Mostki termiczne w ociepleniu budynku

Wykonując izolację cieplną budynku, można nie osiągnąć zamierzonego efektu, pozostawiając pozbawione izolacji mostki termiczne. Prowadzi to do dwóch bardzo niekorzystnych zjawisk. Jednym z nich jest utrata ciepła, a drugim, powstanie zimnych powierzchni.

Miejsca, w których znajdują się takie zimne powierzchnie będą zawsze wilgotne, co sprzyja rozwojowi pleśni. Gdzie możemy mieć mostki termiczne? Potencjalnie każda nieciągłość w izolacji termicznej budynku jest miejscem, w którym może powstać mostek termiczny, jeżeli ocieplenie nie zostanie prawidłowo wykonane. Najczęściej ignorowana jest izolacja balkonów. Żelbetowa konstrukcja balkonu dobrze przewodzi ciepło z wnętrza budynku na zewnątrz. Można temu zapobiec izolując zarówno dolną, jak i górną powierzchnię balkonu lub wykonując balkon w technologii innej, niż żelbetowa. Istnieją również specjalne prefabrykowane elementy zbrojenia z izolacją, do wykonania balkonu o dobrych właściwościach termicznych.
Domy z poddaszem użytkowym często mają zimny pas o szerokości około 20 centymetrów na szczycie ścianki kolankowej. Jest to wynik nieprawidłowo wykonanego ocieplenia wokół murłaty. Najczęściej ocieplenie wykonane jest tylko z jednej strony, a po drugiej pozostaje wolna przestrzeń, przez którą przepływa zimne powietrze.ocieplony budynekGrubość izolacji w tym miejscu ma zaledwie kilka centymetrów lub w ogóle jej brakuje.
Kolejnym newralgicznym punktem są nadproża nad oknami i drzwiami. Zwykle wykonane są z żelbetu, więc mają znacznie gorsze parametry termiczne, niż reszta ściany. Sytuacja dodatkowo pogarsza się, jeżeli chcemy zamontować rolety zewnętrzne z kasetą ukrytą w izolacji. Wtedy na nadprożu pozostaje tylko cienka warstwa izolacji na powierzchni kasety. Montaż stolarki może również powodować powstanie nieocieplonych powierzchni. Prawidłowo wykonany musi nie tylko zapewnić stabilne zamocowanie okna, ale równocześnie dobre połączenie z izolacją budynku, aby nie powstał mostek termiczny. Techniki prawidłowego i ciepłego montażu dopiero od niedawna znane są wśród osób zajmujących się montażem okien.
Domy, w których ilość i rozmiar mostków termicznych została ograniczona do minimum, są nie tylko cieplejsze, ale i zdrowsze, dzięki ograniczeniu możliwości rozwoju grzybów.
Oceń artykuł
3,80 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: domy.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także