Montaż ściany działowej - izolacja akustyczna

2
Montaż ściany działowej

Ścianki działowe w wewnątrz budynku pełnią bardzo ważną rolę – są odpowiedzialne za bezpieczeństwo pożarowe oraz za akustykę. Aby jednak spełniały one swoją funkcję należy dobrać odpowiednie materiały izolacyjne i konstrukcyjne oraz przestrzegać reżimu wykonawczego.

Jeśli chcemy, aby izolacja akustyczna ściany działowej spełniała swoje funkcje należy zadbać o nią już na etapie doboru konstrukcji.

Wyróżniamy dwa najpopularniejsze systemy suchej zabudowy:

  • pojedyncze (w celu wypełnienia większą ilością materiału izolacyjnego zaleca się stosowanie stelaży z profili o szerokości 70-100mm)
  • podwójne (zastosowanie dwóch osobnych szkieletów oraz montaż okładzin gipsowo-kartonowych)

Izolacja – jaka?

W celu zaznajomienia się z tematyką doboru materiału izolacyjnego mówią wytyczne Instytutu Techniki, które sugerują zastosowanie płyt z wełny kamiennej. Zapewnia ona świetną izolację akustyczną od hałasów z zewnątrz, które przedostają się przez ściany i dach oraz od hałasów wewnątrz wydostających się poprzez ściany działowe, stropy kondygnacyjne i sufity.

Montaż ścianki działowej

Przy montażu ścianki działowej powinniśmy pamiętać, aby wyznaczyć jej przebieg na przylegających konstrukcjach pionowych i poziomych, zostawiając miejsce na stolarkę drzwiową.

Zobacz: Wykańczamy poddasze - jakie wybrać płyty

Pod profilami obwodowymi U i pionowymi C należy wykonać podkładkę akustyczną o grubości 1 cm. W tym celu mamy do wyboru: taśmę uszczelniającą, piankę montażową lub paski z wełny kamiennej w przypadku bardzo nierównego podłoża. Paski z wełny kamiennej zabezpieczą przegrodę przed przenoszeniem dźwięków przez newralgiczne połączenia ścianki z innymi konstrukcjami budynku. Pamiętajmy, że w przypadku szkieletu z podwójnymi profilami należy zamontować dodatkowo podkładkę akustyczną między rzędami kolejnych profili pionowych. W tym celu rozmieszczamy wzdłuż nich co ok. pół metra paski o długości 10 cm.

Montaż profili obwodowych

Po otynkowaniu ścian i stropów mocujemy pionowe i poziome profile obwodowe – unikniemy wówczas ewentualnych zabrudzeń i zawilgocenia płyt okładzinowych.

Maksymalnie co 100 cm (jak zaleca producent konstrukcji szkieletowej) planujemy rozmieszczenie wkrętów, nie zapominając o odpowiednim ustawieniu profili. Następnie wkładamy pionowe profile w poziome, dolne a następnie górne. Według producenta należy te górne ustawić bez mocowania pamiętając o odpowiednim wykonaniu dodatkowych profili słupkowych stanowiących krawędź dla ewentualnego otworu drzwiowego.

Przeczytaj: Okładziny ścienne z płyt

Montaż okładziny gipsowo-kartonowej (po jednej stronie)

Do profili pionowych montujemy okładziny. Aby nie umieścić wkrętów zbyt głęboko użyjmy w tym celu wkrętarki elektrycznej, która ma ogranicznik głębokości wiercenia. W zależności od grubości i liczby warstw okładzin a także od zaleceń producenta powinniśmy zaplanować rozstaw wkrętów, pamiętając jednocześnie o przesunięciu spoin pomiędzy poszczególnymi płytami okładzinowymi.

Ścianka działowa nie powinna stykać się ze stropem, gdyż sztywne poszycie mogłoby za bardzo ją obciążać. Aby tego uniknąć nie należy przykręcać płyt okładzinowych do poziomych profili obwodowych. Lepiej jest pozostawić 10 mm szczeliny pomiędzy podłogą a dolną krawędzią płyt oraz 5 mm pomiędzy stropem a górną krawędzią płyt.

Akustyka a instalacje elektryczne

Odpowiednie rozmieszczenie, zamocowanie i zaizolowanie instalacji elektrycznych mają wpływ na akustykę w pomieszczeniu. Puszki, gniazda i przełączniki w wewnątrz przegrody nie powinny być montowane naprzeciwko siebie. Puszki uszczelnijmy odpowiednią masą szpachlową lub gipsową, chyba że izolacja akustyczna z wełny kamiennej przekracza 30 mm

Izolacja akustyczna ścianki działowej

Następnym krokiem po przytwierdzeniu okładziny jest montaż izolacji akustycznej w wewnątrz przegrody. Jest to bardzo ważne ze względu na późniejszą przepuszczalność dźwięków powietrznych. Wełna nie powinna dotykać płyty bo obniży to izolację akustyczną ściany. Zalecane jest stosowanie do profili C100 wełnę o grubości 80 mm. Natomiast pomiędzy poziomymi belkami lub pionowymi profilami ścianek należy zostawić naddatek około 2 cm w stosunku do dystansu między profilami. Wełna kamienna jest elastyczna i łatwo ją wpasować pomiędzy konstrukcje.

To Cię zainteresuje: Jak naprawić uszkodzenia ścian wewnętrznych

Montaż okładziny po drugiej stronie ściany

Po wypełnieniu konstrukcji wełną kamienną należy zamontować okładzinę po drugiej stronie ściany, co odbywa się analogicznie jak przy montażu pierwszej. Jeżeli nasza ścianka ma dużą wysokość montaż płyt powinna odbyć się w jednym czasie, pozwoli to uniknąć deformacji materiału. Jeżeli jednak nasza ściana jest wyższa niż długość płyty w pionie, należy dociąć i dostawić fragmenty płyt. Nie powinny one być krótsze niż 30 cm, a układanie ich powinno odbywać się naprzemiennie, raz z góry, raz z dołu. Jeżeli nasza ścianka jest już stabilna, pozostaje przeszpachlować spoiny i wykończyć okładzinę g-k.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Paroc

Polecamy Ci również

Zobacz także