Mury bez wykwitów solnych

Często ściany, mury oraz słupki wykonane z cegieł lub płytek klinkierowych pokryte są nieestetycznymi, białymi nalotami. Początkowo niewielkie, z upływem czasu przekształcają się w zacieki pokrywające coraz większą powierzchnię.

wykwity solne na klinkierzeWykwity te szpecą elewacje, mury czy słupki wykonane z klinkieru oraz doprowadzają do uszkodzeń mechanicznych spoin. Przyczyną tego jest wzrost objętości krystalizujących soli, które tworzą naloty i wykwity.

Skąd się biorą wykwity
W każdym produkcie na bazie cementu portlandzkiego na skutek niewykorzystania całej wody w procesie hydratacji spoiwa powstają rurkowate szczeliny o średnicy od kilku nanometrów do kilkudziesięciu mikrometrów, zwane porami kapilarnymi. Ich specyficzna budowa sprawia, ze mogą zasysać ciecz, która wędrując systemem połączonych kanałów utworzonych przez kapilary umożliwia migracje rozpuszczonym solom. Migrujące sole mogą pochodzić zarówno ze składników zapraw, kształtek klinkierowych wykonanych z niewłaściwych surowców jak też stanowić produkt oddziaływań atmosferycznych na składniki zapraw.

Aby ograniczyć ten proces należy przerwać ciągłość struktury kapilarnej. Jest to możliwie dzięki wykorzystaniu dodatków o rozmiarach manometrycznych. Ich zastosowanie pozwala uzyskać bardziej zwartą i szczelną mikrostrukturę o zmniejszonej absorpcji. W ten sposób migracja roztworów soli w produkcie zopowstawanie wykwitów solnychstaje zahamowana, a tym samym ogranicza się proces powstawania wykwitów.

W ofercie ALPOL GIPS znajdują się produkty, w których dzięki zastosowaniu nanododatków ograniczono proces migracji roztworów zawierających sole. Produkty te, nazwane Nanoproduktami, są odporne na powstawanie wykwitów solnych.

Do grupy nanoproduktów marki ALPOL należą:

 • Nanozaprawa do klinkieru AZ 120 - AZ 126, nagrodzona Laurem Konsumenta 2007 r. i statuetką NOVATOR 2007,
 • Nanospoina do klinkieru od 3 do 10 mm AZ 150 - AZ 156,
 • Nanoklej do klinkieru elastyczny AK 518.

nanozaprawa do klinkieruNanozaprawa do klinkieru ALPOL jest to kolorowa zaprawa do wznoszenia murów z cegieł licowych z jednoczesnym spoinowaniem oraz do murowania ogrodzeń, fundamentów, studzienek, ścian konstrukcyjnych i kominów z cegieł klinkierowych wewnątrz i na zewnątrz budynków.

Zaprawą można również wypełniać fugi o szerokości do 30 mm między cegłami i płytkami elewacyjnymi.
Dzięki zastosowaniu nanododatków zaprawa jest wysoce odporna na powstawanie wykwitów solnych. Produkt dostępny jest w siedmiu kolorach:

 • grafitowym (ALPOL AZ 120),
 • szarym(ALPOL AZ 121),
 • brązowym (ALPOLAZ 122),
 • czerwonym (ALPOL AZ 123),
 • jasnoszarym(ALPOL AZ 124),
 • czarnym(ALPOL AZ 125),
 • piaskowym (ALPOLAZ 126).

nanospoina do klinkieruNanospoina do klinkieru ALPOL to drobnoziarnista spoina będąca uzupełnieniem nanosystemu do klinkieru. Służy do spoinowania murów, ogrodzeń, podmurzy, fasad, kominów z klinkierowych cegieł licowych, klinkierowych pytek elewacyjnych, a także wypełniania fug miedzy okładzinami z naturalnego (poza marmurowymi) i sztucznego kamienia elewacyjnego o szerokości od 3 do 10 mm.

Można ją stosować wewnątrz i na zewnątrz budynków. Zastosowane nanododatki sprawiają, że jest wysoce odporna na powstawanie wykwitów solnych. Nie należy jej stosować w agresywnych warunkach i pod wodą. Dostępna jest w siedmiu kolorach odpowiadających kolorom nanozapraw do klinkieru:

 • grafitowym (ALPOL AZ 150),
 • szarym (ALPOL AZ 151),
 • brązowym (ALPOL AZ 152),
 • czerwonym (ALPOLAZ 153),
 • jasnoszarym (ALPOL AZ 154),
 • czarnym (ALPOL AZ 155),
 • piaskowym (ALPOL AZ 156).

klej do klinkieruElastyczny nanoklej do klinkieru ALPOL AK 518 klasa C2T służy głównie do przyklejania elewacyjnych kształtek i pytek klinkierowych. Można go również stosować do innych okładzin ceramicznych, płyt z kamienia naturalnego i sztucznego (poza marmurowymi).

Ze względu na ograniczony spływ klej nadaje się na wszelkiego rodzaju powierzchnie pionowe.Jest klejem elastycznym, można go więc stosować na podłożach krytycznych (odkształcalnych, podgrzewanych, na tarasach, balkonach itp.). Klej jest mrozo- i wodoodporny, co umożliwia jego aplikację na zewnątrz budynków.

Oceń artykuł
4,25 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: Alpol

Polecamy Ci również

Zobacz także