albo po krawędzi okna prowadzona jest dylatacja, lub też chcemy zaprojektować okna narożne) - służą do tego na przykład dodatkowe wieszaki, kątowniki lub konsole. Szczegóły takich rozwiązań każdorazowo opracowują i optymalizują dla każdego konkretnego projektu inżynierowie z pracowni konstrukcyjnej firmy Habe, która jest wyłącznym dystrybutorem systemu Murfor na terenie Polski.

 

Oceń artykuł
4,33 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Redakcja

Źródło: Habe

Polecamy Ci również

Zobacz także